لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

شاید او را بشناسید

مروری بر کتاب عوضی نوشته‌ی ژوئل اگلوف

الهه رضایی

چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸

Save Story
کتاب عوضی

با جستجوی عبارت «?Ever dream this man» در گوگل با تصویر چهره‌ی مردی رو به رو می‌شویم که سال‌هاست آدم‌های بسیاری در سراسر دنیا مدعی شده‌اند که او را در خواب دیده و می‌شناسند و هیچ‌کس به درستی نمی‌داند او کیست. ماجرایی که بی‌شباهت به داستان آخرین اثر  ژوئل اگلوف، نویسندۀ معاصر فرانسوی نیست.

عوضی داستان مردی سر ‌به‌ زیر و خجالتی است که درمی‌یابد روز‌ به‌ روز بیشتر و بیشتر با دیگران اشتباه گرفته می‌شود. مرد قیافه‌ای معمولی دارد، آن‌قدر معمولی که جلب توجه می‌کند. آدم‌هایی که او را در خیابان می‌بینند مطمئن‌اند که پیش از این او را جایی دیده‌اند، چشم در چشم او می‌دوزند و سعی می‌کنند او را به یاد بیاورند و در نهایت او را با کسی دیگر اشتباه می‌گیرند. مرد نیز تلاش می‌کند به خاطر بیاورد که آیا طرف مقابل را می‌شناسد و یا باز هم اشتباهی پیش آمده است و در نهایت او که نمی‌خواهد آدم‌هایی را که آن‌قدر محترمانه جلو آمده و با او حرف می‌زنند ناامید کند، ‌از روی ادب حرف‌شان را می‌پذیرد. زندگی روزمره او سخت متأثر از شخصیت‌هایی است که به آن‌ها شناخته می‌شود؛ لوله‌کش،‌ هم‌سلولی سابق یا همسر همسایه‌ی طبقه‌ی پایین. مرد نمی‌داند کیست، پس به هر نقشی که به او نسبت می‌دهند تن می‌دهد و هر روز درگیر ماجرایی تازه می‌شود و هویت تازه‌ای می‌گیرد. او همه‌کس است و هیچ‌کس نیست. در آپارتمانی با کمترین اسباب و اثاثیه روزگار می‌گذراند، روزها وقت‌کُشی می‌کند. از خواب بیدار می‌شود، در خانه می‌ماند یا از خانه بیرون می‌رود، در خیابان‌ها پرسه می‌زند و به آدم‌های زیادی بر‌می‌خورد. او شبیه «خیلی‌ها» است و برای همین دیگران او را با «خیلی‌ها» اشتباه می‌گیرند. او به دنبال راهی است که بتواند در برابر این اتفاقات بایستد و درگیر ماجرایی تازه نشود. تنها کسی که واقعاً او را می‌شناسد و با کسی دیگر اشتباه نمی‌گیرد و می‌تواند هویت واقعی‌اش را به او ببخشد، زنی است که مرد یک هفته در میان یک‌شنبه‌ها در آسایشگاه به دیدارش می‌رود. اما حتی نمی‌داند این زن دقیقاً چه کسی است.

رمان روایت عادت در فضایی کافکایی است. عادت به وضعیتی که راه خروجی از آن نیست. طنزی سیاه با رگه‌هایی از شوخی‌های گروتسک از نمایش هویت انسانی که انگار در این جهان وجود ندارد، چون کسی هویت واقعی‌اش را نمی‌شناسد و خودش هم خودش را گم کرده است. شخصیت اصلی رمان گاه یادآور شخصیت‌های رمان‌های سارتر نیز هست.

اگلوف که خودش را بیش‌ از همه وام‌دار بکت و سلین می‌داند در نمایش بی‌هویتی و از‌خود‌بیگانگی انسان معاصر چیره‌دست است. او با مهارت تمام درون آشفته و ناآرام شخصیت رمانش را تصویر می‌کند. در جامعه‌ای که همه به یکدیگر شبیه و بی‌هویت شده‌اند، سردرگمی شخصیت اصلی عوضی همزمان سردرگمی‌ همه‌کس و هیچ‌کس است. بی‌جهت نیست که ما نیز با خواندن کتاب همچون راوی داستان احساس گمگشتگی می‌کنیم و خود را غرق در پرسش‌هایی می‌یابیم که هویت‌مان را نشانه می‌روند: جای من کجاست؟ آیا واقعاً خودم را می‌شناسم؟ آیا من وجود دارم؟ چه چیزی ما را ما می‌کند؟ از دید دیگران چقدر وجود داریم؟ چه کسی واقعاً من را می‌شناسد؟

عوضی

عوضی

نویسنده: ژوئل اگلوف ناشر: افق قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: ناموجود


ژوئل اگلوف، عوضی ، چاپ دوم،مترجم اصغر نوری ، نشر افق

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

منگی

منگی

ژوئل اگلوف
ناموجود
مدرک

مدرک

آگوتا کریستوف 
55,000 تومان
دروغ سوم

دروغ سوم

آگوتا کریستوف 
45,000 تومان
دفتر بزرگ

دفتر بزرگ

آگوتا کریستوف 
70,000 تومان
بیگانه | نشر ماهی

بیگانه | نشر ماهی

آلبر کامو
40,000 تومان
Some text some message..