لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

باستان شناسی سینما و خاطره یک قرن

نویسنده:
یوسف اسحاق پور
ژان لوک گدار

نوشتن درباره گدار، نوشتن دربارة گدارها است، همچنانکه به قول خود او نوشتن دربارة تاریخ سینما، نوشتن درباره تاریخ‌های سینما است. کالین مک‌کیب در بیوگرافی فوق‌العاده‌ای که دربارة گذار نوشته است، این «ها» را به خوبی لحاظ کرده است، مخلص کلام مک‌کیب این است که این گدارها هفت دوره‌اند.

١- تولد در ۱۹۳۰ در سوئیس، در خانواده‌ای نسبتاً متمول. دوران نوجوانی در طبیعت زیبای دریاچه ژنو سپری می‌شود. عشق به طبیعت، زندگی روستایی و البته رمانتی سیزم بَدَوی دورة نوجوانی.

۲- در پایان جنگ جهانی دوم، سفر به فرانسه، آشنایی با سینما، و البته به سرعت عشق به سینما. قرار است در سوربن مردم‌شناسی بخواند، اما آنقدر سرش مشغول سینماتک است که دانشگاه خود به خود رها می‌شود. 

گدار شروع می‌کند به نوشتن دربارة سینما. ابتدا با عنوان مستعار هانس لوکاس، برای مجله گازت دو سینما و سپس برای مهم‌ترین مجله سینمایی همة دورانها: کایه دو سینما. در آنجا با تروفو، ریوت، شابرول، رومر و البته پدر معنوی، آندره بازن آشنا می‌شود، همانی که شور سینمایی و البته لکنتِ زبانش غوغایی در دلِ گدار راه می‌اندازد. در همان سالها به برزیل و آرژانتین می‌رود. به قول خودش حال کار کردن ندارد و نمی‌خواهد از والدینش هم پول قرض کند. بنابراین رو می‌آورد به دزدی. مثل دوست نزدیکش تروفو. بالاخره دستگیر می‌شود و البته با نفوذ پدرش آزاد می‌شود. اما برای درمان به آسایشگاه روانی در سوئیس منتقل می‌شود.

3- پس از رهایی از بیمارستان، مادرش به او پول می‌دهد تا فیلم کوتاه بسازد. به فرانسه بازمی‌گردد، به پاریس. نقدهای درخشان می‌نویسد و سه فیلم کوتاه دیگر می‌سازد. موج نو کلید می‌خورد. رفقای جوان نامشان در پاریس پیچیده است.

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 هایکو شعر ژاپنی از آغاز تا امروز

هایکو شعر ژاپنی از آغاز تا امروز

«در این لحظه نه چیزی هست که به هستی درآید و نه در آن چیزی هست که از هستی رهایی یابد، پس زاد و مرگی نیست که پایان یابد. از این رو، لحظه‌ی حال، آرامش مطلق [نیروانه] است. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات حرفه نویسنده
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم یوسف اسحاق پور
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی مازیار اسلامی
مشاهده همه arrow iconSome text some message..