لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

صحنه هایی از یک ازدواج: ملاحظاتی درباره فضا و شهر در سینما

نویسنده:
مازیار اسلامی

آسمان‌خراش: قدرتِ بلاغت

اگر به فیلم‌های دوره‌ی بحران و رکود اقتصادی آمریکا، یعنی فیلم‌های دهه‌ی ۱۹۳۰ سینمای هالیوود نگاهی بیاندازیم، می‌بینیم که آسمان‌خراش نقش مضمونی و نمادین بسیار مهمی در ساختار روایتی و بصری فیلم‌ها ایفا کرده است. آسمان‌خراش در سینمای این دهه بر نوعی رؤیاپردازی، آرمان‌پروری و حرکت به سمت ایده‌آل‌ها دلالت دارد؛ و در یک کلام تحقق رؤیای آمریکایی است در همه‌ی ابعادش. به همین خاطر نمایی از آسمان‌خراش در سینمای این دهه اهمیت فرهنگی - اجتماعی فراوانی دارد. نگریستن زوج‌های جوان به آسمان‌خراش‌ها، در این دهه، یکی از موتیف‌های بصری مهم سینمای آمریکاست: دلالت بر آینده و آتیه‌ی خوب و بلندپروازانه، امید به آینده و وضع بهتر، آن‌هم در بحرانی‌ترین دوره‌ی اقتصادی آمریکای قرن بیستم. بنابراین آسمان‌خراش‌ها، همانند کارکردشان در جهان واقعی، در جهان فیلم هم واجد دلالت‌هایی فراتر از یک ساختمان یا بنا می‌شوند. 

حتی اگر به رمانس‌های آمریکایی هم نگاهی بیاندازیم این تأکید بر آسمان‌خراش‌های دوگانه، یعنی تصویر دو آسمان‌خراش در کنار هم بر آرمان وصلت و تزویج و ازدواج در فرهنگ امریکایی دلالت دارد. از طریق این شمایل تصویریِ دو آسمان‌خراش در کنار هم، آرمان ازدواج در فیلم نمود مادی می‌یابد. فیلم‌هایی مثل «زن زیبا» یا «بی‌خوابی در سیاتل» که تأکیدش بر تصویر آسمان‌خراش‌ها در فیلم در واقع برجسته کردن آرمان ازدواج است.

صفحه ۱۴۱

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 مهاجرت، کنده‌شدن از جا، جا کَن شدگی

مهاجرت، کنده‌شدن از جا، جا کَن شدگی

بر این پهنۀ خاک چیزی هست که به رغم ما ادامه می‌دهد، نفس بودن به راستی موکول به بودن ما نیست، و این خوب است، خوب است که جلوه‌های بودن را به غم و شادی ما نبسته‌اند، خوب است که غم ما، با استناد به قول شاعر «اگر غم را چو آتش دود بودی» دودی ندارد، تا جهان جاودانه تاریک بماند. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات حرفه هنرمند
مشاهده همه arrow icon
book icon به قلم مازیار اسلامی
مشاهده همه arrow iconSome text some message..