لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
سفارش شما شنبه 16 مهر 1401 تحویل پست داده خواهد شد.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

نیما یوشیج؛ مردی در آغوش کلمات

نیما یوشیج: مروری بر زندگی و آثار

زهرا یوسفی

یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
نیما یوشیج شاعر معاصر ایرانی

افرادی هستند که به پیرامون خود جور دیگری می‌نگرند و فهم عمیق‌تری نسبت به وقایع دارند. درکی که برخی از افراد نسبت به اطراف خود دارند انسان را شگفت زده می‌کند. پس از ظهور شاعری مانند نیما یوشیج همگان دریافتند که تا پیش از این در شعر فارسی یک خلأ بزرگ وجود داشت. سخن گفتن درباره‌ی مردی مانند او بسیار سخت است. نبوغ او را به هیچ‌وجه نمی‌توان نادیده گرفت او با ابداعات بی‌نظیر خود راه را نه تنها برای خود بلکه برای دیگر شاعران باز کرد و الهام بخش افراد زیادی شد. این شاعر به خاطر نوآوری‌های خود ملقب پدر شعر نو فارسی است. وی که در حقیقت علی اسفندیاری نام دارد فرزند پاییز است و در 12 آبان 1276 در یکی از شهرستان‌های استان مازندران به دنیا آمد. شاید بزرگ شدن او در شمال کشور و انس گرفتن او با طبیعت کلید باز شدن دریچه‌های ذهن یوشیج نسبت به شاعری بود. در اشعار او به وضوح تعاریف بسیار زیبایی را نسبت به طبیعت و انسان‌ها می‌شنویم که با اطمینان پیش از آن در جایی نشنیده‌ایم. ارادت و علاقه‌ی نیما یوشیج به طبیعت در اشعارش کاملاً پیداست. وی با توصیفاتش طبیعت را کاملاً جاندار می‌پندارد و به آن احساس ویژه‌ای نسبت می‌دهد. ترکیب جادویی جان‌بخشی او نسبت به موجودات بی‌جان و وزن و احساس اشعارش او را تبدیل به شاعر منحصر به فرد کرده است.

خانواده‌ی اسفندیاری بسیار بزرگ و اصیل و از خانواده‌های مشهور زمان قاجار و پهلوی بودند. مخارج زندگی آنان نیز از طریق کشاورزی و دامپروری تأمین می‌شد.

شاعر نام خود را در سال 1300 با الهام از کلمه‌ی نیماور به معنای پهلوان کماندار انتخاب کرد و نام خانوادگی خود را نیز در شناسنامه یوشیج به ثبت رساند. او این نام را بسیار دوست داشت و در اشعار خود نیز این موضوع را بیان کرد. همچنین علاقه زیادی به ده و خانواده خود داشت و تلاش می‌کرد تا آداب و رسوم آن ها را فرا بگیرد. از پدرش تیراندازی و سوارکاری را فراگرفت که نشان دهنده اصالتشان بود. همچنین خواندن و نوشتن خود را نزد کسی فرا گرفت که نسبت به او احساس تنفر داشت. مُلای روستا به او خواندن و نوشتن را می‌آموخت؛ اما در عوض به خاطر بدرفتاری‌هایش نسبت به نیما باعث می‌شد دل خوشی از مُلا نداشته باشد. خانواده‌ی یوشیج  تا 12 سالگی نیما در آن روستا زندگی می کردند؛ پس از آن تصمیم به نقل مکان به تهران گرفتند. زندگی وی ناگهان از این رو به آن رو شد. او با طبیعتی بکر خو گرفته بود؛ اما سپس زندگی برای او شکلی مدرن‌تر پیدا کرد. در تهران به مدرسه‌ی سن لویی رفت. او در این مدرسه نیز خوشحال نبود و مایل بود که اوقات خود را به شکل دیگری بگذراند. در مدرسه یک جا بند نمی‌شد و فرار را بر قرار ترجیح می‌داد. همچنین گاهی در ارتباط برقرار کردن با همکلاس‌هایش نیز دچار مشکل می‌شد و با دوستان اندکی رفت وآمد می‌کرد. تا اینکه نقطه عطفی در زندگی او پدید آمد. یکی از معلمانش که نظام وفا نام داشت متوجه استعداد بالای نیما در شعر گفتن شد و او را ترغیب به این کار کرد. از سمتی آشنایی با زبان فرانسه باعث شد تا دنیایش گسترده تر شود و در شعر گفتن بهتر عمل کند. به هر حال او توانست مدرک تحصیلی خود را در مدرسه سن لویی بگیرد. پس از مدتی توانست یک کار در وزارت دارایی پیدا کند؛ اما دیری نگذشت که از این کار پشیمان شد. کار در آن مکان مناسب احوالات او نبود باعث فشارهای ذهنی برایش شد. 

زندگی عاشقانه نیما یوشیج

نیما یوشیج در روابط خود در ابتدا چندان خوش شانس نبود. او دو عشق بی فرجام داشت که شخصیت او را بسیار دستخوش تغییر کرد. شاعر در اولین عشق خود عاشق زنی شد که با وی در رفتار و اعتقادات تفاوت زیادی داشتند و این تفاوت باعث شد تا نتوانند با یکدیگر در رابطه باشند. پس از آن  شیفته‌ی دختری به نام صفورا شد که این عشق نیز به ثمر ننشست و اندوه آن برای او ماند. در سال 1305 او با زنی دیگر به نام عالیه جهانگیر آشنا شد و دریافت که او همان زنی است که در رویاهاش تصور می‌کند. آن‌ها با یکدیگر در سال 1305 ازدواج کردند. عالیه معلم بود و اوقات خود را صرف تدریس می‌کرد. نیما نیز اوقات خود را به شعر گفتن اختصاص می‌داد. یک ماه پس از ازدواجشان پدر نیما فوت کرد و اوضاع روحی پسرش پریشان و مغشوش شد و خود را با شعرخوانی و شعرگفتن تسکین داد. از سمتی بیکاری و مشکلات روزمره به او فشار می‌آورد و تمام اوقات خود را در خانه می‌گذراند. وی در آن زمان جز چند شعر معدود اشعارش را به انتشار نرسانده بود و هنوز کسی با او آشنا نبود. دو سال پس از ازدواج همسرش به شهر بارفروش و یک سال بعد به شهر رشت نقل مکان کردند. از نظر مالی نیما درآمد چندانی نداشت و گاه توسط همسر و خانواده‌ی خود به این خاطر حرف‌های تند می‌شنید. حاصل ازدواج این زوج یک پسر به نام شراگیم است که در سال 1321 به دنیا آمد و اکنون در کشور آمریکا زندگی می‌کند.

شرح انس گرفتن نیما یوشیج با کلمات

نیما از سنین نوجوانی و جوانی علاقه خود را در شعر یافته بود و برای خود شعر می سرود. شعر گفتن در ابتدا برای او شکل حرفه‌ای نداشت و تنها به دلیل علاقه شخصی بود؛ اما کمی بعدتر آن را بیشتر جدی گرفت و در سبک‌های سنتی شعر می سرود. وی سرانجام در سال 1300 منظومه قصه‌ی رنگ پریده را در هفته نامه‌ی قرن بیستم میرزاده عشقی به چاپ رساند. گرچه بسیاری از افراد زبان به تعریف از این اشعار گشودند؛ اما در نهایت باعث شد به طور موقت کمی از شعر گفتن دلسرد شود. اشعار او چارچوب سنتی خود را داشت؛ اما در مفهوم کمی از موضوعات سنتی فاصله گرفته بود در نتیجه شاعران بزرگی مانند ملک الشعرای بهار و مهدی حمیدی شیرازی چندان جذب آثارش نشدند و نسبت به آن مخالفت نشان دادند. برخی از افراد نیز او را مسخره کردند و اشعارش را چرند خواندند. پس از آن نیز چند شعر خود را منتشر کرد ولی هنوز دوران طلایی او شروع نشده ‌بود. بود در این بین مدتی به تدریس مشغول بود. با مجله هایی از جمله مجله‌ی موسیقی و مجله‌ی کویر نیز همکاری داشت و از فضای ادبی دور نبود. در سال 1316 جرقه‌‌ی آغاز محبوبیت و ‌شهرت این شاعر زده شد. با انتشار شعر ققنوس و پس از یک سال فاصله انتشار شعرغراب همگان متوجه استعداد و نوآوری شگرف او شدند و توجه‌‌ مردم به سمت او جلب شد. تلاش‌های نیما پس از سال‌ها درحال نتیجه دادن بود و اکنون می توانست با اعتماد به نفس و آزادی عمل بیشتری شعر بگوید و آن‌ها را منتشر کند. در ابتدا افراد متعصب زیادی نسبت به اشعارش واکنش داشتند و آن‌ها نمی‌پذیرفتند و به آن لقب چرندیات مدرن می‌دادند ولی درنهایت نیما توانست نظر بیشتر آن‌ها را به نفع خودش برگرداند و ثابت کرد که شعر نو نیز توان بالایی در انتقال احساس و مفاهیم دارد و در بی قانونی خود دارای قانون‌هایی است.

نیما یوشیج شاعر معاصر ایرانی

شعر نو؛ ‌سبک منحصر به فرد نیما یوشیج

شعر نو سبکی است که نیما یوشیج بیشتر اشعار خود را این سبک نوشته و آن را ابداع کرده است. تا پیش از آن کس تصور نمی‌کرد که جای یک سبک ادبی در ادبیات فارسی خالی باشد و بتواند به جذابیت شعرهای سنتی برسد. او با این سبک جانی دیگر به ادبیات فارسی بخشید و توانست توجه همگان را به این سبک جلب کند. گرچه به معنای دقیق شعر نو به هر شعری اطلاق می‌شود که در نوع غیر سنتی سروده خواهد شد با این حال چون این شاعر از سردمداران و موفق‌ترین شاعران سبک جدید است مردم شعر نیمایی را هم معنی با شعر نو می‌پندارند و سبک او به این نام شناخته می‌شود. شعر در این سبک وزن خاص خودش را دارد ولی دیگر خبری از قافیه‌های منظم و وزن‌های همسان نیست و آهنگ متفاوتی به گوش می‌رسد. کمی بعد شاعران بزرگ دیگری نیز به این سبک روی آوردند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به فروغ فرخزاد، سهراب سپهری و مهدی اخوان ثالث اشاره کرد.

آثار نیما یوشیج 

مجموعه‌ی اشعار

اشعار این شاعر در ابتدا در منابع پراکنده منتشر شد و به شکل کاملا منسجم و منظمی در دسترس نبود؛ اما اکنون اشعار وی در یک مجموعه اشعار کامل و جامع در دسترس همگان است. وی شعرهای کوتاه و بلند زیادی سروده است. مجموعه اشعار نیما یوشیج منظومه‌ها و اشعار او به نام‌های قصه‌ی رنگ پریده، منظومه نیما، خانواده سرباز، آب در خوابگه مورچگان، ناقوس قلم انداز، مانلی، مانلی و خانه سریویلی، شعر من، ماخ اولا، ای شب، افسانه و رباعیات، فریادهای دیگر و عنکبوت رنگ، شهر شب و شهر صبح است. هر کدام از این اشعار در مفهوم منحصر به فرد و زیبا هستند و قوه‌ی خیال را پر پرواز می‌بخشند.

مجموعه اشعار نیما یوشیج

مجموعه اشعار نیما یوشیج

نویسنده: نیما یوشیج ناشر: نیلوفر قطع: شمیز,جیبی نوع جلد: شمیز قیمت: 55,000 تومان

مرقد آقا و چند داستان کوتاه دیگر

گرچه این شاعر شعر گفتن را برای خود مقدس در مقدم بر دیگر هنر‌ها می دانست؛ اما به نویسندگی نیز علاقه نشان می‌داد و تعداد اندکی شعر کوتاه نیز دارد. داستان‌های او مانند شعرهایش فضای زیبا و لطیفی دارد و یا در حال بیان و تشریح یک مفهوم ساده اما عمیق است. این کتاب شامل داستان‌هایی به نام مرقدآقا، بدنعل، دیدار، عذاب، فاخته چه گفت، در طول راه، نفت خواره، غول و زنش و ارابه‌اش می‌شود که با خواندن آن‌ها یک درک متفاوت از افکار نیما یوشیج پیدا خواهید کرد.

نامه‌ها

کتاب نامه‌ها به دست نیما یوشیج منتشر نشده است و تدوین آن برعهده سیروس طاهباز بوده است. این کتاب شامل نامه‌هایی سراسر احساس است که او برای همسر، مادر، پسر و دیگر نزدیکانش نوشته است. نامه‌های او پس از مرگش حواشی زیادی پیدا کردند. برخی معتقداند که پس از مرگ شاعر توسط اطرافیان به این نامه‌ها افزوده شده و درباره‌ی صحت بخشی از آن‌ها کمی شک و شبهه وجود دارد.

فعالیت‌های سیاسی نیما یوشیج

نیما یوشیج نسبت به رخدادهای سیاسی اطراف خود بی تفاوت نبود. او طبقه‌ی ثروتمند و حکومت را موظف نسبت به مردم طبقه‌ی پایین می‌دانست.  تغییرات سیاسی زیادی در طی مدت حیات او رخ داده بودند که بینش وی را نسبت به سیاست تغییر داده و جهان بینی‌اش را گسترده تر کرده بود و در جایی که نیاز بود زبان به اعتراض می‌گشود. با این وجود او به طور صریح حرفی از گرایشات سیاسی‌اش نزد.

انجمن ادبی شمع سوخته

در سال‌های ابتدایی دهه‌ی سی تعدادی از شاعران پیشگام و نوظهور ایران تصمیم به ایجاد انجمن ادبی شمع سوخته گرفتند که نیما یوشیج نیز یکی از اعضای این انجمن بود. از دیگر اعضای این انجمن می‌توان به مرتضی کیوان، مهدی اخوان ثالث، سیاوش کسرایی، هوشنگ ابتهاج و احمد شاملو اشاره کرد که جز هوشنگ ابتهاج تمام آن‌ها از دنیا رفته‌اند.

مرگ نیما یوشیج

این شاعر در سن 62 سالگی بر اثر سرمای زیادی که در یوش وجود داشت دچار کسالت شده بود که پس از مدتی تبدیل به ذات الریه شد سپس برای درمان به تهران آمد ولی چندان نکته مثبتی در روند بهبودی وی دیده نمی‌شد تا اینکه سرانجام در 13 دی سال 1338 از دنیا رفت. این شاعر بلندآوازه‌ی ادبیات فارسی در اواخر عمر خود وصیت کرد که پیکرش در خانه‌اش در یوش دفن شود اما بنا به صلاحدید اطرافیان ابتدا در امامزاده عبدالله تهران دفن شد. اما پس از مدت طولانی در سال 1372 اطرافیانش تصمیم گرفتند به وصیتش عمل کنند و باقی‌مانده‌ی پیکرش را در خانه‌اش، کنار آرامگاه خواهرش بهجت اسفندیاری و سیروس طاهباز یکی از نویسندگان و مترجمان ایرانی که به نیما یوشیج ارادت خاصی داشت و آثارش را گردآوری می‌کرد به خاک سپردند. 

نیما یوشیج چه تأثیری بر ادبیات گذاشت؟

این شاعر گرانقدر مردی بزرگ در ادبیات فارسی است که تأثیرات مثبتش را به هیچ عنوان نمی‌توان انکار کرد. او به شاعران دیگر جرئت متفاوت بودن داد و راهش سرآغازی برای سبک‌های نوین شعر فارسی شد. از سمتی قوه‌ی توصیف و بیان او توانست الهام بخش شاعران زیادی باشد و این توانایی را به خوبی از او فرا بگیرند. وی همواره افراد را به گشودن دریچه‌های نو در دیدن، شنیدن و نوشتن تشویق می‌کرد و با فعالیت‌های خود توانست محدودیت اشعار فارسی در فرم‌های سنتی را بشکند.

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

آب

آب

نیما یوشیج ,
ناموجود
فروغ فرخ زاد (مجموعه سروده ها)

فروغ فرخ زاد (مجموعه سروده ها)

فروغ فرخزاد ,
ناموجود
اولین تپش های عاشقانه قلبم (نامه های فروغ فرخ زاد به همسرش پرویز شاپور)

اولین تپش های عاشقانه قلبم (نامه های فروغ فرخ زاد به همسرش پرویز شاپور)

کامیار شاپور , عمران صلاحی ,
75,000 تومان
فروغ فرخ زاد (مجموعه سروده ها) (جیبی)

فروغ فرخ زاد (مجموعه سروده ها) (جیبی)

فروغ فرخزاد ,
34,000 تومان
آنیما در شعر شاملو

آنیما در شعر شاملو

الهام جم زاد ,
20,000 تومان
Some text some message..