× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

تاریخ ملل (چگونه هویت ملت ها شکل گرفت)

نویسنده: پیتر فورتادو

انقلاب‌های سنتی و مرسوم ایران به قصد سرنگونی فرمانروا و حکومت موجود بود، نه برچیدن نظام فرمانروایی خودسرانه؛ و این تا قرن نوزدهم طبیعی تلقی می‌شد. چرخة دائمی فرمانروایی خودسرانه - هرج و مرج - فرمانروایی خودسرانه بدین معناست که تغییر در تاریخ ایران فراوان‌تر از تاریخ اروپا بوده است. آنچه پابرجا می‌ماند سرشت خودسرانه قدرت حکومتی بود، که هم سرشت شورشی جامعه را توجیه می‌کرد و هم با آن توجیه می‌شد.

استقلال حکومت از همة طبقات اجتماعی مبین قدرت فوق‌العاده‌اش بود، اما این استقلال نقطة اصلی ضعف و آسیب‌پذیری‌اش نیز بود، چون به هنگامی که حکومت به دردسر می‌افتاد، نمی‌توانست به حمایت هیچ طبقة اجتماعی خاصی پشتگرم باشد. از آنجا که حق جانشینی نه در قانون تضمین شده بود و نه در سنت ریشه داشت، هر یاغی و شورشگری می‌توانست فرمانروای حاکم را سرنگون کند و جایش را بگیرد. این سبب پدید آمدن «جامعة کوتاه‌مدت» شد، که هم علت و هم نتیجة نبود یک طبقة ریشه‌دار اشرافی (آریستوکراتیک) و نهادهای اجتماعی بود. ممکن بود آدمی معمولی و دون پایه به یکباره وزیر شود یا مدت کوتاهی پس از آن، جان و مالش را نیز از دست بدهد. 

صفحه ۴۵

قیمت: 42,000 تومان
افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

مقالات پیشنهادی

 پرده‎‌برداری از مبهم‌ترین و اسرارآمیزترین تضاد هستی

پرده‎‌برداری از مبهم‌ترین و اسرارآمیزترین تضاد هستی

بیایید یک بار این کلمات را کنار هم بگوییم ، سرما و گرما، روشنی و تاریکی، روز و شب، نازکی و کلفتی، بلندی و کوتاهی، سبکی و سنگینی... یکبار دیگر آن‌ها را تکرار کنید. حالا به این موضوع فکر کنید چقدر برای فهمیدن هرکدامشان به دیگری نیاز داریم؟ برای فهمیدن روز به شب برای فهمیدن خوبی به بدی و برای  فهمیدن سبکی به سنگینی... جالب نیست؟  بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

 تاریخ بی خردی!

تاریخ بی خردی!

150,000 تومان
 تاریخ روی تردمیل

تاریخ روی تردمیل

39,500 تومان
 تاریخ چیست؟

تاریخ چیست؟

23,000 تومان
 تاریخ عشق

تاریخ عشق

27,500 تومانSome text some message..