× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
با توجه به تعطیلی 2 آبان سفارشات پستی که از تاریخ 28 مهرماه ثبت خواهد شد، 3 آبان تحویل پست داده خواهد شد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

زندگی پنهان ذهن

نویسنده:
ماریانو سیگمان

باور داشتن، دانستن، اعتماد کردن

مغز موقع تصمیم‌گیری، علاوه‌بر انتخابِ گزینه، باور هم ایجاد می‌کند. این همان چیزی است که ما آن را به‌صورت اعتماد یا اعتقاد به کارمان ادراک می‌کنیم. گاهی از دکه‌ای شکلاتی می‌خریم و مطمئنیم این دقیقاً همان چیزی است که می‌خواهیم. گاهی هم به راهمان ادامه می‌دهیم با این خیال‌ که ای کاش شکلات کام تلخ‌شدة ما را از اینکه انتخاب خوبی نکرده‌ایم شیرین می‌کرد. ماية لذت همان است، اما دردناکی درکِ اینکه تصمیم ناپخته‌ای گرفته‌ایم خیلی فرق می‌کند.

همة ما، زمانی، به تصمیمی کورکورانه اعتماد کرده‌ایم که بعداً معلوم شده اشتباه بوده است. یا اینکه برعکس، در بسیاری از موارد که درواقع همة دلایل را داشته‌ایم که سرشار از اعتماد به نفس باشیم، بدون باور و عقیده عمل کرده‌ایم. چگونه این حس اعتماد در تصمیم‌هایمان ساخته می‌شود؟ چرا بعضی از مردم همیشه، هر کاری هم که بکنند، اعتماد بیش از حد دارند، و بعضی در شک زندگی می‌کنند؟

بررسی علمی این اعتماد - یا تردید و تأمل - بسیار جذاب شده است، چون پنجره‌ای به ذهنیت می‌گشاید؛ در این بررسی، اعمال مشاهده‌پذیر ما مطالعه نمی‌شود بلکه باورهای خصوصی ما زیر ذره‌بین می‌رود. این مسأله از دیدگاه صرفاً عملی هم چیزی نیست که بتوان گفت اهمیت زیادی ندارد، چون اعتماد به خودمان و به کارهایمان (یا نداشتن آن) شیوة بودن و زندگی ما را تعیین می‌کند.

صفحه ۸۷

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 چهل نامه کوتاه به همسرم

چهل نامه کوتاه به همسرم

ای عزیز!راست می‌گویم.من هرگز یک قدم جلوتر از آنجا که هستم را ندیده‌ام.قلمم را دیده‌ام چنان‌که گویی بخشی از دستِ راستِ من است؛ و کاغذ را.من هرگز یک قدم جلوتر از آنجا که هستم را ندیده‌ام. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات نو
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی ماندانا فرهادیان
مشاهده همه arrow iconSome text some message..