× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

در آغوش گرفتن دوستی قدیمی

مروری بر کتاب معماری شادمانی نوشته‌ی آلن دو باتن

نسرین ریاحی‌پور

دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
کتاب معماری شادمانی

 انسان ها وابسته به مکان ها هستند و ازین روست که ما خود را از خلال خاطرات مان از شهرها، محله ها و خیابان ها به یاد می آوریم. همیشه رویدادهای زندگی مان، تلخ و شیرین در مکانی رخ داده اند؛ پس ما نمی توانیم بی مکان باشیم. هر موجود انسانی این واقعیت را تجربه کرده است که بازگشت به مکانی و دیدار با آن بسیاری از خاطرات رفته از یاد را زنده می کند. شهری که در آن زندگی کرده ایم؛ اتاقی که مشق های مان را در آن می نوشتیم؛ بیمارستانی که فرزندان خود را درآن به دنیا آورده ایم و دانشگاهی که در آن درس خوانده ایم ما را با هجوم تصاویری از گذشته مان رو به رو می کنند. گذشته ای که هویت ما را می سازد و آن چه که امروز هستیم را شکل داده است. ما نیازمند مکان هایی هستیم که در آن ها وقت گذرانده ایم؛ نیازمند دیدارشان.

احساس مان به خانه ای که اول بار دیده ایم، بسیار متفاوت از خانه ایست که در آن زیسته ایم. دیوارهایی که در بعد از ظهرهای داغ تابستان شاهد ما بوده اند و ما را از تابش بی امان خورشید پناه داده اند، دیوارهایی که با ما فیلم هایی را دیده اند که ما به تماشای شان نشسته بودیم، بخشی از وجود ما شده اند.

معماری شادمانی اثر آلن دو باتن از همه این ها و نقش بناها و معماری محیط زندگی مان می گوید؛ نقشی که ما و زندگی ما در شکل دهی به آن ها داشته است و تاثیری که وجود آن ها و به طور دقیق شکل آن ها و آرایش شان در وجود ما می گذارد.

بناهایی که نمایندۀ افکار و باورهای ما هستند و روح ما را به خود گرفته اند. آن گونه که ما خواسته ایم گاه قوس هایی رو به آسمان گرفته اند تا یادآور اندیشۀ مذهبی باشند یا الوارهای رنگ نشدۀ به کار گرفته شده درآن ها که تداعی گر ساده زیستی و نزدیکی به طبیعتند.

آلن دو باتن با زبانی دل چسب و شیرین از ما می خواهد به کالبد مادی ای که ما را احاطه کرده است بیشتر توجه کنیم. دوستش بداریم تا او هم ما را دوست بدارد و بتوانیم با حال خوش تری زندگی خود را سپری کنیم. او به زوایای جادویی و پنهان مکان هایی اشاره می کند که دیده نمی شوند؛ اما فضاهای مختلف را می سازند و به میزان زیادی با روح آدم هایی ارتباط دارند که در آن جا حضور داشته اند. معماری شادمانی شاید کمک مان کند که با خانه و شهرمان بیشتر دوست باشیم.

معماری شادمانی

معماری شادمانی

نویسنده: آلن دو باتن ناشر: شمشاد قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 22,500 تومان

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

یک هفته در فرودگاه

یک هفته در فرودگاه

آلن دو باتن ,
20,000 تومان
جستارهایی درباب عشق

جستارهایی درباب عشق

آلن دو باتن ,
20,000 تومان
هنر سیر و سفر

هنر سیر و سفر

آلن دو باتن ,
35,000 تومان
تسلی بخشی های فلسفه

تسلی بخشی های فلسفه

آلن دو باتن ,
32,000 تومان
Some text some message..