× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
با توجه به تعطیلی 2 آبان سفارشات پستی که از تاریخ 28 مهرماه ثبت خواهد شد، 3 آبان تحویل پست داده خواهد شد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

باید از جامعه دفاع کرد: درس گفتارهای کلژ دوفرانس ۱۹۷۵-۱۹۷۶

نویسنده:
میشل فوکو

۱۰ مارس ۱۹۷۶

تصور می‌کنم که اساساً، و تقریباً منحصراً، در قرن هجده این گفتمان تاریخ بود که جنگ را به عامل اصلی و تقریباً انحصاری تحلیل مناسبات سیاسی بدل کرد. پس، گفتمان تاریخ، و نه گفتمان حقوقی و نه گفتمانِ نظریه‌ی سیاسی (با قراردادهایش، وحشی‌هایش، جنگل‌نشین‌ها و طبیعت‌نشین‌هایش، وضعیت‌های طبیعيش، و جنگ همه علیه همه‌اش، و غیره)؛ نه این‌ها، بلکه گفتمان تاریخ بود. 

پس، الآن می‌خواهم نشان دهم که چگونه به طرزی نسبتاً تناقض‌آمیز، عنصر جنگ که عملاً فهم‌پذیری تاریخی را در قرن هجده تشکیل می‌داد، از انقلاب به بعد، تدریجاً اگر از گفتمان تاریخ حذف نشده باشد، دست‌کم در آن تقلیل یافته، محدود شده، استعمار شده، فرونشسته، پراکنده شده، یا به‌عبارتی متمدن شده و تا حدّی فروخوابیده است. چون در هر حال، این تاریخ (به نوشته‌ی بولن‌ويليه يا بوئا-نانسی، فرقی نمی‌کند) بود که تهدیدی عظیم را دست‌وپا کرد: این خطر عظیم که ممکن است در جنگی بی‌پایان درگیر شویم، و بر تمام روابط ما، هرچه که باشد، همیشه نظم سلطه حاکم شود. همین دو تهدید، یعنی جنگی بی‌پایان به منزله‌ی مبنای تاریخ و رابطه‌ی سلطه به‌منزله‌ی عنصر تبیین‌گر تاریخ، است که ر ا در گفتمان تاریخی قرن نوزده به مخاطرات منطقه‌ای و مقاطع گذرا کاهش خواهد یافت یا خُرد خواهد شد، و در شکل بحران‌ها و خشونت بازنگاشته خواهد شد.

صفحه ۲۷۷

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 راستش را بخواهید...

راستش را بخواهید...

«گفتمان و حقیقت: تبارشناسی حقیقت‌گویی و فلسفه در تمدن غرب» محتوایی فلسفی دارد و از خلال  نمایشنامه‌های اریپید مفهوم حقیقت‌گو و روند تغییر این مفهوم را شرح می دهد. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات اختران
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم میشل فوکو
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی رضا نجف زاده
مشاهده همه arrow iconSome text some message..