لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

بیماری به مثابه استعاره، ایدز و استعاره هایش

نویسنده:
سوزان سانتاگ

در ایلیاد و ادیسه بیماری چون کیفری فراطبیعی است، چون اهریمنی که تسخیرگر است و چون پیامدی از علل طبیعی، از دید یونانیان، بیماری یا بی‌جهت و دلیل رخ می‌داد یا به فراخور چیزی (مثلاً به‌دلیل قصوری شخصی، با معصیت‌های گروهی و یا جنایت یکی از نیاکان و پیشینیان). با پیدایش مسیحیت که درباره‌ی بیماری هم مثل هر چیز دیگر تصورات اخلاقی‌تری را تحمیل می‌کرد، به‌تدریج تناسب بین بیماری و «قربانی» بیشتر شد. تصور بیماری به‌مثابه کیفر سبب شکل‌گیری این باور شد که ممکن است یک بیماری خاص کیفری کاملاً متناسب و عادلانه باشد. جذامِ کرِسید در وصیتِ کرِسيد اثر هنریسِن1، و آبله‌ی مادام دو مرتوی در روابط پر مخاطره چهره‌ی حقیقیِ دروغگوی زیبارو را نشان می‌دهند – ناخواسته‌ترین افشاگری به وقوع می‌پیوندد. 

در قرن نوزدهم، تصورِ این‌که بیماری با شخصیت بیمار در تناسب است، چنان که کیفر نیز با جرم گناهکار، جای خود را به تصور دیگری داد که بنا به آن، بیماری بیانگر شخصیت بیمار است. بیماری محصول اراده‌ی آدمی می‌شود. شوپنهاور می‌نویسد: «اراده خود را به مثابه بدن سامان‌یافته نشان می‌دهد و حضورِ بیماری دال بر بيماريِ همين اراده است».

صفحه ۵۳

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 حرفه: نویسنده، کتاب خوان، رویا پرداز

حرفه: نویسنده، کتاب خوان، رویا پرداز

سوزان سانتاگ Susan Sontag نویسنده، فیلم‌ساز، فیلسوف، معلم و فعال سیاسی در ۱۶ ژانویه ۱۹۳۳ در نیویورک به دنیا آمد، پدرش جک روزنبلات و مادرش میلدرد جاکبسون هر دو لیتوانی تبار و یهودی بودند. اولین مجموعه‌ متون جدی او در« علیه تفسیر» در ۱۹۶۴ چاپ شد، معروف‌ترین مقاله در بین نوشته‌های این کتاب « درباره‌ی کمپ » بود که سونتاگ پیشتر و در مجله « پارتیزان ریویو » آن را چاپ کرده بود و مورد توجه عموم و تحسین منتقدان قرار گرفته بود. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات حرفه نویسنده
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم سوزان سانتاگ
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی احسان کیانی خواه
مشاهده همه arrow iconSome text some message..