× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

تماشای رنج دیگران

نویسنده:
سوزان سانتاگ

دنیای مدرن و باور اخلاقی غالبش بر این تفکر استوار است که اگر جنگ متوقف‌شدنی نیست، پس ناهنجار است، و اگر صلح در دسترس نیست، پس هنجار است. و البته این دلیلی برای برپایی جنگ طی اعصار گذشته نیست؛ در واقع جنگ همیشه هنجار، و صلح یک استثنا بوده است. 

در نقطه‌ی اوج داستان‌های ایلیاد، شرح دقیقِ نحوه‌ی به قتل رساندن یا مجروح کردن به کرّات توصیف شده است. از قدیم‌الایام مردان، بی‌اعتنا به مصیبتی که سبب می‌شوند، به جنگ مشغول بوده‌اند؛ که نمایش آن چه در قالب واژگان یا تصاویر، فارغ از هر گونه غرض‌ورزی باید زیرکانه و راسخ باشد. لئوناردو داوینچی برای تهیه‌ی یک نقاشی از جنگ، به هنرمندان تأکید می‌کند که جرئت و خلاقیت آن را داشته باشند تا فجایع هولناک را با مهارت به تصویر کشند:

او را مغلوب و کتک‌خورده با ابروانی رو به بالا، درهم‌تنیده، رنگ‌پریده، با پیشانی‌ای مملو از درد و پُر از چین و چروک، و دهانی باز که از رنج و فلاکت مویه می‌کند، نقاشی کنید. نیمی با همه‌ی بدن مرده را به خاک‌وخل آغشته کنید و بگذارید خون چون نهری مارپیچ بر خاک جاری شود؛ و دندان داغ‌داران را روی هم بسایید، چشم‌هایشان را گشاد، مشت‌های‌شان را درهم فشرده و پاهایشان را از روی ضعف، خم‌شده نقاشی کنید. 

صفحه ۵۹

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 فروغ فرخزاد

فروغ فرخزاد

چه كسی ﮔﻔﺘﻪ ﺯﻣﺎﻥ ﻃﻼﺳﺖ؟ من مزه مزه اش کردم...زمان عین الکل است ...ثانیه ثانیه میسوزاند و می رود در عمق وجودت مست مست که شدیچشمهایت را باز میکنی و میبینی عمرت گذشتهو تو ماندی و خماری از دست رفتن یک عمر... بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات چشمه
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم سوزان سانتاگ
مشاهده همه arrow icon



Some text some message..