کتاب نقد حکمت عامیانه

نویسنده: سیمون دو بووار

این کتاب مجموعه چهار مقاله است از خانم سیمون دو بووار که  سال ۱۹۶۳ زیر عنوان: L'existentialisme et la sagesse des nations انتشار یافته است ،و اکنون با نام «نقد حکمت عامیانه» به فارسی منتشر می شود. نویسنده در مقدمه کتاب ارتباط این مقاله ها را نشان می‌دهد.

سیمون دو بووار در مقاله های کوتاه و بلند خود بیشتر به مسائل اخلاقی و رابطه آن با سایر مسائل قرن ما می‌پردازد. از این دیدگاه مقاله دوم کتاب حاضر زیر عنوان آرمانگرایی اخلاقی و واقع گرایی سیاسی نمونه نظریات او درباره «حکمت عملی» است.

در مقاله اول که عنوان آن به همۀ کتاب نیز داده شده، مسئله مهمی مورد توجه نویسنده قرار گرفته است که میتوان آن را «حکمت عامیانه» نامید. و منظور از آن «فلسفه» ای است بی سروسامان و بی انسجام که دستورالعمل‌های آن غالباً در امثال و حکم منعکس است. بیشتر مردم دانسته یا ندانسته از این «حکمت» سرمشق می‌گیرند، غافل از آن که اگر به دقت در آن نگریسته شود معلوم می‌شود که اولاً بسیاری از سر مشقهای آن با هم متناقض است، و ثانیاً در مجموع، اندیشه ای نیست که بتوان در زندگی بدان تکیه کرد. تشابه این ضرب المثل ها در ایران و فرانسه شایان توجه است.

مقاله سوم رابطه ادبیات و فلسفه را نشان می‌دهد که در فضا ادبیات ملتزم نگارش یافته است.

در مقاله چهارم چشم در برابر چشم، نویسنده کوشیده است مسئل «عدالت» را از دیدگاهی تازه مورد توجه قرار دهد. مترجم که به مناسبت شغل خود با مسائل حقوقی سروکار دارد، تا کنون مقاله ای چنین جالب و پرمغز در این زمینه ندیده بود.


افزودن به پاکت خرید 95,000 تومان

کتاب نقد حکمت عامیانه

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

ابتذال بشر

مروری بر کتاب آیشمن در اورشلیم نوشته‌ی هانا آرنت

یون فوسه برنده‌ی جایزه‌ی نوبل 2023 شد

آثار یون فوسه، برنده نوبل ادبیات 2023

دلهره‌های یک تخم‌مرغِ کوچولو

معرفی کتاب کودک هامپتی دامپتی نوشته‌ی دن سنتت

کتاب های پیشنهادی

افزودن به پاکت خرید 95,000 تومان