لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

دون کارلوس

نویسنده:
یوهان کریستوف فریدریش فون شیلر

٣. خصوصیات نمایشنامة دون کارلوس از لحاظ لفظ و معنی و ساختمان و کیفیت نمایش 

نمایشنامة دون کارلوس از آثار جوانی شیلر است. نخستین بار توسط پردة سوم در مجلة تاليا در طی دو سال ۱۷۸۷ و ۱۷۸۸ انتشار یافت، ولی در همان سال ۱۷۸۷ با اختلافات نسبتاً زیادی جداگانه به چاپ رسید. سپس باز دو مرتبة دیگر در سال‌های ۱۸۰۳ و ۱۸۰۴ به چاپ رسید. این چاپ‌های اخیر با متن‌های سابق از این جهت اختلاف دارد که مخصوصاً در قسمت دوم نمایشنامه مقداری از مطالب یا به کلی حذف گردیده یا تلخيص شده است. ترجمة فارسی کنونی از روی همان چاپ ۱۸۰۴ به عمل آمده است. دون کارلوس منظوم است (بدون قافیه)، ولی منثور آن هم پس از وفات شیلر از طرف مدیر تئاتر ‌هامبورگ موسوم به البرشت در سنه ۱۸۰۸ به چاپ رسیده است.

در زمانی که شیلر این نمایشنامه را به رشته تحریر درآورد، نویسندگان آلمانی که عموماً منسوب به همان سبک و طرز دورة هجوم و نبرد بودند کوشش می‌نمودند که به آثار خود رنگ ملی بدهند و حتی‌المقدور از زیر بار قواعد و اصولی که در زمینة نمایشنامه‌نویسی در فرانسه معمول بود، شانه خالی نمایند؛ به همین جهت است که در نمایشنامة دون کارلوس وحدت‌های سه‌گانه (اشخاص و موضوع، زمان و مکان) رعایت نگردیده است. اگرچه شیلر توانسته است خود را از قید قواعد فرانسوی برکنار بدارد، اما تأثير شکسپیر و افکار او در سرتاسر دون‌کارلوس پدیدار است و ثابت می‌سازد که شیلر جوان سخت تحت نفوذ نابغة بزرگ ادبی انگلستان واقع بوده است.

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 پرونده‌ی یک نمایش‌نامه

پرونده‌ی یک نمایش‌نامه

فشار و تحقیر و حسادت ویتسک جوان را از پا انداخته است. ماه مثل یک تیغ خونی‌ست. بیشتر بخوان


کتاب‌های پیشنهادی

book icon انتشارات علمی و فرهنگی
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی محمدعلی جمال زاده
مشاهده همه arrow iconSome text some message..