لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

این‌جا مفهوم بخشش بی‌معناست

بخشی از کتاب «دال دوست داشتن» اثر حسین وحدانی

نویسنده مهمان

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷

shorter-link Save Story
دال دوست داشتن

سرآغاز

«چرا باید این کتاب چاپ شود؟» ایـن سوالـی بود که بیش از یک سال از خـودم می‌پرسیدم و جـواب درسـتی برای آن پیدا نمی‌کردم. شاید به همین دليل، جمع‌آوری کتابی که بسیاری از نوشته‌های آن از پیش آماده بـود، این قدر طول کشید امـا چطور شد کـه بـالاخـره تصميم گرفتم این نوشته‌ها را منتشر کنم؟ به یک دلیل ساده: دیدم که انگار آدم‌هایی هستند کـه بـا خواندن اين كلمات، حال بهتری پیدا می‌کنند. این را خودشان گفتند؛ در نامه‌ها و پیغام هاشان. و گفتنـد کـه لحظه‌هایی بر آنها گذشته است که این كلمات به کمک‌شان آمده‌اند. و برایم نوشـتند که گاهی با خـوانـدن اين كلمات، راحت‌تر نفـس کشیده‌اند، راحت‌تـر لبخند زده‌اند، راحت‌تر اشک ریخته‌اند، راحت‌تر خوابیده‌اند، راحت‌تر دوسـت داشته‌اند و راحت‌تر دوست داشته شده‌اند. و دیدم کـه زحمت بازنوشتن و آماده کردن یک کتاب، در برابر این همه، ده، هیچ است.

حالا اين نوشته‌ها كتاب شده و مورد لطف و مهربانی خوانندگان قرار گرفته است. علاوه بر شیدا وانویی، رضا نیکنام و حسن نوروزی که در چاپ اولیه كـتاب مديون همراهی‌شان بـودم، بـه تمام کسانی که در این سال‌ها درباره‌ی کتاب گفت وگو کرده و حـال خوش‌شان را با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند، ادای احترام می‌کنم. 

حسین وحدانی


همین زخم‌هایی که نشمرده‌ایم

وقتی از بخشش حرف می‌زنیم، از چی حرف می‌زنیم؟ آیا هر جور بخشیدنی فضیلت است؟ آیا هر خطایی را می‌شود بخشید؟ من جعبه‌ای از میوه‌های تازه و سالم را در نظر می‌گیرم که ناگهان درمی‌یابیم یکی‌شان فاسد شده و گندیده است. شاید دورش بیندازیم، شاید هم نگهش داریم و شاید حتی بخوریمش. این انتخاب ماست؛ از سر اجبار یا اختیار. اما آیا می‌توانیم فاسد بودنش را انکار کنیم؟ آیا می‌شود بگوییم «این جعبه میوه‌ی فاسد ندارد» و خیال کنیم که از مفهوم میوه‌ی سالم قلب ماهیت نکرده‌ایم؟ به یک اتومبیل فکر کنیم، وقتی ملتفت می‌شویم موتور آن به کل خراب است. می‌توانیم موتور را عوض نکنیم و منتظر باشیم یک روز در راه از کار بیفتد. یا می‌توانیم عوضش کنیم و با این کار هویت اتومبیل را به کلی تغییر دهیم: این اتومبیل دیگری است. اما نمی‌توانیم خرابی موتور را نادیده بگیریم و بر او «ببخشیم.»

این‌جا مفهوم بخشش بی‌معناست. فقط یک شعار بزک کرده و خوش آب و رنگ و البته فاقد ارزش است، چون این‌جا «بخشیدن، ماهیت آن‌چه را می‌خواهیم ببخشیم، تغییر می‌دهد.» بله، بخشش فضیلت است و نشان از بزرگواری و مهربانی دارد؛ انگار. اما گاهی بخشیدن محبوب، امضای حکم پایان اوست. تبدیل کردن اوست به موجودی که بود و نبودش فرقی ندارد.

دال دوست داشتن (چند روایت از عشق و زندگی) | نشر کنار

دال دوست داشتن (چند روایت از عشق و زندگی) | نشر کنار

نویسنده: حسین وحدانی ناشر: کنار قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 34,000 تومان


حسین وحدانی، دال دوست داشتن، چاپ چهاردهم ، نشر کنار

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

مدرسه زرافه ها

مدرسه زرافه ها

حامد اعرابی ,
35,000 تومان
موسیقی درمانی و تأثیر آن بر افسردگی، اضطراب و استرس

موسیقی درمانی و تأثیر آن بر افسردگی، اضطراب و استرس

سید حسین موسوی ,
ناموجود
جای خالی سلوچ

جای خالی سلوچ

محمود دولت آبادی ,
150,000 تومان
راست پنجگاه

راست پنجگاه

سید محمد مساوات ,
8,000 تومان
اولین تماس تلفنی از بهشت | نشر آموت

اولین تماس تلفنی از بهشت | نشر آموت

میچ آلبوم ,
ناموجود
Some text some message..