× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
با توجه به تعطیلی 2 آبان سفارشات پستی که از تاریخ 28 مهرماه ثبت خواهد شد، 3 آبان تحویل پست داده خواهد شد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

سیاست و فرهنگ

نویسنده:
رضا داوری اردکانی

درواقع می‌توانیم بگوییم اسلام یک بنایی است که بر پایة یک ستون استوار است و آن ستون، اعتقاد به خداوند یگانه است و می‌توانیم بگوییم ‌که کل دایرة معارف اسلامی مثل شعاع‌هایی است که از مرکز توحید تشعشع یافته و پرتو افکن شده است. توحید یگانه آرمان اسلامی است و اگر ما «اصول دین» را به همان ترتیب مرسومی که تدریس می‌شود و ما آن را به خاطر می‌سپاریم به یاد بیاوریم، تصدیق می‌کنیم که توحید یک اصل در ردیف سایر اصول اسلامی و هم عرض و هم رتبه با آن‌ها نیست.

وقتی توحید و نبوت و معاد و عدل و امامت را به‌عنوان اصول دین و مذهب برمی‌شماریم، در واقع این پنج اصلی که ذکر می‌کنیم مثل اصول مندرج در کتاب‌های ریاضی یا منطق نیست که در آن‌ها هر اصلی از اصل دیگر مستقل است؛ این پنج اصل از اهم مستقل نیستند، بلکه بازگشت همة آن‌ها به توحید است. نبوت بازگشتش به توحید است، معاد هم بازگشتش به توحید است و عدل از صفات الهی است؛ امامت هم بازگشتش به نبوت است و از آن طریق باز می‌گردد و به وحی و توحيد؛ ملاحظه می‌کنید که در ساختمان نظری معارف و مفاهیم اسلامی، توحید آنچنان نقش اساسی دارد و آنچنان به همة معارف پرتو افکنده که همه چیز به آن مربوط می‌شود. اگر ما در «هنر اسلامی»، «علم اسلامی»، «فلسفة اسلامی» و حتی «کشورداری اسلامی» دقت کنیم، می‌بینیم که همة این‌ها از «توحيد» که قلب این دیانت است تعذیه می‌شوند.

صفحه ۲۴

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

  • ناشر : سخن
  • تعداد صفحات: 784
  • شابک: 9789643726218
  • شماره چاپ: 1
  • سال چاپ: 1393
  • موجودی : 1 عدد
  • نوع جلد: گالینگور
  • دسته بندی: مصاحبه سیاست و حکومت
  • امتیاز:

مقالات پیشنهادی

 سرخ سفید

سرخ سفید

در باب تمرکز هزاران پند و نصیحت و مقاله و مستندِ علمی و غیرعلمی در جهان وجود دارد... این‌که ذهن را از گشادی خارج و وادارش کنیم تصویر بسازد و به‌خاطر بیاورد و گاهی هم خودش را خالی کند از تمامِ جهان... کار بزرگ ذهن فراموش کردن است نه به یاد آورد... کارمندِ دون‌پایه‌ی اداره‌ی آمار تمرکز می‌کند و سعی تا یادش برود نویسنده‌ی رمان‌های زرد است... بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات سخن
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم رضا داوری اردکانی
مشاهده همه arrow iconSome text some message..