لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

مجله فرهنگ امروز (۳۵)

از عدالت اخلاقی به عدالت سیاسی گذری کوتاه بر تحول نظریه عدالت رالز

در تحول نظریه عدالت رالز پرسش اصلی این است: رالز چگونه با برداشتی اخلاقی فلسفی از عدالت به سوی برداشتی سیاسی می‌رود؟ آیا شیوه رالز برای گذار از عدالت اخلاقی به عدالت سیاسی موفقیت‌آمیز است؟ رالز می‌خواست با حذف متافیزیک از مرحله عدالت اخلاقی به عدالت سیاسی برسد که البته در این امر به طور کامل موفق نمی‌شود. در نظريه رالز، عدالت نهادی اجتماعی و اخلاقی تلقی می‌شـود و می‌توان این نهاد را وضع کرد. عدالت در این دیدگاه مفهومی طبیعی نیست، بلکه مفهومی قراردادی است. سخن گفتن از مفهوم عدالت بدون واردشدن به مباحث فلسفه اخلاق امکان پذیر نیست؛ البته رالز بحث در معنا و تحلیل ماهیت عدالت را کنار می‌گذارد. با توجه به تحول نظریه عدالت رالز، اگر ادعای او را بخواهیم به طور مختصر بیان کنیم، باید بگوییم: شیوه و روشی نظام‌مند وجود دارد که به واسطه آن می‌توانیم به اصول عدالتی دست پیدا کنیم. این روش مبتنی بر هیچ دیدگاه فلسـفی، مذهبی و یا اخلاقی جامع خاصی نیست، ولی در عین حال اخلاقی است. این اصول با توجه به وضع کلی انسان انتخاب می‌شوند و از همه عقلانی‌ترند و به همین دلیل می‌توانند حمایت دیدگاه‌های مختلف فلسـفی، دینی ویا اخلاقی مختلف را به دست آورند. به این معنا، این اصول اخلاقی و در عین حال سیاسی هستند.

شهلا اسلامی
عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات

صفحه ۳۹

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

  • تعداد صفحات: 132
  • شماره: 35
  • سال انتشار: 1401
  • ماه انتشار: خرداد
  • دوره نشر: ماهنامه
  • ناشر: فرهنگ امروز

مقالات پیشنهادی

 جهان هولوگرافیک

جهان هولوگرافیک

جهان هولگرافیگ نوشته مایکل تالبوت، اگر جهان ما تنها سایة بی‌رنگی از نظم  عمیق‌تری است، چه چیز دیگری در این میان پنهان مانده، یعنی در تار و پود ما پوشیده مانده است.  بیشتر بخوان


مجله‌های پیشنهادی

book icon مجله فرهنگ امروز
مشاهده همه arrow iconSome text some message..