لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

نیم قرن با بورخس

نویسنده:
ماریو بارگاس یوسا

کم‌وبیش پخته شد، آن وقت دیکته‌اش می‌کنم، می‌گذارم ده‌دوازده روز بگذرد و بعد دوباره سراغش می‌روم و تغییرش می‌دهم و اصلاحش می‌کنم تا لحظه‌ای برسد که دیگر آن غزل‌واره بتواند بدون آنکه آبروریزی بزرگی برای سراینده به بار بیاورد، منتشر شود.

م‌ب‌ی: در پایان، یک سؤال تکراری دیگر ازتان می‌پرسم. اگر مجبور باشید مابقی زندگی‌تان را در جزیره‌ای دورافتاده با پنج کتاب سر کنید، کدام‌ها را انتخاب می‌کنید؟ 

خ‌ل‌ب: سؤال سختی است. چون پنج تا خیلی کم، یا خیلی زیاد است. درضمن نمی‌دانم منظور پنج عنوان کتاب است یا پنج جلد کتاب.

م‌ب‌ی: بگوییم پنج جلد.

خ‌ل‌ب: پنج جلد؟ خب، گمانم تاریخ انحطاط و سقوط امپراتوری روم نوشته‌ی گیبون را ببرم. فکر نکنم هیچ رمانی ببرم، ولی احتمالاً یک کتاب تاریخ برمی‌دارم. خب، فرض بگیریم که ویراست دوجلدی‌اش باشد، بعد دوست دارم کتابی ببرم که چیزی ازش نمی‌فهمم، تا بتوانم بخوانم و بازخوانی‌اش کنم، مثلاً بگوییم مقدمه‌ای بر فلسفه‌ی ریاضیات راسل، یا کتابی از آنری پوانکاره. آن را هم دوست دارم با خودم ببرم. تا اینجا شد سه جلد. غیر از آن، می‌توانم یک جلد از یک دانش‌نامه را با خودم ببرم که تصادفی انتخاب شده باشد. همان خودش می‌تواند کلی مطلب برای خواندن باشد. مخصوصاً نه از این دانش‌نامه‌های الان، چون دانش‌نامه‌های الان کتاب مرجع‌اند، بلکه دانش‌نامه‌ای که حول و حوش ۱۹۱۰ یا ۱۹۱۱ چاپ شده باشد، یعنی زمانی که دانش‌نامه‌ها هنوز کتاب‌هایی برای خواندن بودند؛ یک جلد از بروک‌هاوس یا مایر یا دانش‌نامه‌ی بریتانیکا. پس چهار تا داریم. بعدش هم سرِ آخرین کتاب یک کلکی می‌زنم؛ کتابی را می‌برم که خودش یک کتابخانه است، به‌عبارتی کتاب مقدس را می‌برم. درخصوص شعر هم که توی این فهرست غایب است، مجبور می‌شوم مسئولیت سرودنش را خودم به عهده بگیرم و بنابراین شعر نمی‌خوانم. درضمن، حافظه‌ام آن‌قدر از شعر پر است که فکر می‌کنم نیاز به کتاب ندارم. خودم یک پا گلچین از خیلی از انواع ادبیاتم. من که اتفاقات زندگی خودم را به‌زور به یاد می‌آورم، می‌توانم به طرزی بی‌پایان و کسالت‌بار اشعاری به لاتین، اسپانیایی، انگلیسی، انگلیسی قدیم، فرانسوی، ایتالیایی و پرتغالی برایتان بخوانم. نمی‌دانم به سؤالتان خوب جواب داده‌ام یا نه.

م‌ب‌ی: بله، خیلی خوب جواب دادید، خورخه لوئیس بورخس! سپاس فراوان.

پاریس، نوامبر ۱۹۶۳

افزودن به پاکت خرید
دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 تابان و بی‌پایان، میراث گران قدر بشریت

تابان و بی‌پایان، میراث گران قدر بشریت

این کتاب از چهار بخش تشکیل شده است: سه مقاله و یک مصاحبه. در مقاله اول یوسا می‌کوشد تا توضیح دهد چرا ادبیات پدیده‌ی مهمی است. مقاله دوم «فرهنگ و آزادی» است که به مدرنیزاسیون و جهانی شدن می‌پردازد. مقاله سوم «آمریکای لاتین: افسانه – واقعیت» است که به بررسی تاریخی و البته متفاوتِ یوسا از این ناحیه می‌پردازد. درنهایت «سرخوشی و کمال» که نتیجه‌ی گفت‌وگوی رابرت بویرز و میل ویادا با یوساست. بیشتر بخوان


کتاب‌های پیشنهادی

book icon انتشارات برج
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم ماریو بارگاس یوسا
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی سعید متین
مشاهده همه arrow iconSome text some message..