لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

رابطه‌ی ما یک شایعه بود

مروری بر کتاب شیرفروش نوشته‌ی آنا برنز

نسرین ریاحی‌پور

دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

Save Story
کتاب شیرفروش

شیرفروش داستان زندگی در میان آشوبی است که اعضای یک جامعه ساخته و بدان دامن می­‌زنند. دختر جوانی با بیان شیرین و طنزش راوی داستان است و از شیوه‌ی آشنایی ناخواسته با مرد شیرفروشی می­‌گوید که بیست و سه سال از او بزرگ­‌تر است. او دختر هجده ساله‌ی ساده ایست که دوست دارد پیاده­‌روی کند و کتاب بخواند؛ اما ماجرا از روزی آغاز می‌­شود که مرد شیرفروشی که هرگز دستکم در محله‌ی آن­‌ها به کسی شیر نفروخته، پیشنهاد می­‌کند او را به خانه برساند. اگرچه دختر قبول نمی­‌کند اما این آغازی می‌­شود برای شایعه پراکنی و داستان در بستر جامعه­‌ای نا امن و درگیر بمب گذاری­‌ پیش می­‌رود.

شیرفروش

شیرفروش

نویسنده: آنا برنز ناشر: مجید قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: ناموجود

شیرفروش راوی معترضی دارد که در هر بند و هر جمله­‌اش به مخاطب یادآوری می­‌کند چگونه در جامعه‌ی کوچک شهر او زندگی به سختی پیش می‌­رود. انگار هیچ چیز در جای درست خود قرار نگرفته است، همه زیر نظر دیگران زندگی می­‌کنند. صحبت کوتاهی در پارک یا پیشنهاد محبت آمیزی برای رساندن او به خانه می‌­تواند قضاوت­‌ها را بر انگیزد. نویسنده این شیوه‌ی نظارت را با توصیف عکاسانی پشت بوته های پارک نشان داده است که برای ثبت فعالیت مبارزان سیاسی کمین کرده‌اند و احساس آسایش و در خانه بودن را از میان برده‌اند. انگار راوی خیلی لطیف و کودکانه می­‌گوید: «لطفا یک لحظه مرا نگاه نکنید.»

میل به حفظ حوزه‌ی شخصی، توانایی دفاع از آن در حالی که ایرلند با تلاطم سیاسی و اختلاف میان کاتولیک‌­ها و پروتستان­‌ها دست پنجه نرم می­‌کند، داستان را از مواجهه با جهان­‌بینی زیبای یک دختر جوان فراتر می‌برد. زیرا ذهن دختر داستان پویاست و به دنبال یافتن پرسش­‌هایی ست که برای بسیاری پیش آمده است. او موشکافانه به جهان اطرافش نگاه و تک تک شخصیت­‌های داستان را نقد می­‌کند.

آنا برنز در مراسم من بوکر

آنا برنز که برای نوشتن این کتاب برنده‌ی جایزه‌ی من بوکر شده است، به خوبی از خلال روایت رابطه‌ی یک دختر جوان و مردی شیر فروش که مدام او را تهدید می‌کند، غیر مستقیم شرایط اجتماعی و سیاسی ایرلند شمالی را ترسیم کرده است. جالب آن که هیچ کدام از شخصیت های کتاب نام ندارند و به واسطه‌ی موقعیت اجتماعی یا خانوادگی خود تشخیص داده می­‌شوند. گویی قصد برآنست تا توجه مخاطب به این نکته معطوف شود که هویت شخصی و فردیت در این داستان توسط نیرویی خشن از شخصیت­‌ها گرفته و قربانی شده است. 

به طور کلی زبان و سبک داستان فوق‌العاده جذاب و خلاقانه است. شخصیت‌ها به جای استفاده از نام‌ها، با استفاده از جایگاه خود در داستان شناخته می‌شوند. آنا برنز به طرز ماهرانه‌ای جامعه‌ای را ترسیم می کند که در اثر ناآرامی‌های داخلی از هم گسیخته است. شیرفروش به طرز شگفت‌انگیزی اضطراب ناشی از ناتوانی در اعتماد به همسایه یا حتی خانواده را نشان می‌دهد.

شیر فروش بیشتر یک داستان روانشناختی‌ست تا یک داستان تاریخی و قرینه های آشکاری را با رژیم‌های توتالیتر در طول تاریخ ترسیم می‌کند. آنا برنز به طرز ماهرانه‌ای تصویری از زندگی در شهری را به ما نشان می‌دهد که در اثر ناآرامی‌های داخلی از هم گسیخته است. شما به عنوان یک خواننده می‌خواهید امیدها و ترس‌ها و آرزوهای واقعی شخصیت‌های این رمان را بشناسید؛ اما تمام کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تماشاگر آن‌ها در موقعیت‌های اجتماعی مختلف باشید.


آنا برنز، شیر فروش، چاپ سوم ،مترجم سونیا سینگ ، نشر مجید

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

دوبلینی ها و نقد دوبلینی ها

دوبلینی ها و نقد دوبلینی ها

جیمز جویس
95,000 تومان
موسیقی شب

موسیقی شب

جوجو مویز
ناموجود
درک یک پایان | فرهنگ نشر نو

درک یک پایان | فرهنگ نشر نو

جولین بارنز
55,000 تومان
بیست دقیقه در منهتن

بیست دقیقه در منهتن

مایکل سورکین
85,000 تومان
مفاهیم و رویکرد‌ها در آخرین جنبش های هنری قرن بیستم

مفاهیم و رویکرد‌ها در آخرین جنبش ها...

ادوارد لوسی اسمیت
ناموجود
Some text some message..