«بیدار شو و به پا خیز یا تا ابد فروافتاده بمان!»

بخشی از کتاب «یک سال زندگی آگاهانه» اثر گی هندریکس

نویسنده مهمان

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

(1 نفر) 5.0

یک سال زندگی آگاهانه

آیا تجربه درستی دارید؟

در هر لحظه، این امکان را دارید که در برابر فرصت یادگیری که با هر لحظه همراه است، مقاومت کنید؛ به این ترتیب که وانمود سازید تجربه‌ای اشتباه برای شما پیش آمده است. اما در هر لحظه این امکان را نیز دارید که از فرصت یادگیری استقبال کنید؛ به این ترتیب که فرض را بر آن بگذارید که آنچه برایتان پیش آمده، تجربه‌ای درست برای شماست. اگر یک صبح که عجله دارید، سه بار پشت‌سر هم به چراغ قرمز برخورد کنید، می‌توانید با عصبانی شدن و این ادعا که تجربه‌ای نادرست برایتان پیش آمده است، امکان یادگیری از این تجربه را از دست بدهید یا می‌توانید با پرسیدن این سوال از خودتان و با شگفتی فکر کردن درباره آن که «سه بار پشت سر هم به چراغ قرمز رسیدن، چه درسی می‌تواند برایم داشته باشد که لازم دارم اکنون آن را یاد بگیرم»، خردمندتر شوید. همین که پذیرای یادگیری باشید، بی‌درنگ درس و خرد آن را دریافت خواهید کرد. اگر  اصرار به مخالفت و مقاومت کنید، معمولا تا مدت‌ها پیام آن رویداد را دریافت نخواهید کرد.

زنی از شرکت‌کنندگان دوره‌هایم، نمونه خوبی برای این اصل است. او گفت که در یک روز به‌دلیل سرعت بالا در رانندگی جریمه شد، بنزین اتومبیل او در پررفت‌و‌آمدترین ساعت روز و در یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های سان‌فرانسیسکو تمام شد و ضمن عبور از عرض خیابان، یکی از انگشتان پایش شکست. اما خوشبختانه از این تجربه دچار تفکر «منِ بی‌چاره» نشد، بلکه از خودش سوال کرد: «چه خبر است؟!» بی‌درنگ، شناختی در باره رابطه‌اش با زمان دریافت کرد. لازم بود آهسته‌تر پیش برود و سعی نکند در یک زمان در دو جا باشد.

یک سال زندگی آگاهانه

نویسنده:
گی هندریکس
ناشر:
کلک آزادگان
مترجم:
فرناز فرود
قیمت:
ناموجود
متاسفانه این کتاب موجود نیست

تمرین زندگی آگاهانه برای امروز

روز خود را با یک جمله‌ مثبت آغاز کنید: امروز در هر لحظه پذیرای فرصت‌های یادگیری هستم. این جمله را چند بار در فکر تکرار کنید و بگذارید با نفسی عمیق در شما جایگیر شود. امروز با این جمله همراه باشید و هر از گاه ضمن استقبال از چالش‌های زندگی، آن را به خود یادآوری کنید.


گی هندریکس، یک سال زندگی آگاهانه، چاپ سوم ،مترجم فرناز فرود ، نشر کلک آزادگان

دیدگاه ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

نشر کلک ازادگان.

سال 1998 منتشر شده است .

مطالب پیشنهادی

هنر عشق ورزیدن: گذار از عشقِ ابتذال‌زده‌ی زمانه

هنر عشق ورزیدن: گذار از عشقِ ابتذال‌زده‌ی زمانه

مروری بر کتاب هنر عشق ورزیدن نوشته‌ی اریک فروم

نگاهی به مجموعه سینماگران بزرگ

نگاهی به مجموعه سینماگران بزرگ

بررسی کتاب باستر کیتون نوشته‌ی استفان گوده برگردان مریم سپهری

مرثیه‌ای هجوآمیز برای رویای آمریکایی

مرثیه‌ای هجوآمیز برای رویای آمریکایی

مروری بر کتاب در رویای بابل نوشته‌ی ریچارد براتیگان

کتاب های پیشنهادی