لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

بنام زندگی

نویسنده:
اریک فروم

نیازهای ساختگی

عقیدة رایج – نه‌تنها بین عوام بلکه میان دانشمندان هم - بر این است که انسان، ماشینی است که بر حسب الزامات معلوم و معین فیزیولوژیکی کار می‌کند. گرسنگی و تشنگی را تجربه می‌کند، باید بخوابد، نیاز جنسی دارد و الى آخر. نیازهای فیزیولوژیکی و بیولوژیکی باید برآورده شوند، وگرنه انسان دچار روان‌نژندی خواهد شد؛ یا مثلاً اگر غذا نخورد خواهد مرد. پس از آن‌که آن نیازها برآورده شد دیگر مشکل یا مسئله‌ای در میان نخواهد بود، اما این عقیده مردود است. این امکان همواره وجود دارد که انسان به‌رغم برآورده شدن نیازهای فیزیولوژیکی و بیولوژیکی، باز هم ناخرسند باشد و احساس آرامش نکند یا از لحاظ روانی کاملاً بیمار باشد گرچه به همة خواست‌هایش رسیده باشد. چنین فردی فاقد سائق روحی برای فعّال شدن است.

برای روشن شدن مطلب مورد نظرم چند مثال می‌آورم؛ در سال‌های اخیر کسانی را به منظور آزمایش از انگیزه‌ها محروم کرده‌اند، آنان را در جای کوچکی که گرما و نور آن یکنواخت و مداوم است قرار می‌دهند، خوراکشان را از روزنه ای به درون آن محل می‌گذارند، بی‌آن که خوراک‌دهنده دیده شود. همة نیازهای آنان برآورده می‌شود، اما محرکی در بین نیست. وضع آنان مانند وضع جنین در درون رحم است. پس از چند روز در آن افراد علائم شدید بیماری که بیشتر اسکیزوفرنیک است، پدید می‌آید. گرچه نیازهای جسمی آنان برآورده شده است، اما وضع انفعالیشان نوعی عدم تعادل روانی است که احتمال دارد به بیماری روحی بینجامد.

آنچه برای جنین عادی و طبیعی است (گرچه جنین برخلاف افراد مورد آزمایش به کلی از محرّک محروم نیست) در اشخاص بالغ موجب بیماری می‌شود.

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 فروم در کلام خودش: گذاری بر جهانِ اندیشه‌های اریک فروم

فروم در کلام خودش: گذاری بر جهانِ اندیشه‌های اریک فروم

«فروم در کلام خودش»(1994) مجموعه‌ای‌ست گزیده از آثار اریک فروم (1980-1900)، روانشناسِ اجتماعی و روانکاوِ آلمانی، به گردآوری راینر فونک با گذاری بر اندیشه‌های فروم در قالب بُرشی کوتاه از پژوهش‌ها و آثار وی. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات مروارید
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم اریک فروم
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی اکبر تبریزی
مشاهده همه arrow iconSome text some message..