لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

بازشناخت مفهوم ایران

نویسنده:
سید امیر برهان قافله باشی

براساس منابع قدیمی چنین می‌نماید که در سلسلة کیانیان توصیف‌های ویژه‌ای در باب شخصیتِ الهی شاهان آمده است که در قلمروی نظر جایی بس تأمل دارد. علاوه‌بر آن، به دنبال این مفاهیم اشاره‌هایی نیز به ایجاد شهرهای آرمانی شده است که گویی شاهان کیانی در تحقق یافتن آن‌ها نقش محوری داشته‌اند. نخستین این شاهان به ترتیب به مؤسس کیانیان یعنی کی‌قباد مربوط است. که در ابتدای این فصل گفتیم که او را صاحب معجزه خوانده‌اند. دوم در دوران زمامداری کی‌کاووس است، که شاهد ظاهر شدن تمثیل‌هایی از جنس کاخ‌های هفتگانة ایزدان هستیم. این کاخ‌ها درواقع جلوه‌ای از کاخ‌های ایزدانی چون مهر و ناهید بوده و همچون هر ناکجاآبادی، فضایی را در خیال انسان اشغال کرده است. این کاخ‌ها در دوران کی‌کاووس در میانة کوه البرز قرار داشته است. که عبارت‌اند از: کاخ‌هایی از جنس زر، نقره، پولاد و بلور. ذات تمثیلی این کاخ‌ها اساساً با نیروهای معجزه‌آسا درآمیخته بوده است. به این معنا که اگر مرد پیری را گرد حصار این کاخ‌ها می‌گرداندند، نیروی خود را به دست آورده، به جوانی ۱۵ ساله تبدیل می‌شد. بنابر نقل و قول حمزة اصفهانی و مطهر بن طاهر المقدسی، کاخ مذکور به‌نحوی بنا شده بود که می‌توانست خودبه‌خود به‌جانب آسمان بالا رود. بنابر روایت دیگر کی‌کاووس از کاخ خود به یاری دستگاه و وسیلة ساحرانه‌یی به آسمان صعود کرد. با این اوصف جای تردید ندارد که کاخ کی‌کاووس در عالم خیال، بهشتی است که زیبایی خیره‌‌کننده دارد و تنها از دور چنین می‌نماید که اگر آدمیان به درون آن وارد شوند، گویی که به بهشت پا نهاده‌اند. بعد از زمامداری کی‌کاووس، نوبت به کی‌سیاوش می‌رسد که بر تخت کاویان جلوس می‌کند. از او روایت‌های متعددی نقل شده است، با این مضمون که کی‌سیاوش موجد و بنیان‌گذار دو گونه شهر «کنگ‌دژ» و «سیاوشگرد» (یعنی ساختة سیاوش) بوده است. در روایت‌های قدیمی گفته شده که او دو شهر پدید آورد. یکی مینوی [مُثلی] و دیگری زمینی. ولی این دو در حقیقت پیوسته در یک نوع پیوند ناگسستنی فهمیده می‌شود. 

صفحه ۱۷۷

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


کاربر مهمان
۱۴۰۰/۰۴/۲۹

مقالات پیشنهادی

 عزیزم لطفا تهرانی باش

عزیزم لطفا تهرانی باش

همسرم عاقل‌تر از من است. می‌گوید همه‌ی گرفتاری‌ها از زمانی آغاز شد که ما از حرکت ماندیم و ساکن شدیم. که اول مثل بقیه‌ی موجودات یک‌سره در حرکت بودیم. با خانواده، قبیله می‌رفتیم به درختان میوه، سبزی‌های خوراکی می‌رسیدیم. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی
Some text some message..