لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

بررسی تاریخی و فلسفی مفهوم قدرت در سینمای صدساله ایران

مروری بر کتاب فلسفه سیاسی در آینه سینمای ایران نوشته‌ی محمدسجاد نجفی

محمدسجاد نجفی

سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
کتاب فلسفه سیاسی در آینه سینمای ایران

کتاب فلسفه سیاسی در آینه سینمای ایران به بررسی پنج عنصر اصلی فلسفه سیاسی در آثار شاخص ده دوره تاریخ سینمای ایران می‌پردازد و در تلاش است، آنچه را تحلیل و بررسی نماید که در بطن هنر سینما در پیوند با فلسفه سیاسی و با تضاد با قدرت به نمایش گذاشته شده است. کتاب در 3 فصل به رشته تحریر در آمده است. فصل اول برآنست که بگوید، فلسفه سیاسی چیست و عناصر اصلی سازنده آن چه هستند. در فصل دوم به بررسی این عناصر فلسفه سیاسی در تاریخ صدساله ایران پرداخته شده است و سپس نزدیک به پنجاه فیلم از تاریخ سینمای ایران با مسئله فلسفه سیاسی و تاریخ ایران تطبیق داده می‌شود. فصل سوم نیز به نتیجه‌گیری و جمع بندی کتاب می‌پردازد.

ایده مرکزی کتاب حول مفهوم قدرت و نسبت آن با سینما و مسئله امر ایده آل قدرت ساماندهی شده است. قدرت مانند خون در رگ‌های جامعه، فرهنگ و اقتصاد جاری است و سیاست به عنوان شاکله و بروز این تعینات اجتماعی آنچه را به صورت یک ساختار و فرمِ آشکار، افشا می‌کند که در بطن یک جامعه، نهان شده است. در این میان هنر، تاریخ قدرت را به زبانی دیگر بیان می‌کند چرا که عرصه فرهنگ همیشه دیده‌بان پنهان و عیان جامعه بوده است. هنرمند خواسته یا ناخواسته در محیط برساخته توسط قدرت در پیوند و یا تضاد با این عیان‌شدگی فلسفه سیاسی است و در این تعامل دست به خلق محصول فرهنگی می‌زند. به واسطه این تعامل سینما در عصر جدید نقش و جایگاه ویژه‌ای دارد و این به سبب، ارتباط مداوم سینما با اقتصاد (گیشه)، سیاست (مجوز ساخت و پخش) و فرهنگ است. این ارتباط مداوم در بستر فلسفه سیاسی به تولید و توزیع معنا می‌پردازد. فلسفه سیاسی در پی اندیشه‌پردازی درباره قدرت در زمانی است که آرمانی‌ترین شرایط تعامل میان مردم و حاکمیت را برقرار سازد و سینما هنری‌ست که به شدت متاثر از زیرمتن‌های جامعه است و آنچه در میان لایه‌های درونی هنرش نهفته است می‌تواند رمز و رازهای فلسفه سیاسی دوران را منعکس سازد.

در بخشی از کتاب میخوانیم :

« سینما متاثر از زیرمتن‌های جامعه است. در میان لایه‌های درونی این هنر می‌توان رمز و رازهای مربوط به فلسفه سیاسی غالب هر دوره زمانی را جستجو کرد. یافته‌های این کتاب حکایت از آن دارد که عناصر اصلی فلسفه سیاسی  نظیر عدالت، آزادی، ساخت آرمانشهر، مسئله مشروعیت، امنیت و استقلال در آثار ادوار مختلف تاریخ سینما به شیوه‌ای نهان و عیان ظهور یافته و حاصل این نهان‌گرایی و پنهان‌نگاری توسط مخاطبین ادراک شده و به نحو موثری پاسخ گفته شده است. هنر و صنعت سینما، مانند سایر نشانه های جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، متاثر از قدرت و عناصر اصلی فلسفه سیاسی بوده اند. گاه این تاثیر برای متفکران سیاسی، نشانه‌هایی آفریده که آینده فلسفه سیاسی را به نمایش می‌گذارد و گاه فیلسوفان سیاسی را به تامل و تدبر در زمینه فلسفه سیاسی عصر وا داشته است. آنچه که مشخص و عیان می‌نماید آن است که سینما همچون آینه‌ای عمل می‌کند که روح زمانه را منعکس می‌سازد. این روح جمعی که بر بستری از فرهنگ، اقتصاد، سیاست، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی آرمیده است و در طباخی تاریخ، به تدریج شمایل پیدا کرده است، در تمام آثار به واکنش نسبت به فلسفه سیاسی زمانه خود پرداخته است و این واکنش به صورت تایید و یا مخالفت آشکار و یا پنهان فلسفه سیاسی زمانه قابل ردیابی است. این کتاب بر چهار مفهوم اصلی که در هم متداخل و در هم تنیده‌اند استوار شده است، فلسفه سیاسی، هرمنوتیک هنر، تاریخ صدساله ایران و سینما. در واقع در این کتاب تلاش می‌کنیم از دل یکصدسال تاریخ سینمای ایران و از میان آثار شاخصی که تولید شده‌اند، فلسفه سیاسی زمانه اثر را شناسایی کنیم و تاثیرات آن بر یک صنعت هنرِ بزرگ به اسم سینما را بررسی نماییم، بی‌شک هنری مثل سینما که همیشه برای اکران و رساندن پیام خودش به مردم نیازمند عبور از فیلترهای قدرت بوده است در شدیدترین شکل مواجهه با سانسور تلاش می‌کند تا با پنهان نگاری و بیان سخن خود در زیر لایه های هنر واکنش خود به فلسفه سیاسی را بیان دارد، فهم این پنهان نگاری، نیازمند شناخت عمیق از سینما و در عین حال هرمنوتیک هنر است. صد البته شناخت فلسفه سیاسی هر دوره نیز نیازمند تاملی در باب، سیاست، هویت، فرهنگ و مسائل اجتماعی آن دوره تاریخی است

کتاب « فلسفه سیاسی در آینه سینمای ایران » در ۵۰۰ صفحه با شمارگان هزار نسخه به قیمت ۱۵۰ هزار تومان توسط نشر پرستا منتشر شده است.

فلسفه سیاسی در آینه سینمای ایران

فلسفه سیاسی در آینه سینمای ایران

نویسنده: محمدسجاد نجفی ناشر: پرستا قطع: شمیز,وزیری نوع جلد: شمیز قیمت: 150,000 تومان

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

مینیمالیسم دیجیتال

مینیمالیسم دیجیتال

کال نیوپورت ,
ناموجود
خواب نی لبک

خواب نی لبک

هرمان هسه ,
60,000 تومان
مرگ ایوان ایلیچ | نشر نیلوفر

مرگ ایوان ایلیچ | نشر نیلوفر

لئو تولستوی ,
22,000 تومان
ییلاق انگلیسی

ییلاق انگلیسی

مارك دوگن ,
ناموجود
هابیل و چند داستان دیگر

هابیل و چند داستان دیگر

میگل د اونامونو ,
45,000 تومان
Some text some message..