کتاب نامه های شفاهی

نویسنده: محمد صالح‌ علاء

***

سلام دشمن‌جان، دشمن عزیزم. این چندمین نامه است که به شما می‌نویسم. باز هم پاسخ ندهید. من تا آخر دنیا برای‌تان نامه می‌نویسم. دشمن‌جان حال‌تان خوب است؟ من اغلب به یادتان هستم. باید هم به یادتان باشم زیرا که شما دشمن منید. همان‌طور که شازده کوچولو گفت تو گل سرخ منی، شما هم دشمن عزیز من هستید.

برای من عجیب است. برای شما عجیب نیست که هستی شما را برای دشمنی با من انتخاب کرده؟ عجیب نیست ما هر دو در یک زمان زندگی می‌کنیم؟ و در میان هفت میلیارد نفر جمعیت جهان فقط شما مرا برای دشمنی کردن انتخاب کرده‌اید؟ خود این نشانه‌ای از رویدادهای غافلگیرکننده‌ی هستی نیست؟ که اگر با من نبودش هیچ میلی، چرا ظرف مرا بشکست لیلی. چرا شما با غیر من دشمن نیستید؟ پس رازی در پس پرده است.

دشمن‌جان! می‌خواهم پا را فراتر بگذارم بگویم دشمنان دست کم یک امتیاز آشکارا نسبت به دوستان دارند و آن این است که دوستان همیشه به یاد ما نیستند، گاهی از ما یاد نمی‌کنند. به عکس دشمنان همیشه به یاد ما هستند. دشمن آدمی همواره به یاد آدمی است، زیرا دائما در فکر است که چه ضربه‌ای به ما بزند، چگونه ما را بیازارد، انتقامی بگیرد، زخم‌زبان بزند. پس همین‌ها دلایلی هستند که دشمن‌ها بیشتر از دوستان به یاد ما هستند.

دشمن‌جان! من خوشبختم که دشمنی مثل شما دارم. البته همه‌ی دشمن‌ها عزیزند. دشمن‌ها از یک نظر دو دسته‌اند؛ دشمن‌های بامعرفت و به عکس. دشمن بامعرفت دشمنی است که شرافتمندانه دشمنی می‌کند. دشمنی اخلاقی است، هرگز حرف ناپسند نمی‌زند، ناسزا نمی‌گوید، بی‌مطالعه تصمیم نمی‌گیرند. به طور کلی دشمنی محترم است. البته دشمنان بامعرفت همیشه بوده‌اند منحصر به روزگار ما و اینجا نیست.

حتما معن‌بن زائده را می‌شناسید. شما تاریخ را بهتر از من بلدید. اما محض یادآوری عرض می‌کنم که او از جنگ‌جویان عرب بوده. همه عمر را با دشمن‌ها جنگیده و آخر مقتول شده. در گشاده‌دستی حاتم‌طایی بوده. چنانکه حتا در جبهه‌ی جنگ با دشمنان تیرهای طلایی در ترکش می‌گذاشته، به دشمنان تیرهای طلایی می‌انداخته. یک بار کسی از او می‌پرسد: شما چرا به دشمنت تیر طلایی می‌اندازی؟ می‌گوید: چون دشمنان ما شبیه خودمان هستند، آدمی‌زاده‌اند. من به آنها تیر طلا می‌زنم که اگر دشمن تیرخورده‌ام زنده ماند، با فروش تیر طلای من بتواند اسباب معالجه‌اش را فراهم کند. یا اگر تیر من دشمنم را کشت، یتیمانش قادر باشند برای او مراسم آبرومندی بگیرند.


متاسفانه این کتاب موجود نیست

کتاب نامه های شفاهی

متاسفانه این کتاب موجود نیست
 • نام کتاب: نامه های شفاهی
 • ناشر : پوینده
 • تعداد صفحات: 400
 • شابک: 9789642950720
 • شماره چاپ: 1
 • سال چاپ: 1397
 • نوع جلد: شمیز
 • دسته بندی: داستان فارسی
 • امتیاز:
  (2 نفر)

دیدگاه‌ها

مهسا ۱۴۰۱/۰۹/۲۵

این کتاب دیگه موجود نمیشه؟

کاربر مهمان ۱۴۰۲/۰۷/۰۸

لطفا موجودش کنید....

کاربر مهمان ۱۴۰۲/۱۲/۲۹

من چند کتاب از جناب صالح اعلا از خودتون گرفتم و این کتاب‌رو هم میخوام موجود میکنید این کتاب رو؟

کاربر مهمان ۱۴۰۲/۱۲/۲۹

من چند کتاب از جناب صالح اعلا از خودتون گرفتم و این کتاب‌رو هم میخوام موجود میکنید این کتاب رو؟

کاربر مهمان ۱۴۰۲/۱۲/۲۹

من چند کتاب از جناب صالح اعلا از خودتون گرفتم و این کتاب‌رو هم میخوام موجود میکنید این کتاب رو؟

کاربر مهمان ۱۴۰۲/۱۲/۲۹

من چند کتاب از جناب صالح اعلا از شما خریدم ولی این کتاب‌ و نداشتید موجودش میکنید؟

مطالب پیشنهادی

«عشقِ تو نباشد، من هم یکی دیگر از اشیاء عالَمم»

محمد صالح‌علا: مروری بر زندگی و آثار

عزیزم لطفا تهرانی باش

برگرفته از کتاب "کاپوچینو، کیک پنیر" نوشته‌ی محمد صالح علاء، نشر پوینده

پارچه فروش عاشق

کتاب پارچه فروش عاشق نوشته محمد صالح علاء، نشر نیماژ

کتاب های پیشنهادی