لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

مجله کرگدن (۱۲۸)

باورهای عامیانه جزء لايتجزای هر فرهنگی را شکل می‌دهند؛ اعتقادات و احکامی که الزاما نمی‌توان آنها را با استدلال و منطق اثبات یا رد کرد یا به نحو تجربی آن‌ها را تصدیق یا تکذیب نمود. این باورها که گاه از سوی مخالفان یا منتقدان یا کسانی که به هر دلیلی با آن فرهنگ یا خرده‌فرهنگ همدلی ندارند، خرافات خوانده می‌شوند، در واقع شکل‌دهنده جهان‌بینی عمومی افراد یک جامعه هستند و نحوه زیست ایشان در جهان و در ارتباط با سایر انسان‌ها و موجودات را سامان می‌بخشند. منشأ و خاستگاه بسیاری از این باورها، سنت‌ها، تجربیات انباشته‌شده، ميراث زبانی و فرهنگی و... هستند و شکل و کارکردشان در طول زمان دگرگون می‌شود. این باورها همچنین پنجره‌هایی روشنگر و راهگشا برای فهم و شناخت یک فرهنگ و نحوه زندگی و تفکر مردمانی هستند که با آن فرهنگ زیسته‌اند و وجوه پنهان تجربه زیسته ایشان را آشکار می‌سازند. در گفت‌وگوی حاضر با حسن ذوالفقاری، نویسنده و پژوهشگر و استاد دانشگاه تربیت مدرس، از او درباره چیستی و کارکرد باورهای عامیانه و تفاوت آن‌ها با خرافات پرسیدیم. دکتر ذوالفقاری تاکنون آثار متعددی در حوزه باورهای عامیانه منتشر کرده که از آن میان می‌توان به منظومه‌های عاشقانه ادب فارسی، فرهنگ بزرگ ضرب‌المثل‌های فارسی، داستان‌های امثال و ادبیات داستانی عامه اشاره کرد. کتاب مهم او با عنوان «باورهای عامیانه مردم ایران» با همکاری علی اکبر شیری، پژوهشی خواندنی است که در آن کوشیده باورهای عامه را در شعر شاعران، امثال فارسی، سفرنامه‌ها، متون ادبی و تمامی آثار مربوط به فرهنگ مردم ایران بازتاب دهد.

محسن آزموده

صفحه ۲۰

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

  • تعداد صفحات: 130
  • شماره: 128
  • سال انتشار: 1399
  • ماه انتشار: تیر
  • دوره نشر: هفتگی
  • ناشر: کرگدن

مقالات پیشنهادی

 پریِ کوچکِ غمگین (بخش دوم: آثار و سبک شعری)

پریِ کوچکِ غمگین (بخش دوم: آثار و سبک شعری)

فروغ فرخزاد در عمرِ کوتاهِ سی‌ویک‌ ساله‌ی خود موفق به انتشار پنج دفتر شعر شد. بیشتر بخوان


مجله‌های پیشنهادی

book icon مجله کرگدن
مشاهده همه arrow iconSome text some message..