کتاب ایران: روح یک جهان بی روح و ۹ گفتگوی دیگر

نویسنده: میشل فوکو

بچه هر بار که دوست و آشنایی را اطراف‌مان می‌بیند، زیر گریه می‌زند. همه‌مان معذب می‌شویم، همراه با اندکی شرم. در این خانه‌ای که برای تعطیلات آمده‌ایم، من در باغ می‌نشینم و می‌نویسم. بچه در اتاقی ساکت، با جریان هوای تازه و تمیز، پیش گربه‌ها می‌خوابد. چندین در بین من و اوست، با این حال صدایش را می‌شنوم وقتی کـه بیدار می‌شود. بلند می‌شوم، با خودم می‌گویم الان چشم‌هایش را باز کرد، با دستانش بازی می‌کند، غان و غون می‌کند، هنوز به گریه نیفتاده. در مغز من ساعتی است که مطابق با او پیش می‌رود؟ حس ششمی در من بیدار شده بی‌آن که بدانم، که او در قسمت دیگر خانه حرکتی کند و من متوجه می‌شوم؟

انگار صدای درخت‌ها، پرنده‌ها و باد را هم جور دیگری می‌شنوم. در خواب لبخند می‌زند، لبانش را گاز می‌گیرد انگار می‌خواهـد به گریه بیفتد، لابد خواب می‌بیند. صدای به هم خوردن در بیدارش نمی‌کند، اما صدای ورق‌زدن کتاب از جا می‌پراندش. از صدای نوار چسبی که در اتاق کناری‌اش باز می‌کنیم گریه‌های هراسش را سر می‌دهـد.

پشت جلد

متاسفانه این کتاب موجود نیست

کتاب ایران: روح یک جهان بی روح و ۹ گفتگوی دیگر

متاسفانه این کتاب موجود نیست

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

ابتذال بشر

مروری بر کتاب آیشمن در اورشلیم نوشته‌ی هانا آرنت

ده کتاب برتر درباره‌ی افراد گمشده

این داستان‌های منقطع‌ که هم در رمان‌ها و هم در زندگی واقعی اتفاق می‌افتند، به شدت تأثیرگذار و کلیدی برای یک اضطراب جهانی هستند

همه‌ی ما شبیه اما متفاوتیم

مروری بر کتاب کودک تکامل شگفت‌انگیز نوشته‌ی آنا کلیبورن

کتاب های پیشنهادی