لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

روایت یک عشق دور

مروری بر کتاب گتسبی بزرگ اثر اسکات فیتزجرالد

زهرا یوسفی

پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
اسکات فیتزجرالد نویسنده کتاب گتسبی بزرگ

بعضی از داستان‌ها چنان آوازه‌ی بلندی دارند که خواننده را مجاب به خواندن خود می‌کنند. نخواندن بعضی از کتاب‌ها  کم‌ لطفی به خودمان است؛ این نوع کتاب‌ها حتماً باید خوانده شوند تا لذت واقعی مطالعه را به خواننده بچشانند. لذتی که در هر اثری پیدا نمی‌شود و ناب و گوارا است.

وجود تعداد زیادی کتاب که به رغم آوازه‌ی بلندشان، عمق و معنای زیادی ندارند، تصور برخی از افراد را نسبت به آثار مشهور، خراب کرده است.کتاب‌های پرمغز و جذاب زیادی وجود دارند که باید خوانده شوند.

کتاب گتسبی بزرگ ( The Great Gatsby ) یکی از کتاب‌هایی است که داستانی بسیار جذاب، گیرا و عمیق دارد.

کمتر کسی پیدا می‌شود که انگشت اتهام به سمت این کتاب بگیرد. نویسنده‌ی این کتاب فرانسیس اسکات‌کی فیتزجرالد است. شاید حتی خود نویسنده نیز هنگام نوشتن این کتاب تصور نمی‌کرد که بتواند یکی از بزرگترین آثار آمریکایی را عرضه کند. اثری که اکنون پس از گذشت 97 سال همچنان جزو محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های آمریکایی باشد. ادبیات آمریکا نویسندگان بزرگی را در خود جای داده است؛ اما از بین این نویسندگان به ندرت پیش آمده که فردی یک اثر بی‌مانند و چنین عمیق عرضه کند که حتی از میان جوانان سراسر جهان نیز، مخاطبان پروپاقرص خود را داشته باشد. نکته‌ی جالب این است که بدانید بسیاری از مورخان و ادبیات‌دانان برای درک بهتر فضای ادبی و تاریخی گذشته‌ی آمریکا خواندن این کتاب را توصیه می‌کنند. 

بیوگرافی نویسنده‌ی کتاب گتسبی بزرگ

در تاریخ 24 سپتامبر 1896 کودکی چشم به جهان گشود که اطرافیانش تصور نمی‌کردند که روزی تا چه اندازه مشهور و بلندآوازه می‌شود. کودکی او در سینت پال مینه سوتا گذشت. خانواده‌اش اصالت ایرلندی داشتند و دین خانوادگی آن‌ها نیز کاتولیک بود؛ به همین دلیل کودکی و نوجوانی نویسنده با عقاید مذهبی کاتولیک گذشت. با کمی وارسی شخصیت او می‌شد به وضوح اعتقادات مذهبی‌اش را دید؛ اما به نظر می‌آید در بزرگسالی شخصیت مذهبی او دچار فراز و نشیب می‌شود. اوضاع مالی خانوادگی آن‌ها چندان بد نبود؛ اما نمیشد خانواده‌شان را ثروتمند و دارا برشمرد.

خانواده‌ی فیتزجرالد از دوسالگی او تا سال 1901 در شهر سیراکیوز نیویورک اقامت داشتند  و پس از آن به شهر بوفالو نیویورک نقل مکان کردند. اسکات در بوفالو وارد آکادمی ناردین شد که بر اثر اتفاقی ورق زندگیشان برگشت. پدرش از کار خود در شرکت پروکتر اند گمبل اخراج شد.تصمیم گرفتند با پول ارثیه‌ی مادر خانواده به مینه سوتا برگردند و اسکات پس از آن در آکادمی سنت پاول درس خواند. علاقه به نوشتن از همان سنین کودکی در او دیده می شد به طوری که در سن سیزده سالگی اولین داستانش را در روزنامه‌ی مدرسه به چاپ رساند. داستان او کارگاهی بود و نشان می داد اسکات چه ذهن قوی و پیچیده‌ای دارد. چاپ داستانش در مدرسه و تعریف و تمجید اطرافیانش از او باعث شده تا انرژی بیشتری پیدا کند و نویسندگی را به جد ادامه دهد. در این بین از علاقه‌ی نویسنده به درس خواندن رفته رفته کاسته می‌شد؛ در سن 16 سالگی دیگر هیچ کششی نسبت به درس خواندن نداشته و مدام از درس خواندن سر باز می‌زد. معلم‌ها و دیگر عوامل مدرسه از دست او کلافه شده‌ بودند و تصمیم به اخراج او گرفتند. پس از اخراج شدن و شماتت والدین وارد مدرسه‌ی نیومن شد و از همان مدرسه نیز فارغ التحصیل شده و  در سال 1913 نیز وارد دانشگاه پرینستون شد. او در دانشگاه نیز چندان موفق نبود و در سال 1917 تصمیم گرفت که به سربازی برود و در جنگ جهانی اول شرکت کند. اسکات توانست در ارتش خودی نشان دهد و درجه‌ی رسدبان یکم را دریافت کرد. گرچه او نسبت به ارتش و وقایع جنگی چندان بی‌علاقه‌ نبود؛ اما به رغم فعالیت‌های مثبتش نتوانست یک شخصیت جنگی قاطع و خشن داشته‌ باشد. سرانجام پس از حدود دوسال از ارتش اخراج شد و به دانشگاه پرینستون بازگشت. در دانشگاه عشق زندگی‌اش به نام زالدا را پیدا کرد و پس از مدتی رابطه‌ی عاشقانه با یکدیگر ازدواج کردند. در تمام این مدت اسکات نوشتن را فراموش نکرد و برای خود داستان‌هایی می‌نوشت و پس از بازگشت از ارتش به صورت جدی‌تر نویسندگی را از سرگرفت. رمان گتسبی بزرگ را در سال 1925 به انتشار رساند و داستان‌های کوتاه زیادی نیز نوشت که به صورت چند مجموعه، به چاپ رساند. در مجموع به صورت رسمی 54 داستان نویسنده به انتشار رسید که در زبان فارسی به شکل مجموعه‌های منتخب و کوتاه‌تری به نام‌های [این سوی بهشت، زیبا و ملعون، لطیف است شب، آخرین قارون و…] به چاپ رسیده است. هنگامی که فیتزجرالد به طور متمرکز مشغول نوشتن آثارش بود همسرش زالدا به بیمار‌ی روحی و روانی مبتلا شد و این مسئله احوالات نویسنده و زندگی زناشویی او را به شدت تحت تأثیر قرار داد. سر انجام نویسنده در سال 1440 به دلیل حمله‌ی قلبی در سن 40 سالگی چشم از جهان فروبست.

اسکات فیتز جرالد در طی حیاتش در شناساندن خود و داستانش به مردم چندان موفق نبود و مردم پس از مرگ او متوجه عظمت کار‌هایش شدند. زندگی فیتزجرالد زندگی آسانی نبود. او در بسیاری از موقعیت‌های زندگی‌اش احساس شکست می‌‌کرد، در مواقعی به می‌خوارگی و الکل روی آورد و حتی گفته‌ها حاکی از آن است  در اواخر عمرش معشوقه‌ای پنهانی داشت. شاید اگر هنگام حیات خود مورد توجه قرار می‌گرفت مسیر زندگی‌اش به سمت بهتری می‌رفت؛ اما در واقع او نویسنده‌ای تنها و پر از اشتباه بود که با وجود اتفاقات ناگوار بهترین نسخه از خودش را ارائه داد.

خلاصه‌ی کتاب گتسبی بزرگ

کتابی که تا زمان حیات نویسنده‌اش به خوبی دیده نشد پس از مرگ نویسنده و چاپ دوباره با بخت و اقبال بسیار خوبی مواجه شد. مردم تازه فهمیدند که چه نویسنده‌ی بزرگی از میان آن‌ها رفت بدون آنکه از حضورش بهره ببرند. گتسبی بزرگ تبدیل به کتابی شگفت انگیز در میان مردم شد. داستان این کتاب به شدت قوی و جذاب است. خواننده پس از خواندن صفحاتی به شدت مجذوب داستان شده و می‌خواهد به انتهای کتاب برسد.

داستان گتسبی بزرگ درباره‌ی دنیایی است که از سمتی متفاوت با دنیای ما و از سمتی شبیه به آن است. شاید ما بسیاری از صحنه‌های کتاب را در اطراف خود ببینیم یا برایمان قابل تصور باشد؛ اما خالق اثر طوری روایت کرده که گویی درحال خواندن اولین و آخرین داستان دنیا هستید.

لئوناردو دی کاپریو در نقش جی گتسبی فیلم گتسبی بزرگ ۲۰۱۳
لئوناردو دی کاپریو در نقش جی گتسبی (فیلم گتسبی بزرگ (۲۰۱۳))

داستان از جوانی به نام نیک شروع می‌شود. نیک طبقه‌ی اجتماعی بالایی دارد و ثروتمند است. او به تازگی به لانگ آیلند نقل مکان کرده است. کنجکاوی نیک شروع داستانی جالب را رقم می‌زند. او همسایه‌ای به نام جی گتسبی دارد. جی گتسبی بیش از تصور هرکسی ثروت دارد؛ به خوبی می‌توان این نکته‌ را با دیدن اموال، خانه‌ و مهمانی‌های دائمی او دریافت. به نظر می‌آید جی گتسبی به برگزاری مهمانی علاقه‌ی ویژه‌ای دارد چرا که هرروز مهمانی‌های تجملاتی و بزرگی می‌گیرد. برای نیک نحوه‌ی کسب درآمد همسایه‌اش بسیار پرسش‌برانگیز است. او در می‌یابد که دیگران هم اطلاعی از منبع درآمد او ندارند ولی شایعاتی درباره‌ی نحوه‌ی کسب درآمدش وجود دارد. در آن زمان تولید و عرضه‌ی مشروبات الکلی قانونی نبود و معدود افرادی بودند که از این راه درآمد کلانی به دست می‌آوردند. برخی تصور می‌کردند که آقای گتسبی به تولید و عرضه‌ی مشروبات می‌پردازد. گمان‌های دیگری نیز من باب خلافکار بودنش وجود داشت؛ اما همه‌ی این ها چیزی بیش از حد و گمان نبودند. سرانجام نیک می‌تواند به یکی از مهمانی‌های او راه یابد و این موضوع باعث خوشحالی‌اش می‌شود. آتش کنجکاوی او روز به روز بیشتر زبانه می‌کشید. او چند کارآگاه استخدام می‌کند تا ته و توی ماجرا را دربیاورند. پس از مدتی متوجه گذشته‌ی عجیب و رازهای مگوی زندگی گتسبی می‌شود. نیک در می‌یابد که گتسبی شخصیتی متفاوت از چیزی که نشان می‌دهد دارد. نکته‌ی عجیب این است که او در گذشته عاشق زنی بوده که برحسب اتفاق نیک آن زن را می‌شناسد. ماجرا برای نیک بسیار جالب‌تر از قبل می‌شود. او تصمیم می‌گیرد دخالت‌هایی در این میان انجام دهد. دخالتی که روند بسیار عجیب و عمیقی به داستان می‌دهد.

گتسبی بزرگ روایتی عاشقانه و با توصیفات و تعاریف قوی است که خواندن آن بسیار لذت بخش است. توصیه‌ی ما این است که اگر با ادبیات آمریکایی آشنایی ندارید و قصد دارید که یکی از کتاب‌های آن را بخوانید از گتسبی بزرگ شروع کنید. داستان ساده، روان و توصیفات جذاب آن خواندن کتاب را بسیار آسان کرده است. نویسنده از بیان پیچیدگی‌های لفظی دوری کرده و ساده گویی را برگزیده است. این کتاب به بیشتر زبان‌های زنده‌ی دنیا بازگردانی شده و میلیون‌ها نسخه‌ از آن تاکنون به فروش رفته است.

خواندن کتاب گتسبی بزرگ به چه کسانی توصیه می‌شود؟

این کتاب داستانی به اصطلاح همه پسند دارد؛ اما ممکن است افرادی بیشتر ازین سبک داستان لذت ببرند که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

علاقمندان به ادبیات آمریکا

سبک و عمق ادبیات آمریکایی تفاوت فاحشی با ادبیات اروپایی و شرقی دارد. ادبیات این قاره مانند یک آینه‌، تصویری از فکر، فرهنگ و آداب و رسوم این مرز و بوم را نشان می‌دهد. اگر علاقه‌ی زیادی به آشنایی با این سبک دارید کتاب گتسبی بزرگ برای شما انتخابی مناسب است. این کتاب نماینده‌ای مناسب برای آثار آمریکایی است.

علاقمندان به داستان‌هایی با گفتار ساده

هدف بعضی از افراد از مطالعه پیدا کردن آرامش و گذراندن اوقات فراغت است.  برای این افراد پیچیدگی‌های مفهومی و گفتار نامتعارف، مناسب نیست و مطالعه‌ را مانند یک سفر کوتاه و ساده به جهانی دیگر می‌بینند. این اثر گفتاری ساده و دلنشین دارد.

 علاقمندان به داستان‌های عاشقانه و عمیق

با کمی جستجو داستان‌های عاشقانه زیادی را می‌توانید بیابید و به مطالعه بپردازید؛ اما این اثر تفاوتی بزرگ با بسیاری از داستان‌های عاشقانه‌ی رایج دارد.  فرق این رمان با آن‌ها در این است که این رمان یک روایت عاشقانه‌ی کم عمق و تکراری نیست. اگر به محتوای بیشتر آثار عاشقانه دقت کنید داستان‌ها تکراری و زرد هستند و همه از یک الگو پیروی می‌کنند. نویسنده در این رمان سعی کرده الگو‌های تکراری را کنار گذاشته و یک الگوی جذاب خلق کند.

علاقمندان به داستان‌های کلاسیک

اگر یک خواننده‌ی کتاب حرفه‌ای باشید به خوبی متوجه می‌شوید که فضا و گفتار آثار کلاسیک و قدیمی با آثار معاصر تفاوت زیادی دارند. افراد زیادی وجود دارند که ادبیات کلاسیک را به ادبیات معاصر ترجیح می‌دهند. این کتاب می‌تواند انتخابی مناسب برای آنان باشد.

گتسبی بزرگ و راه یابی به ادبیات روزمره

شاید شما هم نمونه‌هایی از داستان‌های بزرگ مانند شاهنامه و کلیله دمنه و… را دیده‌اید که به ادبیات روزمره‌ی ما راه پیدا کرده و در اصطلاحاتی جای گرفته‌اند. این کتاب نیز توانسته خود را در میان مردم جای دهد و تأثیر شخصیت‌ها و داستان این کتاب در میان لغات واصطلاحات انگلیسی‌زبانان به وضوح دیده‌ می‌شود که از معرو‌ف‌ترین آن‌ها می‌توان به  اصطلاح انگلیسی گتسبی کردن (Gatsbying) اشاره کرد. این اصطلاح به شرایطی اشاره دارد که فردی کاری را به صورت عمومی انجام می‌دهد فقط برای اینکه توجه شخص مورد نظرش را جلب کند.

فیلمی برگرفته از رمان گتسبی بزرگ

این اثر شگفت انگیز در لیست صد رمان برتر دنیا قرار دارد، بزرگان صنعت فیلم نیز نگاهی به آن داشته و چندین نسخه سینمایی بر اساس آن ساخته شده است. در نهایت فیلم گتسبی بزرگ به کارگردانی بازلورمن که در سال 2013 اکران شد محبوب‌ترین نسخه‌ی فیلم برگرفته از کتاب نامیده شد. بازیگران بزرگی مانند لئوناردو دی کاپریو، توبی مگوایر، کری مولیگان، جوئل اجرتون و الیزابت دبیکی در این فیلم بازی کرده‌اند.

نوه‌ی فیتزجرالد پس از دیدن این فیلم، شروع به تحسین کرد و معتقد بود که این اثر توانسته بازتاب خوبی از کتاب پدربزرگش باشد.

فیلم گتسبی بزرگ (۲۰۱۳) با بازی لئوناردو دی کاپریو، توبی مگوایر، کری مولیگان

ترجمه و انتشار کتاب گتسبی بزرگ

مترجمان و انتشارات گوناگونی این کتاب را به چاپ رسانده‌اند که می‌توان به فهیمه رحمتی از انتشارات داریوش، رضا رضایی از نشر ماهی، محمد هاشمی از انتشارات باران خرد، کریم امامی از انتشارات نیلوفر، مهدی افشار از انتشارات به سخن، معصومه بیات از نشر شانی، سمیه موحدی فر از انتشارات نوید ظهور و نفیسه رنجبران از نشر سفیر قلم اشاره کرد.

همه‌ی این ترجمه‌ها از کیفیت کافی برخورداراند؛ اما از بهترین آن‌ها می‌توان به ترجمه‌ی کریم امامی اشاره کرد. کریم امامی، ترجمه‌ای کامل از داستان ارائه داده و به بهترین شکل، از توانایی‌اش برای ترجمه‌ی این کتاب استفاده کرده است.

گتسبی بزرگ | نشر نیلوفر

گتسبی بزرگ | نشر نیلوفر

نویسنده: اسکات فیتزجرالد ناشر: نیلوفر قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 95,000 تومان

گتسبی بزرگ | نشر ماهی

گتسبی بزرگ | نشر ماهی

نویسنده: اسکات فیتزجرالد ناشر: ماهی قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: ناموجود

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

دنیای سوفی | نشر هرمس,هوپا

دنیای سوفی | نشر هرمس,هوپا

یوستین گردر ,
ناموجود
رویای تبت

رویای تبت

فریبا وفی ,
47,200 تومان
ژازه تباتبایی (هنرمندان معاصر ایران)

ژازه تباتبایی (هنرمندان معاصر ایران)

ژازه تباتبایی ,
ناموجود
چشمهایش | نشر نگاه (گالینگور)

چشمهایش | نشر نگاه (گالینگور)

بزرگ علوی ,
ناموجود
صد سال تنهایی | نشر کتابسرای نیک

صد سال تنهایی | نشر کتابسرای نیک

گابریل گارسیا ماركز ,
ناموجود
Some text some message..