× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

پادشاهی ماد

نویسنده: اقرار علی یف

فرایند تشکیل قومیت ماد، جنگ‌ها و دولت این مردمان، تا آن‌جا که از منابع در دسترس بر ما آشکار شده، همگی در بخش غربی فلات ایران، در مناطقی با طول جغرافیایی بین ۴۵ - ۵۵ درجه شرقی جریان داشته است.

ماد باستان واقع در بخش شمال غربی ایران، به دو قسمت کوهستانی و دشت تقسیم می‌شود.

فلات ایران شکلی مثلث گونه دارد و از همه طرف با کوه‌هایی محصور شده است. رشته کوه‌های متعددی که از آسیای صغیر امتداد می‌یابند و در جنوب ماوراء قفقاز منشعب می‌شوند. شاخه شمالی این رشته کوه‌ها از قفقاز کوچک آغاز می‌شود و تا رشته کوه قره‌داغ امتداد می‌یابد. شاخة دیگر از اولین درة عمیق که در عمق آن رود ارس جریان دارد، منشعب می‌شود. قره‌داغ نیز به نوبة خود به شاخة گیلان و کوه‌های البرز تقسیم می‌شود. ادامة این کوه‌ها به جبال ترکمنستان و خراسان می‌پیوندد. شاخه جنوبی که از آسیای صغیر آغاز می‌شود، رشته کوه زاگرس را تشکیل می‌دهد. این کوه‌ها از چند رشتة موازی تشکیل شده که از شمال و شمال غربی به جنوب و جنوب شرقی امتداد دارند و در حكم مرز طبیعی، حوزة رودهای دجله و فرات را از دشت همواری که تا اقیانوس هند و رود هلمند در شرق گسترده است، جدا می‌کنند. کوه‌های شرق ایران مرز شرقی ایران محسوب می‌شوند.

بدین ترتیب، فلات ایران با کوه‌های صعب‌العبوری احاطه شده که موقعیت آن‌ها یادآور حرف λ یونانی است. ارتفاع بلندترین کوه آن به بیش از پنج هزار متر می‌رسد. در کوه‌های ایران آتشفشان‌های خاموش متعددی وجود دارد: سبلان، سهند، بریر، دماوند و... ستون‌های بخار هنوز هم بر فراز دماوند دیده می‌شود. از صخره‌های دماوند چشمه‌های فراوان آب معدنی جاری است.

صفحه ۶۳

قیمت: 85,000 تومان
افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 فروغ فرخزاد

فروغ فرخزاد

چه كسی ﮔﻔﺘﻪ ﺯﻣﺎﻥ ﻃﻼﺳﺖ؟ من مزه مزه اش کردم...زمان عین الکل است ...ثانیه ثانیه میسوزاند و می رود در عمق وجودت مست مست که شدیچشمهایت را باز میکنی و میبینی عمرت گذشتهو تو ماندی و خماری از دست رفتن یک عمر... بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

 فرشته تاریخ

فرشته تاریخ

16,000 تومان
 تاریخ ملل (چگونه هویت ملت ها شکل گرفت)

تاریخ ملل (چگونه هویت ملت ها شکل گرفت)

42,000 تومان
 تاریخ چیست؟

تاریخ چیست؟

23,000 تومان
 بایگانی و تن؛ دو جستار در جامعه‌شناسی تاریخی عکاسی

بایگانی و تن؛ دو جستار در جامعه‌شناسی تاریخی عکاسی

15,000 تومانSome text some message..