لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

داستان یک انزوا

مرور کتاب «چون بوی تلخ خوش کندر: زندگی‌نامه‌ی فرهاد مهراد» نوشته‌ی وحید کهندل

کامیار صلواتی

شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸

Save Story
فرهاد مهراد

 فرهاد مهراد نماینده‌ی دورانی است که در آن بیان هنرمندانۀ امر سیاسی - اجتماعی به نهایت بلوغ خود رسیده بود. از دل موسیقی پاپ دهۀ پنجاه، که هم‌چنان درخشان‌ترین دوران تاریخ موسیقی مردم‌پسند در ایران است، صدا و نگاهی دیگر ظهور کرد که با صدا و نگاه آوازخوانان آن‌زمان متفاوت بود: صدایی محکم، خشدار، و انعطاف‌ناپذیر که نه از دغدغه‌های عاشقانه‌ی شخصی، بلکه از مسائل سیاسی و اجتماعی زمانه‌اش می‌خواند. آواز او به غایت ساده و خالی از تکنیک‌های چیره‌دستانه بود. در حقیقت اعتراف فرهاد به «آماتور» بودن‌اش خیلی هم از روی تواضع و تعارف نبود: او نه تحصیلات آکادمیکی در زمینه‌ی موسیقی داشت،  نه خود در آهنگسازی صاحب‌سبک و مولف بود، نه نوازنده‌ی حرفه‌ای یک ساز به شمار می‌رفت، نه می‌شد خواننده‌ای تکنیکی‌اش قلمداد کرد و نه حتی نت می‌دانست! با این‌حال، نوعی روحیه و وسواس هنری باعث شد که از مجموع این «نتوانستن»ها و با همکاری متخصصانی چون اسفندیار منفردزاده، احمد شاملو، شهیار قنبری و واروژان، پدیده‌ای سربرآورد که در کلیت خود حرف‌هایی نو برای گفتن داشت. از همین‌روست که آثاری که فرهاد در دهه‌ی پنجاه خوانده را نمی‌توان هم‌پای آثار فرهاد دهه‌ی هفتاد دانست؛ در اولی او تنها یکی از چند ضلع خلق ترانه‌هاست و در دومی او به تنهایی بار همه‌چیز را به دوش کشیده است.

کتاب چون بوی خوش کندر اثری از وحید کهندل است که در باب زندگی خصوصی فرهاد مهراد خواننده و موزیسین پاپ سال‌های نه چندان دور کشورمان است. این کتاب بر اساس یادداشت‌ها و نوشته‌های به‌جا مانده از این هنرمند گردآوری شده است و به زندگی او از دوران کودکی، نوجوانی، علاقه و استعداد وافرش به موسیقی پرداخته است. با خواندن این کتاب می‌توان به خصوصیات اخلاقی و دیدگاه‌های فرهاد تا حد زیادی پی برد.

کتاب چون بوی تلخ خوش کندر راوی زندگی فرهاد است؛ اما نه همه‌ی وجوه زندگی‌اش. این کتاب بررسی آثار او را – به ادعای نویسنده - عمداً کنار گذاشته است. البته نه به این معنا که نگفته او کِی، با همکاری چه کسانی و چگونه ترانه‌های‌اش را خواند، بلکه به این معنا که به هیچ وجه سراغ سخن گفتن از «خود» موسیقی‌ای که فرهاد اجرا می‌کرده نرفته است. مثلاً با خواندن این کتاب امکان ندارد که شما بفهمید چرا موسیقی‌ فرهاد با دیگر پاپ‌های زمان خود متفاوت بوده  یا در آن شرایط اجتماعی و سیاسی چه نقش و جایگاهی داشته و از تاریخ شفاهی موسیقی دهه‌ی پنجاه هم تقریباً هیچ نخواهید دانست؛ وجوهی که هریک می‌توانستند این کتاب را تبدیل به یک اثر پژوهشی واقعاً ارزشمند کنند. این کتاب دربردارندۀ تعداد زیادی داستان پراکنده از جزییات زندگی و روحیات فرهاد است؛ از دوران تولد، خلقیات‌، نیکوکاری‌ها، مطالعات، علاقه‌مندی‌ها، رابطه‌ با همسرش و زنان دیگر، دیدگاه‌های اجتماعی‌ و مسائل و مشکلاتی که در زندگی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کرده است.

چون بوی تلخ خوش کندر

چون بوی تلخ خوش کندر

نویسنده: وحید کهندل ناشر: ماهی قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 80,000 تومان

گاهی این داستان‌های پراکنده از شدت تفاوت در نوع روایت – به‌خصوص از حیث زاویه‌ی دید - آن‌قدر متفاوت به نظر می‌رسند که خواننده را گیج می‌کنند. باری، این کتاب علاوه بر متن‌ که حاوی گفته‌های دست‌نخورده و تلخیص نشده‌ی دیگران دربارۀ فرهاد است، حاوی بسیاری از اسناد مرتبط با زندگی شخصی او نیز هست. این اسناد تصاویر شخصی از فرهاد، بریده‌ی روزنامه‌ها، نامه‌ها و دستخط او، وسایل، عکس‌های او از مرغ‌ها و پرندگان و اینکه اسم این مرغ‌ها را چه گذاشته و مسائلی از این دست را در برمی‌گیرد.

نثر کتاب به شدت ساده و روان و به همین دلیل خواندن‌اش آسان و معمولاً  لذت‌بخش است. با شناختی که ممکن است خواننده با خواندن این کتاب از بعضی وجوه شخصی فرهاد به دست آورد، استعارۀ زیبای «بوی تلخ خوش کندر» برای‌اش بسیار معنادار می‌شود؛ استعارۀ رسایی که هم نمایان‌گر روحیه‌ی حساس، سخت‌گیر، وسواسی، منزوی، کم‌حوصله و گزیده‌کار فرهاد است و هم تمثیلی‌ست از آواز تلخ و شنیدنی‌اش  بر روی ترانه‌های معترض دهۀ پنجاه شمسی؛ آوازهایی که به راستی به بوی تلخ خوش کندر می‌مانند.

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

حافظ به سعی سایه | نشر کارنامه (جیبی)

حافظ به سعی سایه | نشر کارنامه (جیب...

امیرهوشنگ ابتهاج
ناموجود
احمد شاملو (شعر زمان ما 1)

احمد شاملو (شعر زمان ما 1)

محمد حقوقی
ناموجود
خمی از شراب ربانی

خمی از شراب ربانی

شمس الدین محمد تبریزی
160,000 تومان
دانوب خاکستری

دانوب خاکستری

غاده السمان
30,000 تومان
باد خزان

باد خزان

فرهود صفرزاده
ناموجود
Some text some message..