× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

رابطه ی ما یک شایعه بود

مروری بر کتاب شیرفروش نوشته‌ی آنا برنز

نسرین ریاحی‌پور

دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
کتاب شیرفروش

شیرفروش داستان زندگی در میان آشوبی است که اعضای یک جامعه ساخته و بدان دامن می­‌زنند. دختر جوانی با بیان شیرین و طنزش راوی داستان است و از شیوۀ آشنایی ناخواسته با مرد شیرفروشی می­‌گوید که بیست و سه سال از او بزرگ­‌تر است. او دختر هجده سالۀ ساده ایست که دوست دارد پیاده­‌روی کند و کتاب بخواند؛ اما ماجرا از روزی آغاز می‌­شود که مرد شیرفروشی که هرگز دستکم در محلۀ آن­‌ها به کسی شیر نفروخته، پیشنهاد می­‌کند او را به خانه برساند. اگرچه دختر قبول نمی­‌کند اما این آغازی می‌­شود برای شایعه پراکنی و داستان در بستر جامعه­‌ای نا امن و درگیر بمب گذاری­‌ پیش می­‌رود.

شیرفروش راوی معترضی دارد که در هر بند و هر جمله­‌اش به مخاطب یادآوری می­‌کند چگونه در جامعۀ کوچک شهر او زندگی به سختی پیش می‌­رود. انگار هیچ چیز در جای درست خود قرار نگرفته است، همه زیر نظر دیگران زندگی می­‌کنند. صحبت کوتاهی در پارک یا پیشنهاد محبت آمیزی برای رساندن او به خانه می‌­تواند قضاوت­‌ها را بر انگیزد. نویسنده این شیوه‌ی نظارت را با توصیف عکاسانی پشت بوته های پارک نشان داده است که برای ثبت فعالیت مبارزان سیاسی کمین کرده‌اند و احساس آسایش و در خانه بودن را از میان برده‌اند. انگار راوی خیلی لطیف و کودکانه می­‌گوید: «لطفا یک لحظه مرا نگاه نکنید.»

میل به حفظ حوزۀ شخصی، توانایی دفاع از آن در حالی که ایرلند با تلاطم سیاسی و اختلاف میان کاتولیک‌­ها و پروتستان­‌ها دست پنجه نرم می­‌کند، داستان را از مواجهه با جهان­‌بینی زیبای یک دختر جوان فراتر می‌برد. زیرا ذهن دختر داستان پویاست و به دنبال یافتن پرسش­‌هایی ست که برای بسیاری پیش آمده است. او موشکافانه به جهان اطرافش نگاه و تک تک شخصیت­‌های داستان را نقد می­‌کند.

شیرفروش

شیرفروش

نویسنده: آنا برنز ناشر: مجید قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 49,000 تومان

آنا برنز که برای نوشتن این کتاب برندۀ جایزۀ  من بوکرشده است، به خوبی از خلال روایت رابطۀ یک دختر جوان و مردی شیر فروش که مدام او را تهدید می‌کند، غیر مستقیم شرایط اجتماعی و سیاسی ایرلند شمالی را ترسیم کرده است. جالب آن که هیچ کدام از شخصیت های کتاب نام ندارند و به واسطه‌ی موقعیت اجتماعی یا خانوادگی خود تشخیص داده می­‌شوند. گویی قصد برآنست تا توجه مخاطب به این نکته معطوف شود که هویت شخصی و فردیت در این داستان توسط نیرویی خشن از شخصیت­‌ها گرفته و قربانی شده است. 

به طور کلی زبان و سبک داستان فوق‌العاده جذاب و خلاقانه است. شخصیت‌ها به جای استفاده از نام‌ها، با استفاده از جایگاه خود در داستان شناخته می‌شوند. آنا برنز به طرز ماهرانه‌ای جامعه‌ای را ترسیم می کند که در اثر ناآرامی‌های داخلی از هم گسیخته است. شیرفروش به طرز شگفت‌انگیزی اضطراب ناشی از ناتوانی در اعتماد به همسایه یا حتی خانواده را نشان می‌دهد.

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

گفتگو در کاتدرال

گفتگو در کاتدرال

ماریو بارگاس یوسا ,
ناموجود
دوبلینی ها و نقد دوبلینی ها

دوبلینی ها و نقد دوبلینی ها

جیمز جویس ,
55,000 تومان
موسیقی شب

موسیقی شب

جوجو مویز ,
29,000 تومان
درک یک پایان

درک یک پایان

جولین بارنز ,
36,000 تومان
Some text some message..