× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

مادام بوآری

نویسنده:
گوستاو فلوبر

«تصمیمتان را خوب سبک سنگین کرده‌اید؟ می‌دانید شما را به چه پرتگاهی می‌کشاندم، طفلک معصوم! نه، نمی‌دانید؟ با اعتمادی دیوانه‌وار، و با اعتقاد به خوشبختی، و به آینده، پا پیش گذاشته بودید ... آه! چه بدبختیم! چه بی‌عقلیم! ...» 

در اینجا رودلف دست از نوشتن کشید تا بهانة معقولی پیدا کند.

- چه‌طور است بنویسم که همة ثروتم را از دست داده‌ام؟ ... آه! نه، وانگهی مانع چیزی نمی‌شود، بعدش می‌توانیم دوباره شروع کنیم. مگر می‌شود همچو زن‌هایی را سر عقل آورد؟ 

فکری کرد و افزود:

- فراموشتان نخواهم کرد، باور کنید، و همیشه از ته دل دوستدار شما خواهم بود. امّا بی‌شک روزی، دیر یا زود، این عشق سوزان (مثل همة امور بشری) فروکش می‌کرد. شاید از هم زده می‌شدیم، و از کجا معلوم که مجبور به تحمل این درد هولناک نمی‌شدم که پشیمانی‌تان را ببینم و خود نیز در آن سهیم باشم چون که باعثش من بودم. تنها همین تجسم غم و اندوه شما زجرم می‌دهد، اِما! فراموشم کنید! آخر چرا با شما آشنا شدم؟ چرا این‌قدر زیبا بودید؟ تقصیر من است؟ آه خدایا! نه، نه، تنها تقدیر را مقصر بدانید!» 

با خود گفت:

- آهان! تقدیر از آن کلمه‌هایی است که همیشه تأثیر می‌گذارد.

«آه! اگر از آن زن‌های سبکسری بودید که تعدادشان کم نیست، بی‌شک می‌توانستم از روی خودخواهی دست به تجربه‌ای بزنم که خطری برایتان نداشت. امّا ‌ای زن دلربا، این شور و هیجان دلچسبی که هم مایة جذابیت شما و هم اسباب رنجتان است، نمی‌گذاشت که نادرستی موقعیت آینده‌مان را درک کنید. 

من هم در آغاز به این موضوع فکر نکرده بودم و در سایة این سعادت خیالی، همچون در سایة درخت مرگ آرمیده بودم بی‌آنکه پیامدهایش را در نظر بگیرم.» 

صفحه ۲۷۳

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 پایان خاصی در کار نیست

پایان خاصی در کار نیست

سوءتفاهم اثری سخت و دلگیر است. داستانی سرراست و مُهلک که هم مواجهه با پیری است هم گسست رابطه‌ی زناشویی و هم تشریح شکست‌های نسلی سرِحال که مهم‌ترین وقایع سیاسی غرب را تجربه کرده و حالا آرام‌آرام در سراشیبی سرمایه‌داری جدید و تکنولوژی سُر می‌خورد. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات نیلوفر
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم گوستاو فلوبر
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی مهستی بحرینی
مشاهده همه arrow iconSome text some message..