× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

چگونه کتاب‌خوان حرفه‌ای شویم؟

کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای را بسیار تحسین می‌کنند. می‌خواستم بدانم برای تبدیل شدن به یک کتاب­‌خوان حرفه­‌ای حداقل کدام کتاب‌ها را باید بخوانم؟

نویسنده مهمان

سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
جاودانه های کلاسیک یونان و رم

کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای را بسیار تحسین می‌کنند. می‌خواستم بدانم برای تبدیل شدن به یک کتاب­‌خوان حرفه­‌ای حداقل کدام کتاب‌ها را باید بخوانم؟

سوال از: دیوید هاندلی، یورکشیر

پاسخ از: روبرت مک‌کروم، نویسنده و دبیر ادبی سابق آبزرور

در سال ۱۶۱۸ و دو سال پس از مرگ شکسپیر، یک کتاب‌خوان حرفه‌ای به راحتی می‌توانست نام تمام کتاب‌هایی را که داشت روی یک کارت با اندازۀ معمولی بنویسد. در آن زمان به راحتی می‌شد گفت که یک کتابخانۀ خوب باید چه کتاب‌هایی داشته باشد و خیلی هم راحت می‌شد کلاسیک‌های ضروری رنسانس را با ترجمه‌های خوبی جمع کرد. بعد از چهارصد سال، تعریف کتاب‌خوان حرفه‌ای و کتاب‌هایی که باید بخوانند، بسیار دشوارتر شده است (اجماعی بر آن نیست)، از طرفی هم سیراب­­‌شدن از آثار جهانی دیگر به سادگی گذشته نیست. اما یک چیز مسلم است: همچنان کتاب خوب‌ خواندن به سلیقۀ شخصی مرتبط است. کتاب‌هایی که ما با نگرشی جزو فهرست کتاب‌های خوب و خواندنی قرار می‌دهیم لزوماً انتخاب‌های شخص دیگری نخواهند بود، اما با این حال چنین فهرست‌هایی از کتاب ارزشمند هستند.

به نظرم سه شکل از کتاب‌خواندن ذهنِ کتاب‌خوان حرفه‌ای را شکل می‌دهند. اول، جاودانه‌های کلاسیک یونان و رم هستند: آثار هومر، افلاطون، آیسخولوس، ارسطو، ائورپیدوس، ویرژیل، پلوتارک، اوید، جوونال و سافو و دیگران.

پنج نمایشنامه ائوریپیدس

پنج نمایشنامه ائوریپیدس

نویسنده: اوریپید ناشر: نی قطع: گالینگور،رقعی نوع جلد: گالینگور قیمت: ناموجود

دوم، کتاب‌هایی از فرهنگ ادبی آنگلو-آمریکایی هستند، شکسپیر، میلتون، جان دان، لورد بایرون، جین آستین، جان کیتس، چارلز دیکنز، مارک تواین، هنری دیوید ثورو، امیلی دیکنسون، ناتانائیل هاوثورن، هرمان ملویل، والت ویتمن، جورج الیوت، ازرا پاوند، اودن، اسکات فیتزجرالد، ارنست همینگوی، موریل اسپارک، ساموئل بکت و ویرجینیا وولف را نمی‌توان فراموش کرد یا برخی دیگر از نویسندگان بزرگ معاصر مثل: جیمز بالدوین، هارولد پینتر، تونی موریسون، هنری میلر، سال بلو و نایپل.

سوم و بخشی که بحث‌برانگیز می‌تواند باشد، نوشته‌های ترجمه‌شده است، مثل نوشته‌های مارسل پروست، زیگموند فروید، فانون و میخائیل بولگاکف تا گونتر گراس، مارکز، میلان کوندرا و پریمو لوی.

من تنها به گوشه‌ای از آثار بزرگ اشاره کرده‌ام، اما به نظرم آثار این نویسندگان بخش جدایی ناپذیر تعریف کتاب‌هایی هستند که کتاب‌خوان حرفه‌ای باید بخواند.

خانواده تیبو (4 جلدی)

خانواده تیبو (4 جلدی)

نویسنده: رژه مارتن دگار ناشر: نیلوفر قطع: گالینگور،رقعی نوع جلد: گالینگور قیمت: 480,000 تومان


منبع: گاردین

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

آرزوهای بزرگ

آرزوهای بزرگ

چارلز دیکنز ,
85,000 تومان
میدل مارچ

میدل مارچ

جورج الیوت ,
170,000 تومان
شاه لیر

شاه لیر

ویلیام شكسپیر ,
ناموجود
غزلواره ها

غزلواره ها

ویلیام شکسپیر ,
90,000 تومان
Some text some message..