× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال۲۵۰۰۰ هزار تومان
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای ۱۵۰ هزارتومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کدام کتاب‌های داستانی اروپایی عشق به رمان‌های مدرن را زنده خواهند کرد؟

معرفی چند کتاب برای زنده شدن عشق به رمان­های اروپایی

سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸

Save Story
کتاب‌های داستانی اروپایی عشقی

سوال: وقتی جوان بودم جویس و بکت خواندم. خواندن شیرفروش[1] از آنا برنز و لینکلن در باردو نوشتۀ جورج ساندرز علاقۀ مرا به رمان‌های مدرن دوباره زنده کرده است. ادبیات اروپایی علاقۀ اصلی من است و به رمان­های مدرنی نیاز دارم که این علاقه را هدایت کند. کدام کتاب­ها را معرفی می‌کنید؟

سوال از: بازنشستۀ سلامت، ۷۰ ساله، تورنتو

پاسخ از: الکس پرستون، نویسنده و منتقد

شعار «نو کن» و روحیۀ آزمایش‌گر و چالش‌جوی مدرنیسم با «موقوفی بودن» ادبیات فاصلۀ زیادی داشت. همین روحیه موتوری بود که ادبیات را رو به جلو می‌راند. اگر تا به حال آثار روبرتو بولنیو را نخوانده‌اید، نگاهی به کتاب‌هایش بکنید. درست است، او اهل اروپا نیست و ملیت شیلیایی دارد، اما دو رمان معرکۀ او کارآگاهان وحشی[2] و ۲۶۶۶ برق از سرتان می‌پراند. ناتاشا ویمر این دو کتاب را با ترجمۀ درخشانی به انگلیسی بازگردانده است.

اخیراً عاشق نوشته‌های نویسندۀ لهستانی به نام اولگا توکارچوک شده‌ام. از کتاب پروازها[3] شروع کنید که برندۀ جایزۀ بین‌المللی من بوکر است، بعد سراغ شاهکار بعدی‌اش، زیستن زیر سایه‌های بزرگ[4] بروید. مترجم پروازها به انگلیسی جنیفر کرافت و مترجم زیستن.. آنتونیا لوید جونز است.

سال‌ها نوشتۀ آنی ارنو با ترجمۀ آلیسون ال استرایر ظاهراً خودزندگی‌نامۀ نویسنده است، اما اگر یک کتاب بتواند همزمان پیچیده و تکه‌تکه باشد، این کتاب چنین است. این رمان با ارائۀ کولاژی از تصاویر، قسمت‌ها، خاطرات و پروازهای خیال است و در حوالی حقیقت می‌چرخد. صدای راوی گاهی اول شخص جمع است و گاهی سوم شخص مفرد. رمان فوق‌العاده‌ای است، انگار کار جی. ام کوتزه با جوان دیدیون ترکیب شود.

چند پیشنهاد دیگر: برویم سراغ نابغه‌ای که ژوزه ساراماگو نام دارد (یا متاسفانه داشت). با کوری شروع کنید و بعد سراغ بینایی بروید. ترجمۀ اولی کار جیووانی پونتیری و بعدی مارگارت جول کاستاست. کتاب آخر مارلون جیمز، پلنگ سیاه، گرگ قرمز[5] را به همه پیشنهاد کرده‌ام. اما اگر دنبال رمان‌هایی هستید که مرزهای زبانی و فرمی را جابه‌جا می‌کنند، سراغ دو کار متقدم‌تر بروید: تاریخچۀ مختصر هفت قتل [6] که جایزۀ بوکر را از آن خود کرده است و اثر فوق‌العادۀ کتاب زنان شب[7].

 سرآخر اینکه آلی اسمیت یکی از بزرگترین رمان‌نویسان زندۀ و ویرجینیا وولف دوران ماست. چهارگانۀ فصلی او را بخوانید (هیچ‌وقت تا این حد منتظر چاپ شدن رمانی نبودم که منتظر چاپ تابستان هستم). هردوبودن[8] و تصادفی[9] و همۀ آثارش را بخوانید.

کوری

کوری

نویسنده: ژوزه ساراماگو ناشر: ققنوس قطع: گالینگور نوع جلد: گالینگور قیمت: 37,000 تومان[1] Milkman

[2] The Savages Detectives

[3] Flights

[4] Drive Your Plow Over the Bones of the Dead

[5] Black Leopard, Red Wolf

[6] A Brief History of Seven Killings

[7] The Book of Night Women

[8] How to Be Both

[9] Accidental


مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

بینایی

بینایی

ژوزه ساراماگو ,
55,000 تومان
تصرف عدوانی

تصرف عدوانی

لنا آندرشون ,
ناموجود
عاشق

عاشق

مارگریت دوراس ,
10,000 تومان
 بالتازار و بلموندا

 بالتازار و بلموندا

ژوزه ساراماگو ,
28,000 تومان
فانوسی میان اقیانوس ها

فانوسی میان اقیانوس ها

ام.ال.استدمن ,
42,000 تومان
Some text some message..