× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

تاریخ ملل (چگونه هویت ملت ها شکل گرفت)

نویسنده:
پیتر فورتادو

انقلاب‌های سنتی و مرسوم ایران به قصد سرنگونی فرمانروا و حکومت موجود بود، نه برچیدن نظام فرمانروایی خودسرانه؛ و این تا قرن نوزدهم طبیعی تلقی می‌شد. چرخة دائمی فرمانروایی خودسرانه - هرج و مرج - فرمانروایی خودسرانه بدین معناست که تغییر در تاریخ ایران فراوان‌تر از تاریخ اروپا بوده است. آنچه پابرجا می‌ماند سرشت خودسرانه قدرت حکومتی بود، که هم سرشت شورشی جامعه را توجیه می‌کرد و هم با آن توجیه می‌شد.

استقلال حکومت از همة طبقات اجتماعی مبین قدرت فوق‌العاده‌اش بود، اما این استقلال نقطة اصلی ضعف و آسیب‌پذیری‌اش نیز بود، چون به هنگامی که حکومت به دردسر می‌افتاد، نمی‌توانست به حمایت هیچ طبقة اجتماعی خاصی پشتگرم باشد. از آنجا که حق جانشینی نه در قانون تضمین شده بود و نه در سنت ریشه داشت، هر یاغی و شورشگری می‌توانست فرمانروای حاکم را سرنگون کند و جایش را بگیرد. این سبب پدید آمدن «جامعة کوتاه‌مدت» شد، که هم علت و هم نتیجة نبود یک طبقة ریشه‌دار اشرافی (آریستوکراتیک) و نهادهای اجتماعی بود. ممکن بود آدمی معمولی و دون پایه به یکباره وزیر شود یا مدت کوتاهی پس از آن، جان و مالش را نیز از دست بدهد. 

صفحه ۴۵

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 هجرت از جهان زندگی به دیدار مرگ در کوه جادو

هجرت از جهان زندگی به دیدار مرگ در کوه جادو

واژه‎ی هجرت بار معنوی ویژه‎ای دارد و ادبیات پر از لحظات هجرت‎گونه‎ای است که در آن قهرمان به جهان درون و معنویت کشیده می‎شود و از دنیای عینی و مادی می‎گریزد. هجرت از زندگی و واقعیت به معنویت و ذهنیت. توماس مان در رمان کوه جادو، از وضعیت ذهنی و جسمانی ویژه‎ی بیمار بودن به عنوان پلی برای سیر به معنویت استفاده می‎کند. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات ققنوس
مشاهده همه arrow icon
book icon به ترجمه‌ی مهدی حقیقت خواه
مشاهده همه arrow iconSome text some message..