× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی زیر ۶۰۰ گرم ۱۵ هزار تومان و بالای ۶۰۰ گرم ۲۳ هزار تومان، در صورتی که مبلغ اضافه‌ای بابت پست با هزینه پاکت یا کارتن دریافت شده باشد به شما برگشت داده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله از طریق تلفن یا پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خود شماست.
  • سفارشات پستی به غیر از روزهای پنج شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی حداکثر ظرف 1 روز کاری تحویل پست داده خواهد شد.
تماس با پشتیبانی از ساعت 10 صبح-4 بعدظهر به غیر از پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها و روزهای تعطیل. گفتگوی آنلاین تمام روزهای از ساعت 10 صبح تا 10 شب.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

هوا نفس نداشت و سنگین و نمناک با باد تکان می‌خورد

بخشی از کتاب «هرس» اثر نسیم مرعشی

نویسنده مهمان

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷

shorter-link Save Story
هرس

آسمان هنوز سیاه بود که رسول از خواب پرید. به‌خاطر هوای دم‌کرده بود یا دلواپسی؛ یا صداهایی که از نیمه‌شب مدام می‌شنید و نفهمیده بود از وهم بی‌خوابی است یا واقعا آن‌ها را شنیده. دلش را نداشت بلند شود و از پنجره بیرون را نگاه کند. بی‌خوابی دلواپسی و وهم را زیاد می‌کرد و دلواپسی و وهم خواب را ناممک. دَمِ چه وقت بود وسط بهار؟ رسول فکر کرد دَم را هم خیال می‌کند. فکر فرداست که روی سینه‌اش سنگین است. نگاه کرد به مهزیار که مویش خیس بود و بر پیشانی‌اش عرق نشسته بود. ملافه را از روی تن لُختش پس زد و غلتید کنارش. تا چشم برهم گذاشت صدایی رد شد و رفت؛ شبیه خش‌خش جارو.

رسول گوش داد به روستا. لای صدای جیرجیرک و جارو چیزی داشت اتفاق می‌افتد. صدای بازوبسته شدن در، صدای راه رفتن روی خاک، هن‌و‌هن نفس‌هایی که سخت می‌رفت و می‌آمد. رسول تمام این صداها را می‌شنید و نمی‌فهمید خیال است یا نیست. از پنجره بیرون را نگاه کرد. ماه درآمده بود و انگشتی، انگشت‌های کثیفی، رویش لک انداخته بود. روستا سیاه بود. سیاه و ساکن. انگار همه چیز داشت زیر زمین اتفاق می‌افتاد. در تونل‌هایی تودرتو که به دنیای جن‌و‌پری، به دنیای مُرده‌ها راه داشت.

هوا نفس نداشت و سنگین و نمناک با باد تکان می‌خورد. گویی کسی هم هوا را نگه داشته بود و هم ثانیه‌شمار جهان را. تا صبح که سرنوشتِ همه‌ی سال‌های پس از اینش معلوم می‌شد، هزار هزار سالِ تمام‌نشدنی مانده بود که نمی‌گذشت. شاید فردا، همین موقع، دیگر تنها نخوابیده باشد. فکر کرد به مهزیار بگوید چه کند وقتی نوال را دید. عقب بایستد و منتظر بماند؟ بیاید جلو، سلام کند و صورتش را ببوسد؟ برایش شعر بخواند؟ رسول به پشت دراز کشید و چشمانش را بست و دستانش را به هوای کمی هوای بیشتر که به سینه‌اش برسد از دو طرف باز کرد و به روزهای بعد که با نوال می‌گذشت فکر کرد و نفهمید چه‌قدر از شب گذشت که از صدای مهیب به‌هم خوردن در یا پنجره یا چیزی دیگر از خواب پرید. گوش داد. دیگر صدای جیرجیرک هم نمی‌آمد. سکوت کَرکننده بود. قلبش می‌کوبید. نگاه کرد به پنجره. رنگ آسمان پریده بود. مهزیار هیچ تکان نخورده بود. فکر می‌کرد لابد صدا را هم توی خواب شنیده. رسول خیسِ عرق بود. پیرهنش را درآورد، چشمانش را بست و وقتی که باز کرد هوا روشن بود.

باد خنکی از تنش گذشت. لرزید. بلند شد و پیرهنش را پوشید و ملافه‌ی مهزیار را کشید بالاتر. دَم رفته بود و نفس به هوا برگشته بود. نسیمی که از پنجره می‌آمد تو تره‌تازه‌اش می‌کرد و می‌گذشت. یاد صداهای دیشب افتاد. بلند شد و به بیرون نگاه کرد. آسمانِ صبح شفاف بود و چند تکه ابر سفید‌ آبیِ آسمان را پُررنگ می‌نمایاند. صدای پرنده‌ها می‌آمد. رسول لباسش را عوض کرد. دشداشه‌ی نویی که زن‌ها برایش گذاشته بودند چه اندازه‌اش بود. چفیه را بست به سرش. دست کشید به صورتش. کاش می‌توانست ریشش را بتراشد. با ته‌ریش پیرتر بود و نوال هیچ وقت او را به این اندازه پیر ندیده بود. فکر نوال اضطرابی بی‌هوا با خود آورد. دردی از سینه‌اش گذشت و شانه‌هایش را سست کرد. باید خودش را می‌شست. رفت ست تانکر. نگاهی به روستا انداخت و حس کرد چیزی درست نیست. جلوتر رفت و باز نگاه کرد. روستا خالی بود. تمیز و خالی. خاک صاف و جارو خورده بود و رد حتا یک پا نبود که رویش نقش انداخته باشد. هیچ صدایی نبود. نه گاومیش‌های تکه‌پاره‌ی دیروزی، نه آدم. صدای نوحه هم دیگر نمی‌آمد.

هرس

هرس

نویسنده: نسیم مرعشی ناشر: چشمه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 45,000 تومان


نسیم مرعشی، هرس، چاپ بیست و هشتم ، نشر چشمه

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

دختری كه رهایش كردی | نشر فروزش

دختری كه رهایش كردی | نشر فروزش

جوجو مویز ,
32,000 تومان
رابینسون کروزوئه

رابینسون کروزوئه

دانیل دفو ,
11,000 تومان
بازتاب سایه

بازتاب سایه

دبی فورد و دیگران ,
22,500 تومان
شاهنشاهی هخامنشی

شاهنشاهی هخامنشی

جان مانوئل کوک ,
ناموجود
روزی که هزار بار عاشق شدم

روزی که هزار بار عاشق شدم

روح انگیز شریفیان ,
10,000 تومان
Some text some message..