لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

از ارسطو تا گودل

نویسنده:
ضیاء موحد

فلسفه تحلیلی معاصر تا زمانی بیش از هر چیز فلسفه زبان بود. فیلسوفان از دیر باز همیشه به زبان می‌پرداخته‌اند، اما نه به این اندازه که امروز می‌پردازند. تلاش فیلسوفان حلقه وین در تأویل متافیزیک به بحث‌های زبانی، نظریه شروح راسل در تحلیل نامه‌ای مرکب و تأملات فلسفی ویتگنشتاین در زبان از نمونه‌های تاریخی نگرش‌های تازه به زبان است. این شیوه فلسفیدن که امروز اعتبار فراوانی یافته است تا حد بسیار زیادی مدیون آثار گوتلوب فرگه آلمانی پایه گذار منطق جدید است. فرگه بر آن بود که زبان گنجینه‌ای از واقعیت‌های جهان است و از ساختمان منطقی زبان می‌توان به ساختمان منطقی جهان پی برد. اما بدین هم بارها اشاره می‌کرد که در زبان نقص‌های منطقی فراوانی راه یافته است و این نقص‌ها خود پرده‌ای در برابر واقعیت کشیده‌اند. از این رو برای ریاضیات در پی زبانی می گشت که از نظر منطقی کامل و دقیق باشد. فرگه کار خود را ناچار با تحلیل منطقی زبان آغاز کرد و این خود به کشف منطق جدید انجامید. از پیامدهای تحلیل منطقی زبان برهان‌هایی هستند که تنها مبتنی بر ساختمان جمله و نقش کلمه‌ها در آنند. این برهان‌ها، که از این پس آنها را برهان‌های زبان بنیاد می‌نامیم، انواع گوناگونی دارند و درجه اعتبار آنها از موردی به مورد دیگر فرق می‌کند. از قدیمی‌ترین نمونه‌های این برهان‌ها، برهان فرگه در اثبات شیء بودن اعداد است. هدف از این مقاله تقرير برهان زبان بنیاد فرگه و معرفی دو نمونه از چنین برهان‌هایی از سنت فرهنگی خودمان است.

صفحه ۴۱

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 به آواز باد گوش بسپار

به آواز باد گوش بسپار

مدتی پیش از آن، تلاش کرده بودم داستان کوتاهی بنویسم که مضمون اصلی‌اش، معنای زندگی بود. هیچ وقت تمامش نکردم، اما فرایند فکر کردن به علت وجودی1 مردم، چارچوب ذهنی غریبی درست کرد؛ نوعی وسواس فکری. مرا وادار کرد همه چیز زندگی‌ام را به اعداد تبدیل کنم. این وضعیت حدود هشت ماه طول کشید. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات هرمس
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم ضیاء موحد
مشاهده همه arrow iconSome text some message..