لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

مردانگی ایرانی (در اواخر قاجار و اوایل پهلوی)

نویسنده:
سیوان بالسلو

سابقاً وقتی که در کوچه راه می‌رفتید، روی لباس مردمان بزرگ هزاران لک می‌دیدید و همان متشخص درجه اول پانزده روز با ماهی یک‌دفعه استحمام می‌کرد. ریش بلند دلیل بزرگی مقام او بود. در زیر لباس‌های گرانبهای بد دوخت، پیراهن کثیف و دور کلاه‌ها را ‌هالة سیاهی از چرک و عرق احاطه کرده بود. رنگ اتو را، که از نقطه نظر نظافت و حفظ الصحه و ظرافت برای لباس از واجبات است، لباس اعيان‌ترین مردم شهر ندیده بود. 

در بهار سال ۱۳۱۳ هـ.ش.، رضاشاه، در تنها سفر حکومتی‌اش، به ترکیة آتاتورک رفت. شاه بسیار تحت‌تأثیر اصلاحات نوگرایانة آتاتورک و همچنین ظاهر غربی مردان ترک قرار گرفت که کلاه‌های کاملاً لبه‌دار بر سر می‌گذاشتند. او در طول همین سفر فرمان صادر کرد که همة ایرانی‌هایی که در فضای بیرون کار می‌کنند باید کلاه‌های کاملاً لبه‌دار بر سر بگذارند تا در مقابل آفتاب محافظتشان کند. در ۱۶ تیر سال ۱۳۱۴ هـ.ش.، کابينة دولت حکمی صادر کرد که کلاه تمام لبه‌دار را اجباری می‌کرد و به این ترتیب جای کلاه پهلوی را می‌گرفت. با این‌که هدف قانونِ جایگزینی پوشاک در سال ۱۳۰۷ هـ.ش. این بود که کاری کند همة ایرانی‌ها متحدالشکل و غربی به نظر برسند، معرفی کلاه لبه‌دار عمدتاً بر هدف دوم متمرکز بود. برخلاف کلاه پهلوی که عنوانش به وضوح بر ظاهری ملی دلالت می‌کرد، برای کلاه جدید عنوان «کلاه بین‌المللی» انتخاب شد.

صفحه ۲۰۶

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 رویای تبت

رویای تبت

شیوا! بلند شو که گند زدی. همیشه من گند می‌زنم، ایندفعه نوبت توست. کی باور می‌کرد شیوای متین و معقول این کار را بکندو یک لحظه انگار همه زیر فلاش دوربین خشکمان زد. حالا می‌فهمم که همه یک جور تعجب نمی‌کنند. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات همان
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی لعیا عالی نیا
مشاهده همه arrow iconSome text some message..