آلیور ساکس

آثار آلیور ساکس

الیور ساکس در سال ۱۹۳۳ در لندن به دنیا آمد. او در دانشگاه آکسفورد پزشکی خواند و سپس در دانشگاه UCLA ادامه تحصیل داد. پنجاه سال بعد را در مقام متخصص مغز اعصاب در مؤسسات مختلف نیویورک مشغول به کار بود، از جمله بیمارستان بث آبراهام در برانکس که در آنجا با بیمارانی مواجه شد که از بازماندگان همه گیری آنسفالیت لتارژیا در دهه ۱۹۲۰ بودند، ارتباطی که نهایتاً به نوشتن کتاب مشهورش با عنوان بیداری ها منجر شد.

نیویورک تایمز از ساکس به عنوان ملک الشعرای پزشکی یاد می‌کند. او را بیشتر با روایت‌هایش از سابقه بیمارانش می‌شناسند، روایت‌هایی که در کتاب‌های مختلفی آنها را آورده است، از جمله مردی که زنش را با کلاه اشتباه می گرفت، انسان شناسی در مریخ و موزیکوفیلیا.

دکتر ساکس همکاری مستمری با مجله های نیویورکر و نیویورک ریویو او بوکز و بسیاری نشریات دیگر داشت. او عضو کالج سلطنتی پزشکان، آکادمی هنر و ادبیات آمریکا، و آکادمی علوم و هنر آمریکا بود و به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره باغ گیاه شناسی نیویورک خدمت می‌کرد و در سال ۲۰۱۱ مدال طلایی آن مؤسسه را دریافت کرد. در سال ۲۰۰۸ ملکه الیزابت دوم نشان فرمانده والامقام امپراتوری بریتانیا را به او اعطا کرد.

سیارک 3 Oliversacks 84928 به افتخار هفتاد و پنجمین سالگرد تولد او در سال ۲۰۰۸ نامگذاری شد.

دکتر ساکس در سال ۲۰۱۵ در نیویورک در گذشت.

متن فوق از کتاب رودخانه آگاهی باز نشر گردیده است.

کتاب‌ها