لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

عکاسی و ادبیات

نویسنده:
فرانسوا برونه

اگر می‌توانستم، اصلاً چیزی در این کتاب نمی‌نوشتم. عکس‌ها به خودیِ خود کفایت می‌کنند.

جیمز اِیجی، اکنون اجازه دهید تا مشاهیر را تحسین کنیم (۱۹۴۱)

با اینکه مدت‌زمانِ زیادی‌ست که عکس‌ها بر دیوارِ موزه‌ها آویخته شده‌اند، اما بیشترِ آثار چشمگیر و موفقِ عکاسی و حتی بسیاری از آثار عادی نیز با هدفِ ارائه در کتاب خلق شده و انتشار یافته‌اند. بیشترِ عکاسی‌ای که در قرن نوزدهم انجام گرفته، یا حداقل آن بخش بلندپرواز و جدی‌اش که امروزه ارزشِ بسیار والا یافته، با نیّتِ چاپ و انتشار در کتاب‌های پُرتیراژ یا آلبوم‌های عکسی تهیه شده‌اند، حتی با اینکه خالق اثر خیالِ برپایی نمایشگاه را هم داشته است. پرتره‌های کارتِ ویزیت و دیگر تصاویری که در گالری، استودیو و ویترینِ کتاب‌فروشی‌ها به معرض دید گذاشته می‌شدند، در آلبوم‌هایی همچون کتاب‌های حجیم جمع‌آوری شده و در قفسه‌ی کتاب‌خانه‌ها نگهداری می‌شدند. کتاب‌ها به‌طور رایج توسط عکاسانِ پرتره‌پرداز و به‌عنوان اثاثیه‌ی صحنه و نمایانگرِ سوژه‌ها مورد استفاده قرار گرفته و این موضوع، همچون سوژه‌ای برای کاریکاتور، مورد استهزاء قرار می‌گرفت. این حقایق را می‌توان به‌عنوان نشانه‌های آغازینِ رابطه‌ی عکاسی با «ادبیات» و فرهنگ نوشتاری مطرح کرد؛ بازتعریفِ عکاسی به‌عنوان هنر هم جایگاه شاهدی را یافته که ]در این زمینه[ جای «کتاب خانه» با «موزه» ]برای ارائه‌ی عکس[ تغییر یافته

است. با این حال، ارزیابی دقیقِ تاریخ عکاسی مشخص می‌کند که کتابِ عکسی نه‌تنها یکی از پروژه‌های بنیان‌سازِ رسانه بوده، که یکی از اصلی‌ترین امکانات برای به رسمیت شناخته شدنِ فرهنگیِ عکاسی نیز بوده است.

صفحه ۴۹

افزودن به پاکت خرید
دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 سلوک

سلوک

 پس من چه میزان حرف زده‌ام و حرف می‌زنم و حرف می‌زنم بی‌آن‌که دیگری – یا خودم حتی – صدای نفس‌هایم را بشنود و بشنوم؟ حالا باز هم سکوت و سکوت و سکوت. بیشتر بخوان


کتاب‌های پیشنهادی

book icon انتشارات حرفه هنرمند
مشاهده همه arrow iconSome text some message..