لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

مجله قلم یاران (۲۶)

طالبوف و مفاهیم حقوقی

علاج مرض ظلم و فساد و سد طرق آدمیان، قانون است

مقدمه 

فهم نظریه مشروطیت بدون درک نکته‌های حقوقی آن بی‌شک ناقص خواهد بود. مفاهیم حقوقی در قلب نظریه مشروطیت ایستاده‌اند و بزرگ‌ترین نظریه‌پردازان دوران مدرن به این مفاهیم توجه کرده‌اند، اما در ایران هنوز به مفاهیم حقوقی در مشروطیت به نحو کافی و شایسته پرداخته نشده است. شاید علت عدم اشاره به مفاهیم حقوقی و کوشش برای تبیین آن مفاهیم، غیاب حقوقدانان از بحث‌های تاریخ و نظریه مشروطیت باشد. نوشته‌های پدارن ما در عصر مشروطیت سرشار است از نکته‌ها و ظرایف حقوقی. در میان روشنفکران به‌عنوان یکی از نیروهای فکری مشروطه، مقام طالبوف در پرداختن دقیق و درست به این مفاهیم از دیگران رفيع‌تر است، اما چنانکه باید به این جنبه از نوشته‌های او پرداخته نشده است. درباره طالبوف برخی محققان مانند آدمیت، حائری، آجودانی، طباطبایی، زرگری‌نژاد، آجدانی، آبادیان نکته‌های زیادی نوشته‌اند، اما آنچه درباره طالبوف کمتر نوشته شده است توجه و دقت نظر او به مفاهیم حقوقی است. همه نویسندگان تلاش کرده‌اند نگاه او به تجدد را توضیح دهند یا اینکه به تلاش‌های او در مشروطیت ایران پرداخته شود. تنها برخی از محققین، متوجه جنبه حقوقی اندیشه او و دقت‌نظرهای او در زمینه مفاهیم حقوقی شده‌اند که بسیاری از این سخنان از سر اشارتی فراتر نمی‌رود. این نوشتار به‌دنبال این است که به برخی از دقت‌نظرهای طالبوف درباره مفاهيم و نهادهای حقوقی اشاره کند. بدیهی است که مفاهیم بررسی شده توسط او بیشتر از موارد ذیل هستند و این اشارات کوتاه و ابتدایی نمی‌تواند حق مطلب را درباره او ادا کند و پرداختن و تحلیل و نقد و بررسی هر کدام از این مفاهیم نیازمند نوشته‌ای مستقل خواهد بود.

صفحه ۶۲

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

  • تعداد صفحات: 128
  • شماره: 26
  • سال انتشار: 1399
  • ماه انتشار: آذر و دی
  • دوره نشر: ماهنامه
  • ناشر: قلم یاران

مقالات پیشنهادی

 خداحافظ مدرسه

خداحافظ مدرسه

نجف دریابندری در ۱ شهریور سال ۱۳۰۸ در آبادان متولد شد. او مترجم، نویسنده و مقاله نویس بود. از نجف دریابندری آثار بی‌نظیری مانند مستطاب آشپزی، در عین حال، پیرمرد و دریا، گور به گور، قدرت، خانه برناردا آلبا، بازمانده روز و... به جای مانده است. وی جایزه‌ی تورنتون وایلدر دانشگاه کلمبیا را به سبب ترجمه‌ آثار ادبی آمریکایی دریافت کرد. دریابندری در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ برای همیشه چشم از جهان فروبست. بیشتر بخوان


مجله‌های پیشنهادی

book icon مجله قلم یاران
مشاهده همه arrow iconSome text some message..