× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

تعلق و تماشا (منتخب نقدهای ادبی٬ گزارش ها٬ مصاحبه ها و...)

نویسنده:
محمد علی سپانلو

چهره مردمی ستارخان در بلوای تبریز

«این حقیر، اقل‌الحاج محمد باقر ويجویه‌ای، انقلاب آذربایجان و بلوای تبریز را که از عهد قدیم تا به حال حادثه‌ای به این شدت در تبریز روی نداده، و با این‌که چند دفعه با ترکان زدوخورد شده ولی این طور طول نکشیده و مدت چهار ماه شب و روز جنگ اتصالی بود، روزبه‌روز می‌نوشتم...»

انقلاب مشروطه ایران به شهادت تغییر عظیمی که به‌دنبال آن در سیمای زندگی ملّی ما پیش آمد، انقلابی بنیادی بود. این انقلاب نه تنها قالب‌های سنتی روابط مردم و حکومت را تغییر داد، بلکه به‌دنبال خود تربیت جدید، ادبیات جدید و نسلی دیگر را به‌وجود آورد و مبدأ بسیاری تحولات انجام یافته یا ناکام گردید. امروزه با گذشت بیش از نیم قرن، ما از ورای مدارک اندک‌مان، از چهره‌های فراموش شده و ناشناس کسانی که به سهم خود، و با ایمان درخشان کوشیدند و عزیزترین ثروت خویش - یعنی زندگی‌شان - را فدا کردند، تقریباً چیزی نمی‌دانیم. حتی چهرة ستارخان سردار ملّی و تنی چند از یاران نزدیک‌تر او نیز آن‌قدر در ‌هالة افسانه فرورفته که برای نسل امروز حتی آشنایی متوسط هم به دنبال ندارد. 

تصویر مردی با سبیل‌های آویخته، کلاه‌پوستی، قطار فشنگ بر شانه و نگاه غمناک، که هر سال به مناسبت سالروز مشروطیت، پشت جلد مجلات چاپ می‌شود، این تنها شناخت نسل امروز از «سردار ملّی» است. او که بود، چه کرد، چگونه زیست و چگونه مُرد...؟

صفحه ۱۰۷

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 عزیزم لطفا تهرانی باش

عزیزم لطفا تهرانی باش

همسرم عاقل‌تر از من است. می‌گوید همه‌ی گرفتاری‌ها از زمانی آغاز شد که ما از حرکت ماندیم و ساکن شدیم. که اول مثل بقیه‌ی موجودات یک‌سره در حرکت بودیم. با خانواده، قبیله می‌رفتیم به درختان میوه، سبزی‌های خوراکی می‌رسیدیم. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات نیلوفر
مشاهده همه arrow iconSome text some message..