لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

تاریخ نگاری فارسی (سامانیان، غزنویان، سلجوقیان)

نویسنده:
جولی اسکات میثمی

انواع تاریخ‌نویسی

در قرن چهارم / دهم انواع مدل‌های تاریخ‌نویسی در دسترس نویسندگان ایرانی بود. یکی از این مدل‌ها تاریخ جهان، یا به تعبیر درست‌تر تاریخ عمومی، بود که مشهورترین نمونه‌اش به دست طبری عرضه شد؛ تاریخ عظيم وی به نام تاریخ‌الرسل و الملوک را بعدها وزیر سامانیان، ابوعلی بلعمی، به فارسی «ترجمه» کرد. به‌رغم اشتمال این‌گونه آثار بر تاریخ پیش از اسلام، تأكید عمدة آن‌ها بر تاریخ اسلام و به‌ویژه تاریخ خلافت، بود که اخبار ملل پیشین فقط پیش‌درآمد آن محسوب می‌شد. ساختار سالنامه‌واری که طبری تدارک دید و برخی دیگر از مورخان عرب زبان آن را به کار گرفتند، به هیچ وجه کاملاً مورد استفادة سایر نویسندگان عرب‌زبان در قرن‌های سوم/نهم و چهارم/دهم قرار نگرفت و مورخان فارسی‌زبان هم به‌ندرت از آن استقبال کردند. تنظیم تاریخ براساس سلطنتِ فرمانروایان ظاهراً سنّت تاریخ‌نگاری ایرانیانِ پیش از اسلام بوده است که از طریق ترجمة آثار تاریخی ساسانی وارد زبان عربی شده است. 

مدل دیگر تاریخ محلی یا منطقه‌ای بود. اصطلاح تاریخ محلی قدری گمراه‌کننده است؛ بسیاری از این آثار، هم در عربی و هم بعداً در زبان فارسی، هرچند فضای عمده‌ای را به توصیف مناطق موردنظرشان اختصاص می‌دهند، اساساً به تاریخ فرمانروایان آن مناطق می‌پردازند. به‌علاوه، ایرانیان ظاهراً فاقد نمونه‌های آغازینی از نوع عربی تاریخ محلی بودند که توجه آن عمدتاً موقوف زندگی‌نامه، آن هم غالباً (اما نه منحصراً) زندگی‌نامة دانشمندان است. آثاری نظیر تاریخ وُلات خراسانِ سلّامی، با تاریخ شهرهای بخارا، نیشابور، جُرجان، اصفهان و امثالهم، به عربی نوشته می‌شدند. 

صفحه ۲۲

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 زمین بر پشت لاک پشت‌ها

زمین بر پشت لاک پشت‌ها

شاید با خودتون فکر کرده باشید که حل کردن یه معما باعث می‌شه اون موضوع براتون تموم شه و باعث می‌شه آسایش خاطر پیدا کنید، اما هیچ‌وقت این‌طوری نیست. حقیقت همیشه ناامیدکننده‌ست. تو گالری که داشتیم می‌چرخیدیم و دنبال مایکل می‌گشتیم، احساس نکردم به عروسک ماتریوشکای توپُر رسیدم. واقعاً هیچی درست نشده بود. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات ماهی
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی محمد دهقانی
مشاهده همه arrow iconSome text some message..