لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

روی شوخ‌طبعانۀ تاریخ موسیقی غرب

مروری بر کتاب «باخ، بتهوون و باقی بروبچه‌ها»

کامیار صلواتی

چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
باخ بتهوون و باقی بروبچه ها

ممکن است هارمونی‌های نامأنوس جزوآلدو با مشکلات روده‌ای مزمن او بی‌ارتباط نباشند... جزوآلدو نمی‌توانست شکمش را تخلیه کند «مگر آنکه ده یا دوازده مرد که آن‌ها را برای همین منظور نگه داشته بود، سه بار در روز او را به شدت کتک بزنند. در طول این عملیات، او با خرسندی لبخند می‌زد». این موضوع شاید همه‌چیز را توضیح دهد.

آنچه که خواندید، بخشی از یک کتاب «تاریخ موسیقی» است! مطابق آنچه که از هرکتابی با این موضوع انتظار می‌رود هم، نه روایت افسانه و داستان، که در تلاش برای بازگو کردن واقعیت است.

ویژگی اصلی،‌ و البته شاید مزیت اصلی کتاب، این است که هم به صورتی کلی، مسائل مهم موسیقی تاریخ کلاسیک غربی را تا حدی برای خواننده روشن می‌کند، هم به بعضی مسائل حاشیه‌ای طنزآمیز می‌پردازد. علاوه بر این‌ها، این کتاب مملوء از جزییات و حواشی نادیده گرفته شده اما بسیار جالب‌توجه دربارۀ آهنگسازان است. با خواندن این قضایا، تاریخ تصویری بسیار زنده‌تر می‌یابد. با این روش، هالۀ جدی و دست‌نیافتنی موسیقی‌دانان کلاسیک زدوده می‌شود و پرتره‌هایی دست‌یافتنی و حتی پر از ضعف از آن‌ها نشان داده می‌شود: چایکوفسکی‌ای که همیشه می‌ترسید «سرش از روی تنش بیفتد»، واگنری که هنگام غوطه‌ خوردن در حمامی پر از عطر اپرا می‌نوشت، تلاش‌های احمقانه‌ی شومان برای اختراع دستگاه «تقویت انگشتان»، و چندین و چند اشاره‌ی طنزآلود دیگر؛ مانند این تلقی رایج از آثار ویوالدی:

روی هم رفته ویوالدی ۴۵۰ کنسرتو از انواع مختلف تصنیف کرده است. کسانی که موسیقی او را بیش از حد تکراری می‌یابند دوست دارند بگویند او یک کنسرتو را ۴۵۰ بار نوشته است. این اظهار نظر منصفانه نیست: او دو کنسرتو نوشت و هرکدام را ۲۲۵ بار تکرار کرد.

ساختار کتاب براساس نوعی دوره‌بندی تاریخی شکل گرفته است. از آوازهای گریگوری شروع می‌شود و به کیج می‌رسد. در هر فصل، چند زیربخش وجود دارد که به استثنای معدودی از آن‌ها، هرکدام درباره‌ی یک آهنگساز است. هرکدام از این زیرفصل‌ها شبیه به یک داستان کوتاه طنزآلود هستند. خواندن باخ، بتهوون، و باقی بروبچه‌هاتجربه‌ای بسیار سرگرم‌کننده و مفرح است که به‌خصوص برای کسانی که با موسیقی کلاسیک چندان مأنوس نیستند می‌تواند یک فتح باب جذاب باشد.

باخ، بتهوون، و باقی بر و بچه‌ها

باخ، بتهوون، و باقی بر و بچه‌ها

نویسنده: دیوید دبلیو باربر ناشر: ماهور قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: ناموجود


باخ، بتهوون، و باقی بروبچه‌ها، نوشته‌ی دیوید دابلیو باربر؛ ترجمه‌ی پیام روشن؛ انتشارات ماهور.

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

تئوری بنیادی موسیقی

تئوری بنیادی موسیقی

پرویز منصوری ,
ناموجود
تا بردمیدن گل ها

تا بردمیدن گل ها

محمدرضا فیاض ,
17,000 تومان
حافظ به سعی سایه | نشر کارنامه (جیبی)

حافظ به سعی سایه | نشر کارنامه (جیبی)

امیرهوشنگ ابتهاج ,
ناموجود
مجموعه آثار شاملو (دفتر یكم) | نشر نگاه (گالینگور)

مجموعه آثار شاملو (دفتر یكم) | نشر نگاه (گالینگور)

احمد شاملو ,
ناموجود
Some text some message..