× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

ذهن حواس جمع (چگونه افسار زندگی تان را به دست بگیرید)

نویسنده:
نیر ایال

حواس جمع بودن

یونانیان باستان داستان مردی را که همواره حواس‌پرت بود جاودانه کردند. چیزی را که در آرزوی به دست آوردنش هستیم ولی دست‌مان به آن نمی‌رسد به‌خاطر نام او «وسوسه‌انگیزا» می‌نامیم. داستان این است که زئوس پدر تانتالوس او را  برای عذاب کشیدن به عالم ارواح تبعید می‌کند. در آنجا خود را وسط استخر آبی می‌یابد که میوه‌های رسیده‌ی درختی بالای سرش آویزان است. نفرین بی‌خطری به‌نظر می‌رسد، ولی وقتی تانتالوس می‌خواهد میوه بچیند، شاخه‌ی درخت از او دور می‌شود و دستش به آن نمی‌رسد. وقتی خم می‌شود تا از آب خنک استخر بخورد، آب عقب می‌رود و او هرگز نمی‌تواند عطشش را فروبنشاند. عذاب تانتالوس این بود که حسرت چیزهایی را که آرزو می‌کرد بخورد، ولی هرگز نتواند آن‌ها را به چنگ بیاورد.

باید یونانیان باستان را به‌خاطر حکایت‌هایشان تحسین کنید. بهترین تصویر را از شرایط انسان ترسیم کرده‌اند. همواره در پی رسیدن به چیزی هستیم: پول بیشتر، تجربه‌ی بیشتر، دانش بیشتر، منزلت اجتماعی بیشتر، از «هرچیزی» بیشتر می‌خواهیم یونانیان باستان فکر می‌کردند این بخشی از نفرین فانی و جایزالخطا بودن انسان است و از این داستان استفاده کردند تا نیروی تمایلات بی‌وقفه‌مان را نشان دهند.

صفحه ۲۷

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 «چند هزار نفر توی این فنجان چای خورده‌اند؟»

«چند هزار نفر توی این فنجان چای خورده‌اند؟»

شیرین به پیشخدمت گفت «کره، پنیر، مربای بهار نارنج و نیمرو. زرده‌ها سفت، لطفا.» و به آرزو که دهنش باز مانده بود گفت «شمال بدون صبحانه یعنی هیچ. عوضش ناهار نمی‌خوریم.» بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات آموخته
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم نیر ایال
مشاهده همه arrow iconSome text some message..