کتاب واقع نگری

نویسنده: آنا روسلینگ اولا روسلینگ هنس روسلینگ

واقع‌نگری یعنی... وقتی در توضیح چیزی به نوعی دسته‌بندی برمی‌خوریم، تشخیصش بدهیم و به‌خاطر داشته باشیم دسته‌بندی‌ها ممکن است گمراه‌کننده باشند. ما نمی‌توانیم جلو تعمیم را بگیریم و حتی نباید برای این کار تلاش کنیم. آن‌چه باید برایش تلاش کنیم، این است که از تعمیم اشتباه خودداری کنیم.

برای کنترل غریزه تعمیم، دسته‌بندی‌هایتان را زیر سوال ببرید.

·  به‌دنبال تفاوت‌های درون گروه‌ها باشید. مخصوصا وقتی گروه‌ها بزرگ‌اند، به دنبال راهی باشید که آنها را به دسته‌های کوچک‌تر و دقیق‌تر تقسیم کنید. و...

·  به‌دنبال شباهت‌های بین گروه‌ها باشید. اگر شباهت‌های قابل‌توجهی بین گروه‌های مختلف پیدا می‌کنید، در نظر داشته باشید که آیا دسته‌بندی‌های‌تان مرتبط‌اند یا نه، و نیز...

·  به‌دنبال تفاوت‌های بین گروه‌ها باشید. فرض نکنید هر چیزی برای گروهی (مانند افراد سطح چهار، ازجمله شما یا سربازان بیهوش) صادق است، درباره گروه‌های دیگر (مثل آدم‌های سطوح یک تا سه یا کودکان خوابیده) هم صدق می‌کند.

·  از «اکثریت» آگاه باشید. اکثریت، صرفا یعنی بیشتر از نصف. بپرسید آیا منظور از اکثریت پنجاه و یک درصد است یا نودونه درصد یا چیزی بین این دو.

·  متوجه مثال‌های واضح باشید. تصاویر واضح، ساده‌تر در ذهن می‌مانند؛ اما شاید به جای قانون، استثنا باشند.

·  فکر نکنید آدم‌ها احمق‌اند. وقتی چیزی عجیب به‌نظر می‌رسد، کنجکاو و متواضع باشید و فکر کنید از چه طریقی ممکن است این کار، راه‌حلی هوشمندانه باشد.

صفحه 144


متاسفانه این کتاب موجود نیست

کتاب واقع نگری

متاسفانه این کتاب موجود نیست

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

خالق چشم‌های جادویی

بزرگ علوی: مروری بر زندگی و آثار

زمین بر پشت لاک پشت‌ها

برگرفته از کتاب "زمین بر پشت لاک پشت‌ها" نوشته‌ی جان گرین، ترجمه‌ی فاطمه جابیک، نشر میلکان

من کودکی عجیب و غریب و بی‌سروتهی داشتم

برگرفته از کتاب "از نوشتن" نوشته‌ی استیون کینگ، ترجمه‌ی شیرین سادات صفوی، نشر میلکان

کتاب های پیشنهادی