× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

نفرت می‌تواند همان عشق باشد

مروری بر کتاب بلندی‌های بادگیر نوشته‌ی امیلی برونته

‌شیرین زارع‌پور

یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
جلد کتاب بلندی های بادگیر نوشته امیلی برونته

برای لذت بردن از هر کتاب باید دیدگاه مناسب به آن را پیدا کنید. یک عینک برای دیدن تمامی منظره‌ها مناسب نیست. شما نمی‌توانید عینک شنا به چشم بزنید، به جنگل بروید و ادعا کنید که همه چیز را دید‌ه‌اید و یا نمی‌توانید با عینک آفتابی به تماشای آتش‌بازی در دل شب بنشینید. دیدگاه مناسب مطالعه یعنی، دانستن اوضاع عصر نویسنده و همین‌طور شناخت احوالات شخصی او. حتی اگر به نظریه‌ی مرگ مولف رولان بارت معتقد باشید؛ باز هم آگاهی به شرایط نویسنده برای رسیدن به نقطه‌ نظر انتقادی درست لازم است.

خواهران برونته

خواهران برونته در دهه‌ی بیست و سی قرن نوزده‌ی میلادی، زمانی که جوان و حتی نوجوان بودند؛ با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کردند. شیوع بیماری‌های همه‌‌گیر، مرگ خواهران و از همه مهم‌تر مرگ مادرشان زندگی را برای همه سخت‌تر کرده بود. پس از مرگ مادر خانواده، پدرشان با تندخویی و سخت‌گیری، فرزندان خود را بزرگ کرد. بدبیاری‌های زندگی برایشان تا جایی پیش رفت که اکثرا در جوانی به دلیل اوضاع بد خانوادگی و بیماری سل از دنیا رفتند.

پرتره برانول برونته از خواهرانش (از راست به چپ) شارلوت، امیلی و آن برونته
پرتره برانول برونته از خواهرانش (از راست به چپ) شارلوت، امیلی و آن برونته

امیلی برونته، نویسنده‌ی بلندی‌های بادگیر، در سی سالگی و قبل از آن‌که شاهد موفقیت تنها کتابش باشد؛ در سال 1848 فوت کرد و یک ‌سال بعد خواهر کوچک‌تر او آن برونته به دلیل همان بیماری (سل) دنیا را ترک کرد.

شاید زندگی شخصی خواهران برونته از تمامی آثارشان جذاب‌تر باشد. آن‌ها با پناه بردن به دنیای تخیل و داستان، رنج زندگی خود را کاستند تا بتوانند کمی راحت‌تر به زندگی خود ادامه دهند.

ادبیات کلاسیک را رها نکنید

ادبیات به مانند تمامی جنبه‌های زندگی بشری، از ابتدا تاکنون، پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. هرچند که در افکار عموم جامعه، شاهکارهای ادبی همه مربوط به قرون گذشته و سال‌های بسیار دور هستند؛ اما شاهکارهای مهم‌تر و عظیم‌تر در حال حاضر در همین سال‌هاست که در حال وقوع‌اند. گذشته تنها سنگ بنای اکنون است. ادبیات کلاسیک پایه و اصول ادبیات است و بدون سبک کلاسیک، رمانتیسیسم و در پی آن مکاتب ادبی دیگر، به وجود نمی‌آمدند. نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که نمی‌توان با ذهنی که به سراغ ادبیات امروز می‌رویم، مشغول خواندن ادبیات کلاسیک شویم و انتظار لذت ادبی داشته باشیم. ادبیات کلاسیک، نشان‌دهنده‌ی سیر پیشرفت تفکر بشری است و البته بهترین شروع برای مطالعه، به خصوص اگر در سنین جوانی یا نوجوانی باشید. در این صورت نه تنها از آن‌ها لذت می‌برید؛ بلکه فهم ادبیات برایتان شیرین‌تر و راحت‌تر می‌شود. تقریبا می‌توان این ادعا را کرد که ادبیات کلاسیک، سنگ‌بنای عادت به کتاب‌خوانی است. اگر از ابتدای شروع به مطالعه، سراغ کتاب‌های سورئال یا سخت‌خوان بروید، ذهن‌تان را با کار فکری سخت و دشواری روبه‌رو می‌کنید و در نهایت مطالعه برایتان عذاب‌آور خواهد بود، ولی اگر هم‌چون نویسندگان و سیر تفکر بشری، از ادبیات کلاسیک شروع کنید و بعد قدم به قدم به آثار امروزی برسید، می‌توانید مطمئن باشید که کتاب‌خوانی از عادات بزرگسالی شما خواهد بود.

خلاصه‌ای از کتاب بلندی‌های بادگیر

بلندی‌ها بادگیر نسبت به دیگر انواع آثار کلاسیک کمی متفاوت است. این کتاب صفت عاشقانه را یدک می‌کشد؛ اما در آن خبری از عشق‌های معمول و مورد انتظار جامعه نیست.

حتما بارها این جمله را شنیده‌اید که عشق و نفرت دو روی یک سکه‌اند. عشقی که در بلندی‌های بادگیر جریان دارد نیز همین‌گونه است، سکه‌ای است که مخاطب تنها روی نفرتش را می‌بیند و در طول داستان متوجه می‌شود آن‌چه مهم است، روی زیرین و عشق سال‌های گذشته است که حالا تبدیل به خشم و نفرت شده است.

داستان روایت عشقی در سال‌های دور است که غریبه‌ای آن را وارسی می‌کند. قصه از جایی شروع می‌شود که وود لاک به خانه‌ای اسباب‌کشی می‌کند که از شخصی اجاره کرده است به نام هیث‌کلیف که  پیرمردی تندخو و رابطه‌گریز است که روی خوشی به هیچ‌کس نشان نمی‌دهد. زمانی که وود لاک به رسم ادب به خانه‌ی همسایه‌ی خود می‌رود تا باب آشنایی را باز کند، با بی‌میلی هیث‌کلیف مواجه می‌شود و می‌شنود که اینجا جایی برای افراد غربیه‌ نیست. با کنکاش‌های وود لاک پرده از راز هیث‌کلیف برداشته می‌شود و او داستان عشقی بی‌فرجام را روایت می‌کند که زمانی پیرمرد را اسیر و مفتون خود کرده بود.

فیلم بلندی‌های بادگیر (۱۹۳۹)

هیث‌کلیف کودکی یتیم و بی‌پناه بود که مردی او را به خانه‌ی خود می‌برد و بزرگ می‌کند. پسر آن مرد، برادر کاترین، از همان کودکی دشمنی و کینه‌توزی را آغاز می‌کند، اما در مقابل عشقی میان کاترین و هیث‌کلیف شکل می‌گیرد که به سرانجامی هم نمی‌رسد. با مرگ پدر کاترین اوضاع برای هیث‌کلیف سخت‌تر می‌شود. هیث‌کلیف روزبه‌روز خشمگین‌تر می‌شود و در نهایت به مدت سه سال ناپدید می‌شود. کاترین با او ازدواج نمی‌کند و آن‌چه میان این دو باقی می‌ماند رنج و درد و کینه است.

برخی معتقدند کاترین نمادی از خود امیلی برونته است و او در واقع به روایت احساسات و هیجانات درونی خودش پرداخته است و هیث‌کلیف نمادی از مرد آرمانی اوست که هرگز به او نرسید.

زاویه‌ی دید، نقطه‌ی مثبت یا منفی؟

زاویه‌ی دید این داستان از نکات بحث برانگیز است. برخی آن را نقطه‌ی قوت و برخی نقطه‌ی ضعف این کتاب می‌داند. داستان میان روایت‌های مختلف شخصیت‌های داستان در چرخش است. زمانی وود لاک روایتگر است، زمانی دیگر شخصیت‌ها؛ اما بخش عمده‌ی کتاب از زبان خدمت‌کار وود لاک پیش می‌رود. آنچه اهمیت دارد این است که هرگز از زبان هیث‌کلیف و کاترین چیزی روایت نمی‌شود و این نکته از دلایلی است که باعث می‌شود داستان فضای عاشقانه به خود نگیرد چرا که همیشه از دیدی بیرونی و ظاهری روایت شده است.

نکته‌ی حائز اهمیت دیگر این‌که خدمت‌گزار وود لاک، آلن، داستان را همراه با قضاوت شخصی و تعصبات خود تعریف می‌کند و به نوعی مخاطب را به دور از اتفاقات اصلی نگه می‌دارد. انگار همه چیز به نفع کسی و به ضرر شخص دیگری روایت می‌شود. با این حال بعضی معتقدند این‌که نویسنده‌ای جوان در اولین تلاش‌های خود توانسته است داستانی را از زاویه‌ی دیدی خارج از شخصیت‌های اصلی روایت کند، نشان‌دهنده‌ی قدرت نویسندگی اوست.

بهترین ترجمه از بلندی‌های بادگیر

یکی از ارکان مهم مطالعه‎‌ی ادبیات جهان است. ترجمه‌ی بد می‌تواند روح اثر را بگیرد و پس‌مانده‌ی بی‌ارزشی را تحویل مخاطب بدهد. به همین دلیل است که باید همیشه در انتخاب کتاب‌های ترجمه به نام مترجم و سابقه‌ی او و همین‌طور انتشاراتی که کتاب را چاپ کرده است؛ توجه داشت. این کتاب نیز در سال‌های مختلف توسط مترجمان گوناگون ترجمه شده است که بهترین و شناخته‌شده‌ترین آن‌ها کتابی است که آقای رضا رضایی توسط نشر نی چاپ کرده است.

بلندی های بادگیر

بلندی های بادگیر

نویسنده: امیلی برونته ناشر: نی قطع: زرکوب،رقعی نوع جلد: زركوب قیمت: 120,000 تومان

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

جین ایر

جین ایر

شارلوت برونته ,
88,000 تومان
غرور و تعصب

غرور و تعصب

جین آستین ,
72,000 تومان
شرلی

شرلی

شارلوت برونته ,
120,000 تومان
پروفسور

پروفسور

شارلوت برونته ,
88,000 تومان
Some text some message..