× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال۲۵۰۰۰ هزار تومان
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای ۱۵۰ هزارتومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
هر دو جوان بودیم؛ من و پاریس

کوتاه درباره کتابپاریس جشن بی­کران نوشته ارنست همینگوی

ماندانا حاجی‌حسینی

پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸

Save Story
کتاب پاریس جشن بیکران

پاریس جشن بیکران، داستان گذران روزهای زندگی ارنست همینگوی است در خلال سال‌های ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۶، هنگامی که در جوانی و آغاز زندگی مشترک با نخستین همسرش به پاریس نقل مکان می‌کند. همینگوی از نویسنده‌های برجستۀ معاصر ایالات متحدۀ آمریکا و برندۀ نوبل ادبیات ۱۹۵۴ است. او در سال‌های آغازین نویسندگی حرفه‌ای خود بنا به پیشنهاد دوست و استادش «شروود اندرسن» به پاریس می‌رود درحالی‌که همسر، پسر کوچکش و چمدانی از قصّه‌هایش را به همراه دارد. چمدانی که در راه دزدیده شده و هیچ‌وقت هم پیدا نمی‌شود.

کتاب فصل‌های کوتاه و شیرینی دارد. فضای پاریس دوستانه، مهربان و به‌یادماندنی‌ست و از نویسنده‌ای که در سال‌های شهرتش معروف به بداخلاقی و دائم‌الخمری‌ست، خبری نیست. هر فصل شبیه آلوهای کوچکِ طلایی‌ ست وقتی زیر دندان می‌ترکند و طعم شگفت‌انگیز ترش و شیرین­شان، روی زبان پخش می‌شود. توصیف‌های کتاب از فضا، شهر و افراد صادق است، جایی که باید بخنداند به شیرین‌ترین شیوه‌ی ممکن طنز و آن جا که باید، محزون است.

بسیاری از شخصیت‌های حاضر در کتاب، شخصیت‌های مهم آن زمانه در هنر و ادبیات‌اند و همین موضوع، کتاب را برای خواننده‌ای که ادبیات را حرفه‌ای‌تر دنبال کرده جذاب است. «اسکات فیتزجرالد» و همسرش «زلدا»،«ازرا پاوند»، کتاب‌فروشی مشهور «شکسپیر و شرکا» -که هنوز هم در پاریس پابرجاست-  و کتاب‌فروشِ آن «سیلویا بیچ»و همچنین «گرترود اشتاین»، تنها بخشی از بزرگان هنر و ادبیات هستند که در این کتاب حضور دارند.

کتاب حتی می‌تواند درسی آموزنده برای نویسنده‌های جوان باشد. نظم و پشتکار همینگوی در جای‌جای کتاب به چشم می‌خورد؛ مهم‌ترین بخش را اما به‌نظر «ماریو بارگاس یوسا» در مؤخرۀ کتاب نوشته است: «یک چیز روشن است: زندگی کولی‌وار تنها در صورتی می‌تواند به ادبیات یاری رساند که بهانه‌ای برای نوشتن باشد؛ اگر جریان وارونه شود (چنان‌که مکرراً می‌شود) زندگی کولی‌وار و بی‌بند‌وبار نویسنده را می‌کُشد. زیرا ادبیات سوداست و سودا انحصارطلب است».

و شیرین‌ترین بخش در این‌ کتاب آن است که در صفحه‌صفحۀ کتاب، پاریس مهربان است. پاریسی که به گفتۀ همینگوی بعدها دیگر هیچ‌وقت به آن پاریسِ روزهای جوانی نمانْد. پاریسی که برای خیلی از ما تبدیل به رؤیایی جدانشدنی و سحرآمیز شده است. تماماً «جشن بیکران».

پاریس جشن بیکران

پاریس جشن بیکران

نویسنده: ارنست همینگوی ناشر: کتاب خورشید قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 26,000 تومان

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

وداع با اسلحه

وداع با اسلحه

ارنست همینگوی ,
ناموجود
پیرمرد و دریا

پیرمرد و دریا

ارنست همینگوی ,
28,500 تومان
این ناقوس مرگ کیست؟

این ناقوس مرگ کیست؟

ارنست همینگوی ,
95,000 تومان
خورشید همچنان می دمد

خورشید همچنان می دمد

ارنست همینگوی ,
ناموجود
گتسبی بزرگ

گتسبی بزرگ

فیتس جرالد ,
38,000 تومان
Some text some message..