لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای سفارش‌های بالغ بر تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال برای بسته‌های کمتر از 600 گرم، ۱۵۰۰۰ تومان و برای بسته‌های بالای ۶۰۰ گرم، ۲۳۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
  • باتوجه به تعطیلات رسمی، سفارش‌هایی که از 12 اردیبهشت ماه ثبت می‌شوند، 17 اردیبهشت ماه 1401 تحویل پست خواهند شد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

پیش به سوی آزادی

مروری بر کتاب فرار از اردوگاه 14 نوشته‌ی بلین هاردن

زهرا یوسفی

پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
کتاب فرار از اردوگاه 14 داستان زندگی شین دونگ هیونگ را روایت می کند

احتمالا نام کره شمالی به عنوان یک حکومت دیکتاتوری به گوش شما خورده باشد و در مورد آن شنیده باشید. حال با یک داستان از این کشور رو به رو هستید. کشوری که حتی نام آن باعث خشم بسیاری از مدافعان حقوق بشر می‌شود و همه‌ی سیاست‌مداران دنیا از آن شاکی هستند. در کره شمالی هیچ خبری از آزادی عمل و فکرواندیشه نیست و در عوض مردم مانند مترسکی مجبور هستند که از دستور حاکمان کشور اطاعت کنند. حاکمان کره شمالی هیچ نقد و خروشی را نمی‌پذیرند و با کشتار جواب اعتراض مردم را می‌دهند و حتی اجازه مهاجرت به مردم کشور نمی‌دهند. از چنین کشوری نمی‌توان انتظار داستانی حاوی واقعیت داشت و یک کتاب واقع‌گرایانه از آن کمتر پیدا می‌شود.

کتاب فرار از اردوگاه 14 از معدود کتاب‌های واقعی و بدون سانسور است که خودکامگی سران این کشور و ظلم آن‌ها را به طور واضح نشان‌ می‌دهد.  نویسنده این کتاب بلین هاردن است. بلین هاردن علاوه بر نویسندگی سابقه روزنامه‌نگاری داشته و این تجربه باعث شده تا برای روایت خاطرات و اتفاقات جامعه قلم ورزیده‌تری داشته باشد و مفیدتر بنویسد. فرار از اردوگاه 14 در میان کتاب‌های هم‌جنس خود کتاب منحصر به فردی است. تاکنون کسی جز شخصیت اصلی داستان نتوانسته از محل زندگی خود که یک اردوگاه سیاسی است بگریزد و خاطرات و روزگار خود در آن‌جا را روایت کند.

بلین هاردن در شهر پیونگ یانگ
بلین هاردن

این کتاب پراز خاطرات تلخ و ناامیدکننده است اما در پس این خاطرات تلخ کورسوی امید و تلاش وجود دارد که معنای زندگی را در نظرشما عمیق‌تر خواهد کرد. از سویی دیگر با حقیقت تلخ و وجدان خفته‌ی حکومتی روبه رو خواهید شد که هرکاری برای سرکوب شهروندانش انجام می‌دهد و با  آن‌ها رفتار تحقیرآمیزی دارد. زوال عواطف انسانی خواننده را متحیر خواهد کرد و زندگی دردناک شخصیت اصلی کتاب، غم خاصی بر جان خواننده می‌نشاند. قلم بلین هاردن مانند پتکی انسان را به خود می‌آورد و به او انسانیت را یادآوری می‌کند.

این کتاب در سال 2014 منتشر و از همان سال تبدیل به کتابی پرفروش و پرطرف‌دار شد.

بلین هاردن داستان زندگی شین دونگ هیونگ را روایت می‌کند. زندگی شین دونگ هیونگ از همان ابتدا دردناک شروع شده است؛ زیرا او در یک اردوگاه سیاسی به دنیا می‌اید. بزرگ شدن در یک اردوگاه سیاسی شین را تبدیل به مردی افسرده و خشمگین و خودخواه می‌کند. تمام افراد اردوگاه زندگی تلخ و سختی دارند و این سختی به جایی رسیده‌است که هیچ احساسی اعم از مهربانی، همدلی و خوشحالی برای آن‌ها باقی نگذاشته است. اوج خواسته‌های این زندانیان غذا و خوابی آسوده است و انتظاری بیش از این ندارند و حتی اگر هم انتظار چیزی بیش از این داشته باشند محکوم شده و توبیخ می‌شوند. شین نیز مانند دیگران زندگی سیاهی دارد و حتی برای دریافت اندکی غذا جان مادر خود را به خطر می‌اندازد. با گذشت زمان دیدگاه شین نسبت به پیرامون عوض می‌شود. او زندانیانی را می‌بیند که حرف از حقوق بشر و آزادی و شورش می‌زنند و این حرف‌ها چشمان شین را بازتر می‌کند. شین پس از این آگاهی متوجه شرایط خود می‌شود و احساس نارضایتی می‌کند. او دوست دارد زندگی امن و راحت و غذای کافی برای خوردن داشته باشد و چنین زندگی‌ای در نظر او مانند بهشت است.

او با زندانیانی آشنا می‌شود که در حکومت صاحب منصب بودند و با دنیای آزاد آشنایی داشتند. شین با شنیدن حرف‌های آن‌ها مصمم تر شده و تصمیم می‌گیرد از این اردوگاه سیاسی وحشتناک فرار کند و دست به کار‌های خطرناکی می‌زند. او در نهایت موفق به فرار شده و از کره شمالی خارج می‌شود. او تنها کسی است که توانسته از آن اردوگاه فرار کند و جان خود را نجات دهد. شین دونگ هیونگ سر انجام به خواسته خود می‌رسد و زندگی آرامی را تجربه می‌کند؛ اما امثال او هنوز در این اردوگاه‌ها اسیر هستند و شین از این بابت متاسف است. او اظهار داشته که خاطرات خود را به این دلیل تعریف کرده است که همه با حقیقت کشورش آشنا شوند و راه چاره‌ای بیندیشند.

شین دونگ هیونگ
شین دونگ هیونگ

این کتاب به دست مسعود یوسف حصیرچین ترجمه شده است. قلم جذاب بلین هاردن، ترجمه‌ی خوب کتاب و داستان جذاب آن باعث شده تا این کتاب کتابی موفق ظاهر شود.

فرار از اردوگاه 14

فرار از اردوگاه 14

نویسنده: بلین هاردن ناشر: چشمه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 48,000 تومان

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

فرار به غرب

فرار به غرب

محسن حمید ,
ناموجود
دختری با هفت اسم (فرار از کره شمالی)

دختری با هفت اسم (فرار از کره شمالی)

هیئون سئولی ,
50,000 تومان
فلسفه مدرن فرانسه

فلسفه مدرن فرانسه

رابرت ویكس ,
55,000 تومان
چگونه فکرهای بیهوده را کنار بگذاریم

چگونه فکرهای بیهوده را کنار بگذاریم

مدرسه زندگی ,
99,000 تومان
ببر سفید

ببر سفید

آراویند آدیگا ,
55,000 تومان
Some text some message..