لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

قاتلی که در زمستان برمی‌خیزد!

درباره‌ی کتاب برف و سمفونی ابری نوشته‌ی پیمان اسماعیلی

مانا مبینی

یکشنبه ۴ دی ۱۴۰۱

(2 نفر) 4.5
Save Story
کتاب برف و سمفونی ابری

همان‌طور که از نام کتاب پیداست، این مجموعه سراسر پوشیده از برف است. برف و سمفونی ابری، شامل چند داستان کوتاه است که در مکان‌ها و زمان‌های مختلف و با شخصیت‌های متفاوت روایت می‌شوند. تمامی داستان‌ها دارای حال و هوایی محلی و ترسناک هستند؛ گویی یک راوی بومی داستان‌های قدیمی شهر خود را برای مخاطب تعریف می‌کند؛ داستان‌هایی جذاب با حس و حال ترس و وحشت و فضای تاریک.

نکته‌ی بسیار جذابی که این مجموعه را از یک داستان روایی ساده متمایز می‌کند این است که هر یک از داستان‌ها زاویه دید و روایت خاص خود را دارند؛ برای مثال یکی از آن‌ها به طور کامل از طریق دیالوگ‌های فردی با فرد دیگر روایت می‌شود؛ در حالی که جواب‌های فرد دوم در آن‌ها گفته نمی‌شوند و فقط نفر اول حرف می‌زند. یکی دیگر از داستان‌ها از گزارش‌های پلیس درمورد چند فقره قتل و مرگ تشکیل شده است. این نوع از نوآوری‌ها در سایر داستان‌ها نیز اتفاق افتاده است.

از دیگر ویژگی‌های این کتاب شخصیت‌پردازی داستان‌های آن است. شخصیت پردازی از طریق دیالوگ‌ کاراکترها و واکنش‌های آن‌ها در حوادث صورت می‌گیرد. هیچ شخصیتی توصیف نمی‌شود. حتی اکثر شخصیت‌ها گنگ و ناشناخته باقی می‌مانند. سبک کلی داستان‌ها نیز این نوع از ناشناختگی را تشدید می‌کند. مخاطب در طول هر داستان با ماجرایی جدید رو‌به‌رو می‌شود که او را متحیر می‌سازد و شخصیت‌هایی را می‌شناسد که تا به حال در داستان دیگری ندیده است.

فضاسازی داستان‌ها به قدری دقیق و با جزییات است که مخاطب را دقیقا به همان زمان و مکان می‌برد و از آن جا که تمام داستان‌ها در فضایی سرد و زمستانی و در منطقه کوهستانی می‌گذرند، خواننده احساس می‌کند در میان همان کوه‌ها در سرمای زمستان مانده است و جانش در خطر است و یا توسط حیوانی مورد حمله قرار گرفته است.

نویسنده با وجود خلق فضایی گوتیک و ترسناک، از روشی برای نزدیک کردن داستان به فرهنگ ایرانی استفاده کرده است. این روش استفاده از داستان‌های کهن و عامیانه است که گاه به شکل خرافات میان مردم رواج یافته است؛ اما نویسنده برای دوری از کلیشه‌ها، به صورتی مدرن به چنین داستان‌های عامیانه‌ای ارجاع داده است؛ به طوری که مخاطب را آزار ندهند و مجموعه‌ی برف و سمفونی ابری را به یک داستان خرافی و غیرقابل باور تبدیل نکنند. این داستان‌های عامیانه به شکل ماجراهای جذاب و شگفت‌انگیز و ترسناکی روایت شده‌اند که در انتها مخاطب را متحیر رها می‌کنند.

عنصر اصلی مجموعه داستان‌ برف و سمفونی ابری را می‌توان ترس دانست؛ اما نه ترس ملموس و محسوس. ترسی که در لایه‌های زیرین متن وجود دارد. این ترس گاهی در وجود شخصیت است و گاهی در وجود مخاطب رخنه می‌کند. ترس گاهی از عنصری ناشناخته در داستان سرچشمه می‌گیرد و گاهی به طور واضح دیده می‌شود و شخصیت‌ها را وحشت‌زده می‌کند. گاهی فقط دیالوگ و جمله‌ای عجیب ترس شدیدی برای شخصیت‌ها ایجاد می‌کند که همان جمله مخاطب را نیز به فکر فرو می‌برد. درنهایت، می‌توان گفت که نویسنده به خوبی مفهوم ترس را شناخته است و آن را در داستان‌های عامیانه پیدا کرده و به عنوان یک تجربه‌ی جدید به خوانندگان کتابش نشان داده است.

در نهایت، می‌توان گفت که این کتاب داستان‌های جذابی را در قالبی جدید روایت می‌کند و مخاطب را تا آخرین لحظه درگیر خود می‌کند. نویسنده بذری را که در اولین داستان‌ها می‌کارد، در آخرینِ آن‌ها برداشت می‌کند. او در تمام مدت مخاطب را درمورد روابط میان داستان‌ها و شخصیت‌ها کنجکاو می‌کند و در آخر، تیر خلاص را می‌زند و خواننده‌ی خود را با هیولای واقعی آشنا می‌کند. تازه آن‌ جاست که مخاطب متوجه روابط می‌شود؛ اما باز هم جواب قطعی و نهایی را به او نمی‌دهد و او را با برداشت‌های شخصی خودش رها می‌کند. همین نکته جذابیت کتاب را دو چندان می‌کند.

پیمان اسماعیلی نویسنده کرمانشاهی و متولد سال ۱۳۵۶ است. او برای مجموعه‌ی برف و سمفونی ابری جوایزی از جمله جایزه‌ی مهرگان، گلشیری، روزی روزگاری و منتقدان و نویسندگان مطبوعات را از آن خود کرد. او از رشته‌ی تحصیلی خود یعنی مهندسی برق و هم‌چنین محل زندگی کودکی‌اش، در داستان‌های خود به خوبی بهره برده است. داستان‌های او اغلب دارای فضای وهم‌آلود و پر رمز و راز است. او از زبانی ساده برای روایت داستان‌های خود بهره می‌گیرد؛ اما پیچیدگی را در بخش داستان‌گویی مدرن و خاص خود وارد می‌کند.

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

ناتمامی

ناتمامی

زهرا عبدی
ناموجود
گفت و گو با وودی آلن

گفت و گو با وودی آلن

وودی آلن, اریک لکس
150,000 تومان
دلاویزترین (گزینه شعرها)

دلاویزترین (گزینه شعرها)

فریدون مشیری
ناموجود
مجله کتاب روزآروز شماره ۱

مجله کتاب روزآروز شماره ۱

فریدون مشیری
80,000 تومان
شهروند شهرهای داستانی

شهروند شهرهای داستانی

حسن میرعابدینی
16,000 تومان
دلكش و پریوش

دلكش و پریوش

میرزا عبدالوهاب ایرانپور
14,000 تومان
به زیر مقنعه

به زیر مقنعه

بنفشه حجازی
75,000 تومان
حدیث بی قراری ماهان

حدیث بی قراری ماهان

احمد شاملو
ناموجود
چگونه در یک فیلم ترسناک زنده بمانیم؟

چگونه در یک فیلم ترسناک زنده بمانیم...

ست گراهام اسمیت
20,000 تومان
شناخت نامه غزاله علیزاده

شناخت نامه غزاله علیزاده

علی دهباشی, غزاله علیزاده
180,000 تومان
علوم انسانی و برنامه ریزی توسعه

علوم انسانی و برنامه ریزی توسعه

رضا داوری اردکانی
165,000 تومان
حافظ از نگاهی دیگر

حافظ از نگاهی دیگر

علی حصوری
ناموجود
Some text some message..