× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

با چرا شروع کنید (رهبران بزرگ چگونه الهام بخش دیگران می شوند؟)

نویسنده:
سایمون سینک

یا خدمت یا برند، دلیل می‌آوریم. این پایه و اساس فرض غلطی است که می‌گوید قیمت یا ویژگی‌های محصول مهم‌تر از کاری است که انجام می‌دهد. این چیزها مهم‌اند و شواهد ملموسی در اختیارمان می‌گذارند که می‌توانیم با اشاره به آن‌ها، تصمیم‌گیری‌مان را منطقی جلوه دهیم، ولی آن‌ها مسیر اقدام‌مان را تعیین نمی‌کنند و الهام‌بخش رفتار ما نیستند.


آنچه نادیدنی است اهمیت دارد

جمله‌ای که در تبلیغات تلویزیونی جدیدترین پودر لباس‌شویی به کار می‌رود به این صورت است: «لباس‌های سفید را سفیدتر و لباس‌های روشن را روشن‌تر می‌کند.» در طول سال‌ها این جمله یک ارزش پیشنهادی برای این محصول بود. ادعایی که مو لای درزش نمی‌رود. طبق تحقیقات بازار، این خواسته‌ی مشتریان بود. داده‌های تحقیق درست بودند، ولی حقیقت خواسته‌ی مردم متفاوت بود. 

تولید‌کننده‌ی این پودر از مصرف‌کنندگان پرسیده بود از پودر لباسشویی چه انتظاری دارید و مصرف‌کنندگان هم گفته بودند لباس‌های سفید را سفیدتر و لباس‌های روشن را روشن‌تر کند. اگر خوب فکر کنید، متوجه می‌شوید پی بردن به اینکه افراد می‌خواستند پودر لباس‌شویی‌شان لباس‌ها را نه فقط تمیز بلکه خیلی تمیز کند، کشف چندان درخور توجهی نیست. پس برندها تلاش کردند تا مصرف‌کننده را متقاعد کنند چگونه با افزودن یک ماده‌ی دیگر به ترکیب پودر توانستند به سفیدتر و روشن‌تر شدن لباسها کمک کنند و از این طریق به‌دنبال متمایز کردن خودشان بودند. یک برند می‌گفت به ترکیب پودر پروتئین اضافه کرده است. دیگری می‌گفت تقویت‌کننده‌ی رنگ. هیچ کس از مشتریان نپرسید چرا می‌خواهید لباس‌هایتان تمیز باشند. این نکته‌ی کوچک روشن نشده بود تا اینکه چند سال بعد وقتی یکی از شرکت‌های بسته‌بندی کالا گروهی انسان‌شناس را استخدام کرد که نشان دادند هیچ کدام از آن افزودنی‌ها در واقع راهنمای رفتار مصرف‌کننده نبودند، متوجه شدند که وقتی افراد لباس‌های شسته‌شده را از خشک‌کن بیرون می‌آورند، هیچ کدام آن را به سمت نور نمی‌گیرند تا ببینند چقدر سفید است یا آن را با لباس جدیدتری مقایسه نمی‌کنند تا ببینند چقدر روشن‌تر است. اولین کاری که افراد بعد از بیرون آوردن لباس‌ها از خشک‌کن انجام می‌دادند این بود که آن‌ها را بو می‌کردند. 

صفحه ۸۱

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 راهی برای امید و تلاش، هنری برای زندگی

راهی برای امید و تلاش، هنری برای زندگی

رولف دوبلی نویسنده، اقتصاددان و کارآفرینی سوئیسی متولد 1966 است. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات آموخته
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم سایمون سینک
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی علیرضا خاکساران
مشاهده همه arrow iconSome text some message..