× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی زیر ۶۰۰ گرم ۱۵ هزار تومان و بالای ۶۰۰ گرم ۲۳ هزار تومان، در صورتی که مبلغ اضافه‌ای بابت پست با هزینه پاکت یا کارتن دریافت شده باشد به شما برگشت داده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله از طریق تلفن یا پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خود شماست.
  • سفارشات پستی به غیر از روزهای پنج شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی حداکثر ظرف 1 روز کاری تحویل پست داده خواهد شد.
تماس با پشتیبانی از ساعت 10 صبح-4 بعدظهر به غیر از پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها و روزهای تعطیل. گفتگوی آنلاین تمام روزهای از ساعت 10 صبح تا 10 شب.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

مجله رخ نگار (۱)

اساساً دانشگاه در طول تاریخ پس از مدنیت و شهرنشینی پدید آمده است؛ انسان شهرنشین پس از فراغت از کارهای یدی به مسائل دیگری نظر کرد که از دو جنبه قابل‌ملاحظه بود. 

جنبه‌ی اول آن بود که برای حل پرسش‌ها و مسائل عملی آن روزگار شروع به کار فکری و ترسیم مسائلی برای تسهیل امور کرد و دیگری توجه به بحث‌هایی کاملاً نظری بود برای وحدت‌بخشی پدیدارها و کثرت‌ها و تبیین امور از طریق عقلانيت تئوریک و بحث‌هایی که دیگر لزوماً در نگاه اول کارکرد عملی نداشتند. 

اما جنبه‌ی دوم بیش از جنبه‌ی نخست در تولد دانشگاه مؤثر بوده است. 

بدین سبب تا قبل از یونانیان باستان ایده‌ی آکادمی و دانشگاه پدید نیامده بود. با این‌که مصریان و یا بابلیان در بعضی از علوم، مثل رياضيات و يا نجوم پیشرفت‌هایی داشتند اما آنها تغییری در امور ایجاد نکردند و این یونانیان بودند که اولین‌بار برای تبین هستی و وحدت‌بخشی بر کثرت‌ها، عالم را در عقلانيتی تئوریک تبيين کردند. 

آنان در فراغتی که از پس شیوه‌ی زیست‌شان پدید آمده بود و با ارج نهادن به دانش و احترام به عالمان و یادگیری علوم، زمینه را برای رشد علم و پیدایش مراکز علمی مهیا نمودند. 

فلسفه اساساً از آن جهت که نسبتی با تطمیع نیازهای پراتیک و روزمره‌ی بشر ندارد و تلاشی صرفاً انتزاعی و عقلانی برای تبیین عالم و واقعیت‌هاست در همین بستر، در یونان متولد شد.

صفخع ۲۷

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

  • تعداد صفحات: 136
  • شماره: 1
  • سال انتشار: 1399
  • ماه انتشار: بهمن
  • دوره نشر: ماهنامه
  • ناشر: رخ نگار

مقالات پیشنهادی

 شهر و خاطرات رونده

شهر و خاطرات رونده

سرعت تغییرات محیطی در کلان‌شهرها آنچنان است که هر آن ممکن است چیزی که به آن دل بسته‌ای یا به آن احساس تعلق می‌کنی دود شود و به هوا رود یا چهرۀ دیگری به خود گیرد. در این شرایط که تعلق و دلبستگی به چیزی ثابت غیرممکن است، مبدائی ساکن برای شهرنشین وجود ندارد و از این رو همیشه در زندگی روزمرۀ خودش هم احساس دورماندگی و هجرت می‌کند. در این یادداشت این دورماندگیِ مداوم را از نظر می‌گذرانیم و برایش از شعر نیما و بودلِر شاهد می‌آوریم. بیشتر بخوان


مجله‌های پیشنهادی

book icon مجله رخ نگار
مشاهده همه arrow iconSome text some message..