× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
با توجه به تعطیلی 2 آبان سفارشات پستی که از تاریخ 28 مهرماه ثبت خواهد شد، 3 آبان تحویل پست داده خواهد شد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

سرامیک (اثار پرویز تناولی)

نویسنده:
پرویز تناولی

اگرچه سرامیک رشته اصلی کار من نیست، اما من از نوجوانی شیفته آن بوده‌ام. در آن زمان سرامیک در همه جا دیده می‌شد. بخشی از آنها کاشی‌هایی بود که بر روی دیوار سقاخانه‌ها و مساجد و برخی از دکان‌ها و خانه‌ها کار شده بود و بخشی دیگر ظروف سرامیکی بود که در اغلب خانه‌ها از آن استفاده می‌شد. در دوران کودکی من تهران هنوز لوله‌کشی آب نداشت و مردم آب را در کوزه نگه می‌داشتند. هر روز یک گاری اسب‌دار منبع بزرگی را به محله ما حمل می‌کرد و کوزه‌ی زنانی را که در انتظارش ایستاده بودند، از آب پر می‌کرد. بسیاری از غذاها در دیگ‌های سرامیکی طبخ می‌شد و بشقاب‌ها و کاسه‌های سر سفره اکثرا از جنس سرامیک بودند. در آن زمان هنوز پای ظروف ماشینی غربی به ایران باز نشده بود (و اگر شده بود گران بود و در دسترس همه نبود). کاسه بشقاب‌های داخلی، کار لاله‌جین همدان، نطنز، میبد و دیگر مراکز داخلی بودند که نیاز مردم را تامین می کردند. ظروف همدان فیروزه‌ای یکدست و ظروف نطنز و میبد سفید و پرنقش بودند. 

وقتی به نوجوانی رسیدم و وارد کار هنر شدم، اگر چه ظروف وارداتی می‌رفت که جایگزین دست ساخته‌های وطنی شود، اما هنوز کارگاه‌های کوزه‌گری برقرار بود و من در آغاز روی ظروف خام پخت آنها طرح می‌کشیدم و پس از لعاب در کوره می پختم.

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 پاییز فصل آخر سال است

پاییز فصل آخر سال است

گوشی را که برداشتم، گفت: «سلام لیلا خانم. امیر صالحی هستم. شماره‌ی شما را از ساغر گرفته‌ام.» گفت دارند یک روزنامه‌ی جدید درمی‌آورند. گفت هر روز سه صفحه‌ی فرهنگی دارند. یک صفحه‌اش ظهر می‌رود برای چاپ، دو صفحه‌اش عصر، گفت اگر فرصت دارم و اگر دوست دارم، یکشنبه عصر سری به‌شان بزنم. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات بن گاه
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم پرویز تناولی
مشاهده همه arrow iconSome text some message..