لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

نیکی نجومی قطعه ای از یک پرتره

نویسنده:
آرمان خلعتبری

هنر نیکزاد بودن 

نیکزاد بودن یکی از دشوارترین کارهای روزگار است. در گستره‌ی وسیع هنر معاصر ایران و انبوه تلاش‌های نقاشان معاصر، نظیری برای نیکزاد نجومی نمی‌توان یافت. او در حفظ آرمان‌های مبارزاتی، طی بیش از پنجاه سال نقاشی، هیچ گاه اغوا نشد؛ نه در مسیری که برای مفاهیم نقاشانه‌اش در نظر گرفته بود، و نه در ورود به بازی‌های جذاب سرمایه‌داری متأخر. 

نیکزاد نجومی با گونه‌های مختلف استبداد در سراسر عمر خود در مبارزه‌ی مدام بود، چه با استبداد داخلی در دوره‌ی پهلوی و چه با امپریالیسم و استعمار جهانی در ایام خارج‌نشینیِ طولانی مدتش. او با خلقِ تصاویرِ زیباشناسانه و مملو از نشانه‌های بصری، با دلالت‌های ضمنی و گاه صریح، چهره‌هایی مملو از خشونت‌ورزی، چپاولگری و جنگ‌افروزی از رهبران جهانی ترسیم می‌کند؛ چهره‌هایی که در پسِ نقاب‌های ایدئولوژیک و به ظاهر مردمی پلشتی‌های جهان معاصر را صدچندان کرده‌اند. او با درک سلسله‌مراتب نظام‌های تمامیت‌خواهِ غرب و شرقِ عالَم، می‌کوشد بازی‌ها و بزک‌های ظاهرسازانه‌ی این نظم نوین را نقش بر آب کند. شمایل‌شناسی کارهای نیکزاد نجومی را در لایه‌های متکثری می‌توان پی گرفت: او گاه به مدد عناصر سنتی و اسطوره‌ای مانند بهره‌گیری از طراحی‌های چاپ سنگی و گاه از راه نمادها و نشانه‌های عمومی‌تر مانند حیوانات و اشیا به تصویرگریِ بازيِ قدرت‌ها می‌پردازد. نیکزاد را باید یکی از خالقان مهم نشانه‌های بصری در نقاشی معاصر دانست. هرچند رگه‌هایی از عناصر کهن مانند قرارگیری حیوانات بر روی هم در کار او آشکار است، رفتار تازه‌ی او با این عناصر همواره نشانه‌هایی نو به جهانِ تصویر افزوده است. دغدغه‌های نیکزاد در سراسر عمر فعالیت هنری‌اش دغدغه‌های اجتماعی بوده است. امر شخصی و روایت فردی در نقاشی‌های او حضور ندارد. حتی خودنگاره‌های او، با آن نظام آشفته و درهم، آیینه‌ی اندوه‌های حاصل از زیستن در جهانی مملو از مشقت‌های عیان و نهان است.

محمودرضا بهمن‌پور

افزودن به پاکت خرید
دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 خشم از زمین «واسع» خدا می‌روید

خشم از زمین «واسع» خدا می‌روید

با عرق جبین نان خواهی خورد، تا آن هنگام که به خاک بازگردی که از آن گرفته شدی؛ چرا که تو خاک هستی و به خاک باز خواهی گشت. بیشتر بخوان


کتاب‌های پیشنهادی

book icon انتشارات نظر
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم آرمان خلعتبری
مشاهده همه arrow iconSome text some message..